Бурулька

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зледеніння — часта причина аварійних ситуацій з падінням та ламанням гілок дерев
Викривлення бурульок, трапляється при поступовому нагинанні гілок дерев та при повільноу сповзанні снігу з даху.
Бурульки, що звисають з даху будинку. Харків, лютий 2009 р.

Бурулька — це крижаний сталактит (рідше — висячий полій), який утворюється на краях нависаючих предметів, на скельних виступах, берегових обривах, проводах, галузках дерев і т. д., а також у підземних порожнинах гірських порід при пошаровому наморожуванні повільно стікаючої або капає води. Бурульки звичайно мають конусоподібну форму з вершиною діаметром кілька міліметрів унизу. Будова бурульок подібно з будовою градин.

При випаданні снігу з дощем часто утворюються так звані сніжні бурульки (сталактити), що мають концентричну шаруватість, яка звичайно порушується агрегатами вмерзлих сніжних кристалів. бурульки, що злилися, можуть утворювати гірлянди досить протяжної форми й вигадливих обрисів.

Утворення бурульок[ред.ред. код]

Бурульки утворюються при низьких (мінусових по шкалі Цельсія) температурах, звичайно — кілька градусів нижче нуля, і при надходженні води. Вода може, наприклад, стікати з даху будинку, де сніг тане під впливом сонячних променів або тепла з горищних приміщень. Тала вода під впливом сили ваги стікає вниз, і, завдяки холодному навколишньому повітрю, замерзає. Внаслідок такого намерзання води розмір бурульки збільшується. Якщо сила ваги, що діє на бурульку, у результаті росту маси бурульки перевищить межу міцності льоду в точці початку росту, то бурулька падає. При припиненні надходження талої води ріст бурульки зупиняється, а при температурі вище нуля відбувається зменшення розмірів і маси бурульки за рахунок танення. При температурі нижче нуля бурульки хоча й повільно, але також зменшуються в результаті сублімації (випаровування льоду).

Галерея[ред.ред. код]

 
 
 
 
 
 

Джерела[ред.ред. код]


Посилання[ред.ред. код]