Лейкоцитоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лейкоцитоз
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 D72.8
DiseasesDB 33024

Лейкоцитоз — зміна клітинного складу крові, що характеризується підвищенням числа лейкоцитів. Може бути фізіологічним, якщо наприклад визначати кількість лейкоцитів в крові одразу після вживання їжі. Може бути патологічним, тоді він є ознакою багатьох хвороб, а не самостійним захворюванням.

Норма лейкоцитів у крові — 3,5-8,8 ×109/л, але цей показник може відрізнятися в більшу чи меншу сторону, залежно від використовуваних методів визначення. Для дорослих лейкоцитозом вважають підвищення кількості лейкоцитів у крові більше 9,0 ×109/л. Для дітей різного віку поняття лейкоцитозу різне, що пов'язано з коливанням норми лейкоцитів у крові в міру росту дитини. Так, наприклад, для дитини віком 1-3 дні лейкоцитозом вважають підвищення лейкоцитів більше 32,0 ×109/л, а для дитини в 7 років — більше 11,0 ×109/л.[1]

Лейкоцитоз може бути фізіологічним і патологічним, перший виникає у здорових людей, другий — при якихось хворобливих станах.

Патологічні зміни лейкоцитів проявляються у порушенні їхнього утворення в кровотворній тканині та кількісних і якісних зсувах лейкоцитів крові, які проявляються у вигляді лейкоцитозу.

Може виникнути при фізичному навантаженні та шоці (прерозподільний), інтоксикації, запальних процесах та інфекційних захворюваннях (реактивний) та лейкозах (стійкий).

Причини фізіологічного лейкоцитозу[ред.ред. код]

З цієї причини кров потрібно здавати натще, перед проведенням тесту не варто займатися важкою фізичною роботою. Для вагітних, породілль встановлені свої норми. Те ж саме відноситься і до дітей.

Причини патологічного лейкоцитозу[ред.ред. код]

Якщо в гострій фазі інфекційного захворювання відсутній лейкоцитоз — це несприятлива ознака, що свідчить про слабку реактивності (опірності) організму. Деякі інфекційні захворювання перебігають з лейкопенією (черевний тиф, малярія, бруцельоз, кір, краснуха, грип, вірусний гепатит у гострій фазі).

Винятки: метастази в кістковий мозок можуть порушувати кровотворення і спричиняти лейкопенію

  • Проліферативні (лат. proles потомство + лат. ferreнести = розростання тканини організму в результаті новоутворення клітин) - захворювання системи крові (лейкози тощо), але це стосується тільки лейкемічної (більше 50-80 ×10 9 / л лейкоцитів) та сублейкемічної (50-80 ×10 9 / л лейкоцитів) форм.

Винятки: при лейкопенічній (вміст лейкоцитів у крові нижче норми) і алейкемічній (вміст лейкоцитів у крові нижче норми, відсутність бластних (незрілих) клітин) формах, лейкоцитоз не спостерігається.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Г. І. Назаренко, А. А. Кішкун, "Клінічна оцінка результатів лабораторних досліджень, Москва, 2005 р.

Джерела[ред.ред. код]

  • Третяк Н. М. Гематологія: Навчальний посібник. — К.:Зовнішня торгівля, 2005 — С.240 ISBN 966-8517-07-5
  • Данилова Л. А. Аналізи крові і сечі. — 2-е вид., перераб. і доп. — СПб., ЗАТ «Саліта» — ооо «Видавництво Деан», 1999. — 128 з
  • Патологічна анатомія. Курс лекцій. Навчальний посібник / За ред. В. В. Сєрова, М. А. Пальцева. — М.: Медицина, 1998. — 640 с.: іл.
  • Лейкок Дж. Ф., Вайс П. Г. Основи ендокринології: Пер. з англ. — М.: Медицина, 2000. — 504 с.: іл.