Лакшмі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лакшмі
Ravi Varma-Lakshmi.jpg
Бог багатства, вдачі, краси,
родючості,
Деванагарі: लक्ष्मी
Група богів: Деві (богиня), Тридеві
Помешкання: Вайкунтха
Мантра: Om Hrim Shri Lakshmibhyo Namaha
Супутник: Вішну
Верхова тварина: Сова

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм» Hindu swastika

Лакшмі (санскр. लक्ष्मी, lakṣmī IAST) — індуїстська богиня багатства, процвітання матеріального і духовного, родючості, удачі, щирості, символ краси, грації. Вважається, що вона захищає своїх шанувальників від будь-якої невдачі та проблем з грошами. Є втіленням грації, краси та чарівності. Вірять, що її прихильники будуть захищені від усіх видів нещасть і злиднів. Лакшмі є шакті (активна енергія, супутниця, жіноче проявлення) Вішну, одружена з Рамою (у втіленні Сіти) і Крішною (як Радга, а пізніше Рукміні). Ця богиня також часто зображується на вайшнавських і джайнських скульптурах.

Походження[ред.ред. код]

У Махабхараті фіксується її зв'язок з Нараяной-Вішну: Лакшмі народжується із золотого лотоса, який піднявся над головою Нараяни. Лотос — основний символ Лакшмі, і саме з нею пов'язаний лотос, що росте з пупа Нараяни в вішнуїтських зображеннях. Лакшмі є богинею грошей, багатств. У Махабхараті втіленням Лакшмі вважається Драупаді - дружина п'ятьох братів Пандавів, втілень Індри, Ями, Ваю і близнюків ашвінів. Згідно з Харіванші, індійський Купідон, Камадева, був сином Лакшмі і Дгарми, бога справедливості і дгармічного закону, практично тотожного Ямі. У ряді текстів Лакшмі може ототожнюватися з Сарасваті, богинею мудрості, освіченості і мистецтв, але в інших Лакшмі і Сарасваті — дружини-суперники Брахми. Згідно з однією версією народження Лакшмі, вона була дочкою мудреця-ріші Бгріґу і Кгьяті, згідно з іншою, значно популярнішою, вона з'явилася з лотосом у руках або сидить на лотосі під час пахтання світового океану девами і асурами (пор. народження Афродіти), відповідно ж третьої, вона з'явилася ще на самому початку світового процесу, виринувши з первісних вод на квітці лотоса (пор. її імена Падма і Камала - «Лотосова»).

Богиня Лакшмі, також відома як Шрі, не тільки є уособленням успіху і багатства, але також являє собою втілення чарівності, грації і шарму. Їй поклоняються як богині, яка дарує земне процвітання і звільнення від циклу життя і смерті.

Згідно з переказами вона вийшла з моря молока, найдавнішого космічного океану, тримаючи в руках лотос. Всі члени божественної трійці — Брахма, Вішну і Шива (творець, споглядач, руйнівник) хотіли дістати її. Вимога Шиви була відхилена, так як він вже претендував на Місяць, у Брами була Сарасваті, тому Вішну заявив про свої права на Лакшмі, і вона народжувалася і перероджувалася в якості його дружини протягом його десяти інкарнацій .

Деякі тексти говорять, про те, що Лакшмі є дружиною Бога Дхарми. Вона і ще кілька інших Богинь, які є уособленням певних благих якостей, знайшли своє призначення у шлюбі. Це з'єднання в першу чергу являє собою союз Дхарми (доброчесної поведінки) і Лакшмі (процвітання і благополуччя). Мораль цього союзу вчить тому, що, виконуючи Дхарму, ми досягаємо процвітання.

Традиція також пов'язує Лакшмі з Кубера, огидним Богом якшей. Якши це раса надприродних істот, які жили за межами цивілізації. Про зв'язок Кубера і Лакшмі стало відомо з того факту, що він був знаменитий своєю схильністю до накопичення, охорони та поширенню багатств. Якшмі також є символом достатку. У храмах їх зазвичай зображують у вигляді пшногрудих жінок, звабливо лежать біля дерев, з широкими стегнами і великим ротом. Тому природно ототожнення Шрі, богині, яка уособлювала потужну енергію росту, з Якшмі. Вона, так само як і вони, бере участь у житті рослин і дає їм невичерпне родючість.

Індра відомий як цар девів, перший з богів. Зазвичай він зображується у вигляді небесного короля. Саме тому Шрі- Лакшмі повинна бути його дружиною. У цих міфах вона є уособленням королівської влади, істотою, чия присутність незамінне для ефективного володіння королівською владою і для забезпечення королівського процвітання.

Деякі міфи описують догляд Лакшмі від одного правителя до іншого. Наприклад, в одній легенді говориться, що вона жила з демоном Балі, бо він переміг Індру. Лакшмі залучили його спрямованість до перемоги і його хоробрість. Будучи в союзі з цією богинею, Балі гідно керував трьома світами (земним, небесним і загробним) і приніс їм процвітання. Тільки коли повалення боги хитрістю змусили Балі здатися, Лакшмі залишила його, позбавленого блиску і знесиленого. Разом з Лакшмі Балі покинули такі якості як хорошу поведінку, добродіяння, правда, діяльність і сила .

Зв'язок Лакшмі з настільки багатьма чоловічими божествами заслужила їй репутацію мінливої ​​і непостійною особи. В одному тексті сказано, що вона непостійна, і залишається з Вішну тільки тому, що її приваблюють його різні форми (аватари!) У міфах її мінливість і любов до пригод починають поступово змінюватися, коли вона залишається з Вішну, і нарешті заспокоюється. Вона стає вірною, слухняною і відданою дружиною, яка молиться про те, щоб знову возз'єднатися зі своїм чоловіком в його наступних життях. У храмі Джаганнат в Пурі Лакшмі готує їжу для свого повелителя і його прочан. На знаменитих картинах печер Бадами в Центральній Індії Лакшмі зображена сидячою на підлозі, спершись на свого повелителя, що сидить на троні. Що є моделлю громадської благопристойності і коректності.

У фізичному сенсі Лакшмі зображується у вигляді прекрасної жінки, з чотирма руками, що сидить на лотосі, одягненої в красиві одягу і обвішаній дорогими прикрасами. У неї добрий вираз обличчя, вона знаходиться в світанку своєї молодості, але у неї вже проявляються материнські риси .

Самою вражаючою особливістю Лакшмі є те, що вона постійно зображується з лотосом. Згідно Шрі- Лакшмі лотос є символом чистоти і духовної сили. Він занурений в бруд, але квітка його знаходиться над водою, він не забруднений брудом. Таким чином, лотос є символом духовного вдосконалення і влади. Більш того, лотос є загальним символом в іконографії індуїзму і буддизму. Боги і Богині, Будди і Ботхісаттви зазвичай зображаються сидячими на лотосі, що забезпечує духовну владу .

Таким чином, суттю буття є наступне: Бог, Будда або осіб вийшли за межі граничного світу (грязі) і спокійно рухаються в сфері, наповненою чистотою і духовністю. Значить, Шрі- Лакшмі забезпечує щось більше, ніж енергію, що робить вологий ґрунт плідної, і що дає загадкові сили для зростання. Вона сприяє очищенню, яке виходить за межі матеріального світу. Вона асоціюється не тільки з королівською, але і з духовною владою, і поєднує в собі королівську і духовну міць. Лотос і Богиня Лакшмі є повністю розпустився квіткою органічного життя.

Опис Богині Лакшмі буде неповним, якщо ми не згадаємо її автомобіль- сову (Улук на санскриті). Це птах спить протягом усього дня і не спить вночі. В одному гумористичному джерелі сказано, що в силу сонної і млявою природи сови, Лакшмі використовує її і катається на ній. Сова це раба тих, хто знає, як контролювати її ; як найкраще використовувати її ресурси так само, як це робить Бог Вішну. Ті, хто сліпо поклоняються Лакшмі, є самими справжніми совами .

Іконографія Шрі Лакшмі[ред.ред. код]

Коли Шрі має дві руки, вона тримає шріфала (кокос) і падма (лотос). Вона супроводжується двома жінками-носильницями (чаурі) з опахалами і двома або чотирма слонами, що несуть Ґати.

Якщо Лакшмі має вісім рук, то несе в них дганус (цибуля), ґада (жезл), стрілу, падма (лотос), чакра (колесо), Шанкг (раковина), дерев'яний товкач, анкуса (Стрекала) .

Якщо вона має чотири руки, то тримає чакра (колесо), Шанкг (раковина), падма (лотос), ґада (жезл); або махалунґа (лімоноподобний плід), падма (лотос), лотос та горня нектару; або падма (лотос), плід більва (bilva) (дерев'яне яблуко), раковину (санкг'я) і посудину з амброзією, або в обох верхніх руках богиня тримає по лотосу (падма), а з її нижніх долонь сиплються золоті монети, або одна з рук знаходиться в благословляючому положенні.

Якщо Лакшмі маєдві руки, то тримає Шанкг (раковина) і падма (лотос). З двох сторін її супроводжують Відьядгари, а також Раджашрі, Сварґалакшмі, Брахми, Лакшмі, Джайялакшмі.

Перебуваючи поруч з Вішну вона зазвичай має дві руки, і тоді тримає лотос (падма) і кокос (шріфала), або лотоси в обох руках. При цьому вона коштує, або сидить на лівому стегні Вішну, або сидить на змії Ананта, або на орлі.

Зазвичай Лакшмі, одягнена в золото, стоїть або сидить на лотосі. Буває, що її зображують зі слонами, які по пояс занурені у воду.

Імена[ред.ред. код]

У Лакшмі багато різних імен. Якщо Вішну супроводжується Бгу або Сарасваті, Лакшмі також складає йому компанію і тоді зветься Шрі. Коли вона єдина супутниця Вішну, то зветься Лакшмі. Коли вона зображується на самоті, то зветься як Шрі, так і Лакшмі. Значення імені Шрі - «процвітання», «щастя», «слава».

 • Падма: Житель лотоса
 • Камала: Житель лотоса
 • Падмапрія: Та, хто любить лотоси
 • Падмамаладгара деви: Та, хто носить гірлянду з лотосів
 • Падмамукгі: Та, чиє обличчя чудово як лотос
 • Падмакші: Та, чиї очі прекрасні як лотоси
 • Падмахаста: Та, хто тримає лотос
 • Падмасундарі: Та, хто прекрасна як лотос
 • Вішнупрія: Кохана Вішну
 • Улкавахіні: Та, хто пересувається на сові

Також інші її імена: Рама, Індіра, Манушрі, Чакріка, Камаліка, Лаліма, Нандіка, Руджула, Вайшнаві, Нараяні, Бгарґава, Шрідеві, Чанчала, Бгумі Деві, Джаладжа, Мадгава і Айсварья.

Під час ведичної церемонії йде звернення до 8 форм богині - Ашталакшмі

1) Шрі Дханйа Лакшмі: приносить благополуччя в усі сфери життя.

2) Шрі Гая Лакшмі: наповнює життя щастям і успіхом.

3) Шрі Адхі Лакшмі: сприяє набуттю багатства.

4) Шрі Віджая Лакшмі: допомагає долати перешкоди, уникати кримінальних та судових тяжб, сприяє багатству.

5) Шрі Айшварья Лакшмі: сприяє досягненню популярності і популярності. Сприяє самореалізації в житті.

6) Шрі Віра Лакшмі: сприяє безстрашності, хоробрості. Також надає значиме сприятливий вплив на здоров'я і добробуту людини.

7) Шрі Дхана Лакшмі: сприяє придбання фінансової незалежності.

8) Шрі Сантана Лакшмі: сприяє благополуччю дітей. Зростанню і розвитку в кар'єрі.

Мантри[ред.ред. код]

Gayatri Mantra (Devī upaniśhatḥ) із "Деві упанішада"

 • mahālakśmīścha vidmahe

sarvasiddhiścha dhīmahi tanno devī prachodayātḥ .

варіант

 • Om Mahadevyaicha Vidhmahe

Vishnu Pathniyaicha Dheemahe Tanno lakshmi Prachodayaath !

Дивіться також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]