Ксилографія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сплячі рицарі Владислав Скочиляс (1929)

Ксилогра́фія або дереворит — гравюра на дереві. Виникла ксилографія в Китаї не пізніше VI століття.

Історія[ред.ред. код]

Перший антверпенський дереворитник. «Покладання Христа у труну», 1487 р., приватна збірка

Перші зразки західноєвропейської гравюри, що їх виконано в техніці обрізної гравюри на дереві, з'явилися на межі XIVXV століть. У 1780-х роках художник і гравер Томас Бьюїк винайшов спосіб торце́вої гравюри на дереві (на поперечному зрізі стовбура твердих порід). Він сам створив ілюстрації до «Загальної історії чотириногих» і двотомної «Історії птахів Британії».

Відома в Україні (в основному на Волині та Галичині) з початку 14 століття. Майже забута у XVIII—XIX століттях, втім до того часу відносяться роботи київського ієродиякона Севастяна. Мистецтво ксилографії, відроджується у 1920-х рр. В цьому стилі працювали Хасевич Ніл, Яків Гніздовський.

Техніка[ред.ред. код]

Двостороння дереворитна дошка (кліше) з села Висоцько Нижнє

В обрізній гравюрі використовують дошки подовжнього розпилу стовбура дерева.

На відшліфовану поверхню дошки (якщо передбачається тиражувати гравюру на друкарському верстаті, то завтовшки близько 2,5 см) наноситься малюнок, після чого лінії цього малюнка обрізаються з обох боків гострим ножем, а фон вибирається широкими стамесками до глибини 2-5 мм. Після цього дошку можна прокатувати фарбою і виконувати відтиснення на папері.

В колекції Національного музею у Львові є дереворитне двостороннє дерев'яне кліше, виготовлене на липовій дошці розміром 15,2 см х 8,7 см х 1,1 см. Дереворити роботи різних народних майстрів з кожного боку (видно за манерою виконання). З одного боку — поясне зображення Пр. Богородиці у квітчатих ризах з Дитям. Внизу надпис: MATKI NAAYS LESZN (у дзеркальному зображенні). З другого боку — повнофігурне зображення св. Миколая у ризах латинського єпископа. Внизу напис: MIKOLAY.
Це дереворитне кліше в 1920 році передав в музей о. Володимир Куновський, за дорученням свого батька Маркилія Куновського, тоді пароха Церкви Св. Миколая в с. Кривка на Турківщині, яка зберігалася в церкві с. Висоцько Нижнє без практичного застосування, з метою збереження її мистецької вартості для наступних поколінь (запис в книзі надходжень музею за № КВ — 8448).[1]

Майстри ксилографії[ред.ред. код]

Галерея дереворитів[ред.ред. код]

«Танок навколо сніговика». Манускрипт, дереворит 1511 р.


Дереворити Японії[ред.ред. код]

Ішикава Тойонобу. «Сцена вистави театра Кабукі», дереворит, 1732 р., Британський музей

Див. також[ред.ред. код]

  • Видавництво O'Reilly Media використовує характерну техніку ксилографії, зображаючи тварин на більшості обкладинок своїх книг (наприклад: «Programming Perl»).

Примітки[ред.ред. код]

  1. Зиновій Куновський, Василь Слободян. Погляд у минуле. Світлини о. Володимира Куновського. — Львів: ПП «Кварт», 2008. — С. 82-83. — ISBN 966-8792-17-3

Джерела[ред.ред. код]