Лю Чжі (Хань)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лю Чжі
Huan.jpg
26-й Імператор Китаю з династії Хань
1 серпня 146 — 25 січня 168 року
Попередник: Лю Цзуань
Наступник: Лю Хун
 
Народження: 132
Смерть: 168
Династія: House of Liu[d]
Батько: Liu Yi[d]
Мати: Empress Dowager Yan Ming[d]
Діти: Liu Hua[d], Liu Jian[d] і Liu Xiu[d]

Лю Чжі (кит.: 劉志; 132168) — імператор династії Хань у 146168 роках, храмове ім'я Хуань-ді.

Життєпис[ред. | ред. код]

народився у 132 році у родині Лю І, князя Ліу, та наложниці Янь Мін. У 146 році успадкував батьківський титул. Після смерті у 146 році імператора Чун-ді, отруєного впливовим чиновником Лянь Цзі, який за порадою своєї сестри — удової імператриці Лянь зробив чотирнадцятирічного Лю Чжі, який був заручений з його сестрою Лянь Нюін, імператором. При цьому фактично керували державою імператриця Лянь та Лянь Цзі. За наполяганням останнього було страчено впливових чиновників Лі Гу та Ду Цяо, який виступали проти регентши.

У 150 році імператриця Лянь заявила про відхід у відставку і передачу усіх повноважень Хуань-ді. Проте Лянь Цзі зберіг свій вплив. Це тривало до 159 року, коли імператриця Лянь Нюїн померла. Того ж року імператор відсторонив Лянь Цзі від усіх посад, й той наклав на себе руки.

Після падіння Лянь Цзі владу перебрали на себе євнухів. За нового уряду ще більше посилилася корупція. Водночас Хуань-ді мало займався державними справами, великі кошти витрачав на розваги. Все це спровокувало погіршення економічної ситуації. Все це викликало численні селянські повстання. намагаюси привернути на свій бік аристократів, Хаунь-ді у 161 році дозволив продажу військових звань.

У 165 році Хуань-ді на деякий час відсторонив євнухів від влади. Проте незабаром повернув вже інших євнухів. Водночас імператорський двір став місцем безкінечних інтриг. Криза у державі поглиблювалася боротьбою конфуціанців з євнухами. Втім Хуань-ді став на бік євнухів, накавши покарати їх супротивників. Невдовзі Хуань-ді помер у 168 році.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Wright, David Curtis (2001) The History of China. Westport: Greenwood Press.