Ласгуш Порадеці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ласгуш Порадеці на марці

Ласгуш Порадеці (алб. Lasgush Poradeci, справжнє ім'я Ллазар Сотір Гушо; нар. 27 грудня 1899(18991227), Поградецпом. 12 листопада 1987, Поградец) — албанський поет і перекладач арумунського походження.

Біографія[ред. | ред. код]

Він відвідував румуномовну школу в Бітолі. У 19161919 роки він вчився у франкомовній школі в Афінах. У 1919 році захворів і з фінансовою підтримкою з Софії Шліман зміг лікуватися в одному з грецьких курортів.

У 1924 році завдяки гранту від албанського уряду, Порадеці закінчив Академію мистецтв в Бухаресті, а також проводив філологічні дослідження в Університеті Граца. За цей час він відвідував лекції Норберта Йокля. У травні 1933 захистив кандидатську дисертацію на тему творчості Міхая Емінеску. Він повернувся до Албанії у 1934 році, де працював у середній школі учителем малювання в Тирані. За цей час він опублікував свою першу книгу віршів. Під владою Енвера Ходжі були заборонені його видавничі роботи. Щоб заробити на життя, він працював у видавництві Наїма Фрашері як перекладач, також займався науковою роботою.

Перекладав «Євгеній Онєгін», твори Лермонтова, Блока, Маяковського і Брехта на албанську мову. Він співпрацював з Чевчепем Камбо при перекладі робіт Адама Міцкевича на албанську. У 1974 році він закінчив кар'єру. Помер у злиднях в своєму будинку в Поградеці.

Був одружений (дружина Нефія померла у 1983 році), мав дві доньки.

У 1999 році він був посмертно нагороджений орденом Nderi i Kombit (Честь нації). 27 грудня 2006 у центрі Поградеца був йому був зведений пам'ятник.

Посилання[ред. | ред. код]