Бухгалтер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бухга́лтер[1] (нім. Buchhalter, Buch — книга, Halter — тримач) — керівник операційних робітників, контролер законності і правильності здійснення операцій у банку, організатор технології цих операцій не тільки у своєму відділенні банку, але і на підприємствах та в організаціях, які обслуговує даний банк.

Технічною роботою він не займається, а виконує, як правило, лише контрольні функції, тобто перевіряє і підписує документи з деяких операцій, де помилки можуть спричинити втрату коштів і цінностей, або де потрібний контроль за збереженням фінансової дисципліни.

Бухгалтер — кваліфікований фахівець спеціальної сфери знань, як правило, друга особа на підприємстві, відповідальна за організацію документообігу, ведення та контролю обліку господарської діяльності, складання та подання звітності (БО-19-1, 2020рік).

Сучасні особливості професії бухгалтера:

 • Плюси професії:
  • затребуваність на ринку праці;
  • переважно нормований робочий день;
  • можна мати додатковий заробіток, наприклад, допомагати з веденням бухгалтерії дрібним підприємствам;
  • великий вибір навчальних закладів: фінансово-економічні виші, курси бухгалтерів і бухгалтерські семінари.
 • Мінуси професії:
  • часті зміни в законодавстві;
  • суперечності законодавства (наприклад, податкового та бухгалтерського);
  • виконання завдань для забезпечення інформацією керівництва, що потребує додаткових знань та навичок;
  • діяльність бухгалтера жорстко регламентована і не залишає простору для творчості;
  • помилки бухгалтера призводять до санкцій, штрафів.

Історія професії[ред. | ред. код]

Професія бухгалтера доволі старовинна. Вже в Стародавній Індії існували бухгалтері по обліку ведення сільськогосподарського виробництва. Перші друкарські книги з'явилися в XIV — XV століттях, і серед них «Трактат про рахунки і записи» італійського математика Луки Пачолі — перша книга з бухгалтерського обліку. У Росії посада бухгалтера була офіційно заснована Петром I на початку XVIII століття. У перекладі з німецької слово «бухгалтер» означає «книгодержатель», оскільки раніше надходження і витрати товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів записували в спеціальну книгу.

Раніше професія бухгалтера розглядалася виключно, як робітник апарату, функцією якого є надання інформації. Дуже рідко його залучали до прийняття управлінських рішень. Проте, коли бізнес почав орієнтуватися на ринок, бухгалтері виявили, що їхня сфера відповідальності дуже зросла і бухгалтерський облік одержав гідне визнання в рамках функціонуючої системи.

В Україні День бухгалтера святкується 16 липня. Дату свята було обрано в зв'язку з тим, що 16 липня 1999 року було прийнято Закон України № 996-XIV «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні».

У перекладі з німецької мови слово «бухгалтер» означає «книгознавець», тому що раніше надходження і витрати товарно-матеріальних цінностей і коштів записували в спеціальну книгу.

В Україні професія бухгалтера знаходиться в глибокій кризі через високий рівень тіньової економіки у країні та тенденцію дроблення великих підприємств на ФОПи. Часто у малому те середньому бізнесах бухгалтерів вимушують поєднувати свої посади з іншими, такими як менеджер по реалізації, секретар тощо, що впливає на якість їх роботи[2].

Див. також[ред. | ред. код]


 1. Бухгалтер // Словник української мови : у 20 т. — К. : Наукова думка, 2010—2020.
 2. Бухгалтер по реализации, главный бухгалтер единственный... Тупиковая ветвь эволюции бухгалтерии (uk-UA). Процитовано 19 червня 2022.