Куншаг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Росташування Куншагу на карті Угорщини

Куншаг(Куманія; угор. Kunság) - історична область Угорщини, лежить в центральній частині Середньодунайської рівнини, в міжріччі Дунаю, Тиси та Кереша.

Географія[ред.ред. код]

Надькуншаг

Надькуншаг[ред.ред. код]

Надькуншаг розташований на схід від річки Тиси до Кереша, займаючи всю центральну і східну частину медьє Яс-Надькун-Сольнок. Поверхня Надькуншага являє собою практично абсолютно плоску рівнину Альфельда, чиє одноманітність порушується лише річковими заплавами і збереженими до теперішнього часу курганами половців, стародавнього населення цього регіону.

Кішкуншаг[ред.ред. код]

Кішкуншаг займає територію між Дунаєм і Тисою, відокремлюючи столичну область Будапешту від аграрної Бачки і займаючи північну частину медьє Бач-Кишкун. Кішкуншаг лежить в самому центрі Середньодунайської рівнини і його поверхня не відрізняється значними перепадами висот. Тут вкрай мало річок, клімат досить посушливий, багато пасічників.

Історія[ред.ред. код]

На початку XIII століття половецькі племена населяли територію Північного Причорномор'я, однак під впливом натиску монголо-татар вони були змушені перекочувати до Карпатам. В 1223 р. об'єднана половецько-руська армія була розбита воєначальником Чингіз-ханом в битві на річці Калці. Після цієї поразки половецький хан Котяну разом з кількома половецькими пологами примкнули до залишків печенігів і ясів рушив на Балкани. Угорський король Бела IV, що бореться з магнатами і потребує додаткових військових сил для відображення монгольської загрози і зміцнення королівської влади, в 1239 р. запросив половців на територію Угорщини і надав їм землі в межиріччі Дунаю і Тиси. Однак невдоволення угорських магнатів появою нової політичної сили в королівстві призвело до міжусобиць між угорцями та половцями, вбивства Котяну і витіснення в березні 1241 р. половців з країни. Через кілька тижнів монголо-татарські війська розбили королівське військо в битві біля Мохе і розграбували країну. Бела знову був змушений звернутися до половців IV. В 1246 р. половецькі пологи були остаточно розселені на території від Дунаю до Дебрецен а. Ця область отримала назву Куншаг....

Автономія Куншага була остаточно ліквідована лише в 1876 р., коли над Куманом була поширена комітатська система: Надькуншаг увійшов до складу комітату Яс-Надькун-Сольнок, а Кішкуншаг - до складу комітату Пешт-Піліш-Шольтен-Кишкун.

Див також[ред.ред. код]