Льодянка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Катання на льодянках в Естонії

Льодя́нка (від рос. ледянка) — прилад для катання взимку з гірок, який має суцільний пластиковий корпус. Саме під цією назвою він найбільш відомий в Україні[1][2][3].

Назва[ред. | ред. код]

Слово «льодянка» — недавне запозичення з російської мови. У Росії словом «ледянка» звали імпровізований прилад, що використовувався для катання з гір замість санчат[4]. Нею міг слугувати ящик (решето, кошик), дно якого обмазували гноєм і обливали водою, підвищуючи тим самим його ковзальні властивості. Також так звали шматок криги, теж уживаний для цієї мети[5].

В Україні для позначення подібних приладів існували свої слова, засвідчені у старих словниках: ковга́н, ко́вганка[6][7] (від ковгати — «ковзати»), громак[8] (грімак)[9]. Останні пов'язані зі словом «громак» («баский кінь»), яке виникло внаслідок зближення зі словом «гриміти» тюркського «аргамак»[10] (цікаво, що «Аргамак» — марка радянського снігоката).

Слово «ледянка» («ледівка, льодівка») в українській вживалося у таких значеннях: «ожеледь», «бурульки», «крупна кам'яна сіль». Значення «прилад для катання з гір» у словниках не засвідчене[11][10].

Проста льодянка

Прості льодянки[ред. | ред. код]

Прості льодянки являють собою пластикову пластину круглої або схожої форми, споряджену ручкою. По суті, вони є заводським замінником різноманітних «картонок», шматків оргаліту й склопластику, колись широко уживаних для катання з гір[1][2]. У Польщі аналогічний прилад зоветься jabłuszko («яблучко») — за схожість його обрисів з цим плодом. В англійській мові для нього існує безліч назв: pan sledge, sliding pan, simple sliding board, circular sled (круглої форми), bum sled, bump skid.

Льодянки-коритця[ред. | ред. код]

Льодянка-коритце

Льодянка-коритце має пластиковий корпус у формі корита. Більшість моделей мають рифлене сидіння та упор для ніг у передній частині, полози відсутні. Ергономічні заглибини дають змогу зручно розташуватися усередині, а ручні гальма з обох боків уможливлюють управляти льодянкою. Розраховані на дітей 3-5 років[1]. Англійська термінологія — sled sliding-board.

Льодянки-ватрушки[ред. | ред. код]

Льодянки-ватрушки. Гірськолижний курорт Кейстоун, Колорадо
Докладніше: Тюбінг (розвага)

Льодянки-ватрушки або «тюбінги» (від англ. snow tubing — «катання на сніговій камері») — прилад для катання з гір, що нагадує надувну камеру, споряджену дном, або гумовий човен.

Хоча імпровізованою надувною льодянкою може бути звичайна автомобільна камера, краще використовувати для цього прилад заводського виготовлення. Щодо матеріалу ставляться спеціальні вимоги: він має бути морозостійким, досить міцним, щоб уникати можливості випадкових проколів.

На відміну від санок, снігокатів і звичайних льодянок, у «ватрушок» майже відсутня можливість управління, тому при неминучості зіткнення єдиним засобом уникнення травм є негайне виплигування з них на сніг[12].

Інше[ред. | ред. код]

Льодянка (рос. ледянка) — невеличкий човен з полозами, оббитими залізом. Призначення для плавання серед льдів: по кризі його тягають за допомогою лямок, на воді він пересувається на веслах[4].

Див. також[ред. | ред. код]

Mad River Rocket («Stinger») — «дорослий» варіант льодянки

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в Букет. Черкаський святковий портал // Вибираємо санчата
 2. а б Дитячі санки: моделі, види, виробники + відгуки про дитячих санчатах (укр.-авто)
 3. Санки-льодянки. Архів оригіналу за 13 червень 2016. Процитовано 9 червень 2016. 
 4. а б Большой толковый словарь русского языка. — 1-е изд-е: СПб.: Норинт С. А. Кузнецов. 1998
 5. Толковый словарь Ушакова
 6. Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 2.: Ковган, Ковганка
 7. Ковганка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 8. Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, 1971. — Стор. 175. Громак
 9. Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 1. : Громак, Грімак
 10. а б Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 1 : А — Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1982. — 632 с.
 11. Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 2.: Ледянка, Ледівка
 12. http://m.wisegeek.org/what-is-snow-tubing.htm