Лука Пачолі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лука Пачолі
італ. Fray Luca Bartolomeo de Paccioli
Pacioli.jpg
Народився 1445[1][2][3]
Сансеполькро, Флорентійська республіка
Помер не раніше квітень 1517 і не пізніше жовтень 1517
Сансеполькро, Флорентійська республіка[4][5][6]
Країна Bandiera Firenze Calcio Storico.svg Флорентійська республіка
Діяльність математик, економіст, Franciscan friar, бухгалтер, викладач університету, винахідник
Галузь математика і богослів'я
Заклад Перудзький університетd, Римський університет ла Сапієнца і Державний Університет Мілану
Аспіранти, докторанти Domenico Maria Novara da Ferrarad

CMNS: Лука Пачолі у Вікісховищі

Лука́ Пачо́лі, фра Лука Бартоломео де Пачолі (Fra Luca Bartolomeo de Pacioli) (близько 14451517) — італійський чернець, математик, засновник принципів сучасного бухгалтерського обліку та імовірний автор ідеї про «Золотий перетин».

Біографія[ред. | ред. код]

Пачолі народився близько 1445 в італійському містечку Сансеполькро в провінції Ареццо. У дитинстві він допомагав у діловодстві купцеві Фольку де Бельфольчі, навчався в майстерні П'єро делла Франческо. В 1470 вступив у братство монахів-францисканців.

У 1494 публікує свою роботу з математики під назвою «Сума арифметики, геометрії, дробів, пропорцій і пропорційності» (Summa di arithmetica, geometrica, proportione et proportionalita). Один з розділів, який називається «Трактат про обчислення та записи» (Tractatus de computis et scripturis), містить формулювання основних принципів сучасного бухгалтерського обліку (подвійний запис, дебет, кредит, баланс тощо).

У 1497 на запрошення Людовіко Сфорца приїжджає в Мілан, де знайомиться з Леонардо да Вінчі.

У 1509 випускає трактат «Про божественну пропорцію», в якому, між іншим, розвинув теорію да Вінчі, з яким вони були друзями, про побудову гармонійного шрифту — ідею золотого перетину. Книгу ілюстрував сам да Вінчі. Букви Пачолі будувалися у квадраті з проведеними діагоналями та з вписаним колом; товщина основного штриха кожної букви була рівною 1/10 висоти квадрата, а з'єднувальний штрих був удвічі тонше за основний. Обов'язковою умовою виконання шрифту була точність будови і піклування вирисовування кожного елемента букви (так, всі округлі елементи — обов'язково циркульні). Шрифт Пачолі суворо технічний і красивий, але до певної міри є однаковим і монотонним.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Інше
Деякі твори Пачолі
  • Лука Пачоли. О божественной пропорции. Репринт изд. 1508. С приложением перевода А. И. Щетникова. М.: Фонд «Русский авангард», 2007.
  • Лука Пачоли. Трактат о счетах и записях. Финансы и статистика, 2001 г., 368 стр. ISBN 5-279-02353-1