Мадхубані (мистецтво)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розпис мадхубані на стіні

Мадхубані (у перекладі «медовий ліс») — мітхільский настінний розпис, різновид традиційного індійського образотворчого мистецтва, що виник багато століть тому в районі міста Мадхубані у 160 км на північний схід від м.Патна (штат Біхар). Являє собою різнокольорові або монохромні малюнки на стінах домівок. У наш час стиль мадхубані породив цілий напрямок в примітивному мистецтві і активно використовується місцевими художниками та ремісниками з розпису тканин, у малюванні картин на папері ручного відливу, полотні. Цим видом творчості займаються переважно жінки з каст брахманів і каястхів.

Історія[ред. | ред. код]

Традиція розписів мадхубані склалася в районі Мадхубані, місцина Мітхіл (проживання народу майтхілі у Біхарі). Був засобом прикрашання інтер'єрів, також композиції повторювалися і на виробах ремісників, і у візерунках «альпона» — спеціальних ритуальних візерунках, які індійські жінки малювали на землі біля будинку.

Довгий час розписи мадхубані залишалися невідомими для сторонніх очей, поки у 1934 році землетрус в Біхарі не зруйнував сільські глинобитні будинки, виявилося, що стіни і підлоги цих осель вкриті виразними символічними розписами.

У 1967 році для полегшення долі населення Біхару, яке голодувало, Всеіндійська Рада з ремесел вирішила забезпечити мітхілок папером і шовковою тканиною для написання картин, надав субсидії і забезпечив їх роботам ринок збуту. Так живопис мадхубані отримав комерційну основу. У певному сенсі вона вплинула і на моду: багато жінок із задоволенням почали носити сарі з розписами, аплікаціями або вишивками, зробленими на основі мітхільскіх сюжетів, інтер'єри багатьох морських портів, залізничних вокзалів, готелів і навіть поїздів були прикрашені роботами художниць.

У 1970 році це мистецтво отримала офіційне визнання, коли прем'єр-міністр Індії Індіра Ганді вручила державні нагороди кільком художницям: Джагдамбі Деві, Сіті Деві, Махасундарі Деві.

Особливості[ред. | ред. код]

Здавна мадхубані прикрашали інтер'єри індійських будинків. Кожному приміщенню відповідала своя група сюжетів. Найцікавіші — розписи, що створювалися спеціально для кімнат молодят. Це божества-подружжя: Рада і Крішна, Шива і Парваті, Вішну і Лакшмі. Обов'язковий елемент — зображення кохбара — дерева світу, оточеного квітами і птахами. Створюючи ці розписи, жінки вірили, що їх творіння мають магічну силу і сприяють збільшенню нової сім'ї. Особливість мадхубані в тому, що індійські художниці до тепер зберегли давню традицію і стилістику в повній недоторканності.

Джерела[ред. | ред. код]