Лібаній

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Лібаній (*314 — †393/394) — видатний давньогрецький красномовець часів пізньої Римської імперії.

Життєпис[ред.ред. код]

Лібаній народився у місті Антіохія у заможній та впливовій поганській родині. З 326 року розпочав займатися риторикою, якій присвятив усе своє життя. Незабаром переїхав до Афін, де проходив навчання у відомій філософській школі у Діофанта, а згодом перебрався до Константинополя. Тут він затоваришував з майбутнім імператором Юліаном Відступником. В дорослому віці Лібаній суміщав політичну кар'єру та зайняття красномовством, філософією, софістикою.

На початку діяльності Лібаній у 344 році був відправлений імператором Констацієм II до Нікомедії. У 354 році Лібаній перебрався до Антіохії. Втім слава Лібанія була величезною — його поважали як погани, так й християни. Лібанія запрошували викладати в Афінах. Ставши імператором Юліан Відступник у 361 році призначив Лібанія квестором. Після загибелі Юліана Лібаній користувався також повагою імператорів Валента та Феодосія I. Останній зробив його почесним префектом Преторія. При цьому Лібаній залишався прихильником поганської віри, особливо він був супротивником монахів, вважаючи їх ворогами культури.

Учнями Лібанія були відомі Отці Церкви — Василь Великий, Іоанн Златоуст, Григорій Богослов.

Помер Лібаній в місті Антіохія.

Твори[ред.ред. код]

  • 64 промови: на моралістичні теми, вигадані сюжети. Найвідоміші промови: «Про храми» — проти погромів поганських храмів, «В честь Антіохії», скорботні щодо загибелі імператора Юліана
  • 51 декламація
  • 57 роз'яснень та коментарів до промов Демосфена.
  • Автобіографія «Про свою долю».
  • Листування — 1607 листів з поганськими, християнськими політичними, культурними діячами, церковниками.

Джерела[ред.ред. код]

  • A.F. Norman, Libanius: Autobiography and Selected Letters, 2 volumes. Cambridge, Massachusetts: Loeb Classical Library, 1993. Reviewed in Bryn Mawr Classical Reviews.