Лю Сюань

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лю Сюань
кит. 更始帝
Псевдо Шенгун
Народився невідомо
Помер 25(0025)

·страта
Громадянство
(підданство)
Діяльність монарх
Титул імператор
Посада Імператор Китаю
Термін 23—25 роки
Попередник Ван Ман
Наступник Гуан У
Рід Лю
Батько Лю Цзічжан
Мати панні Хо
У шлюбі з 2 дружини
Діти 3 сини

Лю Сюань (*劉玄, д/н —25) — імператор династії Хань у 2325 роках, скинувший Ван Ман з династії Сінь, відновивший владу роду Лю у Китаї.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з імператорського роду Лю. Син князя Лю Цзічжана з області Люлін (частина сучасних провінцій Хенань та Хубей). Про молоді роки його мало відомостей. В перші роки правління Ван Ман (династія сінь) не виступав проти центральної влади. Втім реформи останнього суттєво підірвали вплив та вагу аристократії, що негативно позначилося й на стані родини Лю Сюаня. Водночас аграрні реформи спричинили ріст невдоволення селян. Остаточно підірвало авторитет імператора Ван Ман природне лихо — велика повінь, спричинена проривом системи гребель річкою Хуанхе. У 22 році у різних частинах Китаю розпочалися повстання. Одне з них очолив двоюрідний брат Лю Сюаня — Лю Янь. Зрештою Лю Сюань також приєднався до повсталих проти Ван Мана.

У 23 році Лю Сюаня оголосили головою роду Лю, також було заявлено про відновлення династії Хань. Сам Лю Сюань прийняв храмове ім'я Генші. Військо Генші отримало назву «Армія Хань», яке уклало союз з військом повсталих «червонобрових». Того ж року у вирішальній битві при м. Куньян завдали нищівної поразки армії імператора Ван Мана. Слідом за цим захопили столицю Чан'ань, Лоян та центральні області імперії.

У 24 році Лю Сюань вирішив повернути столицю імперії до Чан'аня. разом з тим відправив свого родича Лю Сю відновити порядок у північних областях Великої рівнини. Водночас імператор вступив у конфлікт з вождями червонобрових. У 25 році, скориставшися новим розгардіяшем у країні, Лю Сю раптово рушив проти Генші й разом з червонобровими захопив Чан'ань. Було оголошено про позбавлення влади Лю Сюаня. Його відправили пасти коней, але незабаром за наказом Лю Сю задушили.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Rafe de Crespigny: A Biographical Dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23-220 AD). Brill, Leiden und Boston 2007, S. 567–569, ISBN 978-90-04-15605-0