Лейкоцитоз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лейкоцитоз
МКХ-10 D72.8
DiseasesDB 33024
MeSH D007964

Лейкоцитоз - зміна клітинного складу крові, що характеризується підвищенням числа лейкоцитів.

Норма лейкоцитів у крові - 3,5-8,8 ×109/л, але цей показник може відрізнятися в більшу чи меншу сторону, залежно від лабораторії і використовуваних методів. Для дорослих лейкоцитозом вважається підвищення кількості лейкоцитів у крові більше 9,0 ×109/л. Для дітей різного віку поняття лейкоцитоз різна, що пов'язано з коливанням норми лейкоцитів у крові в міру росту дитини. Так, наприклад, для дитини віком 1-3 дні лейкоцитозом буде вважатися підвищення лейкоцитів більше 32,0 ×109/л, а для дитини в 7 років - більше 11,0 ×109/л. [1]

Лейкоцитоз може бути фізіологічним і патологічним, перший виникає у здорових людей, другий - при якихось хворобливих станах.

Патологічні зміни лейкоцитів проявляються у порушенні їхнього утворення в кровотвірній тканині та кількісних і якісних зсувах лейкоцитів крові, які проявляються у вигляді лейкоцитозу.

Може виникнути при фізичному навантаженні та шоці(прерозподільний), інтоксикації, запальних процесах та інфекційних захворюваннях(реактивний) та лейкозах(стійкий).

Причини фізіологічного лейкоцитозу[ред.ред. код]

З цієї причини кров потрібно здавати натще, перед «походом до лікарні» не варто займатися важкою фізичною роботою. Для вагітних, породіль встановлені свої норми. Те ж саме відноситься і до дітей.

Причини патологічного лейкоцитозу[ред.ред. код]

Винятки: деякі інфекційні захворювання, що протікають з лейкопенією (черевний тиф, малярія, бруцельоз, кір, краснуха, грип, вірусний гепатит у гострій фазі). Якщо в гострій фазі інфекційного захворювання відсутній лейкоцитоз - це несприятлива ознака, що свідчить про слабку реактивності (опірності) організму.

Винятки: метастази в кістковий мозок можуть порушувати кровотворення і викликати лейкопенію

  • Проліферативні (лат. proles потомство + ferre нести = розростання тканини організму в результаті новоутворення (розмноження) кліток) захворювання системи крові (лейкоз и і т. д.), але це стосується тільки лейкемічної (більше 50-80 ×10 9 / л лейкоцитів) та сублейкемічної (50-80 ×10 9 / л лейкоцитів) форм.

Винятки: при лейкопенічній (вміст лейкоцитів у крові нижче норми) і алейкемічній (вміст лейкоцитів у крові нижче норми, відсутність бластних (незрілих) клітин) формах, лейкоцитоз не спостерігається.


Примітки[ред.ред. код]

  1. Г. І. Назаренко, А. А. Кішкун, "Клінічна оцінка результатів лабораторних досліджень, Москва, 2005 р.

Джерела[ред.ред. код]

  • Данилова Л. А. Аналізи крові і сечі. - 2-е вид., перераб. і доп. - СПб., ЗАТ «Саліта» - ооо «Видавництво Деан», 1999. - 128 з
  • Патологічна анатомія. Курс лекцій. Навчальний посібник / За ред. В. В. Сєрова, М. А. Пальцева. - М.: Медицина, 1998. - 640 с.: іл.
  • Лейкок Дж. Ф., Вайс П. Г. Основи ендокринології: Пер. з англ. - М.: Медицина, 2000. - 504 с.: іл.