Лакшмі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лакшмі
Ravi Varma-Lakshmi.jpg
Бог багатства, світу, мудрості,
родючості, щирості
Деванагарі: लक्ष्मी
Група богів: Деві (богиня), Шакті
Супутник: Вішну
Верхова тварина: Сова

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм» Hindu swastika

Лакшмі (санскр. लक्ष्मी, lakṣmī IAST) — індуїстська богиня багатства, світу, мудрості, родючості, удачі, щирості, хоробрості, символ краси, грації, зачарування. Вважається, що вона захищає своїх шанувальників від будь-якої невдачі та проблем з грошами. Вона - втілення грації, краси та чарівності. Вірять, що її прихильники будуть захищені від усіх видів нещасть і злиднів. Лакшмі є старшою дружиною Вішну, одружена з Рамою (у втіленні Сіти) і Крішною (як Радга, а пізніше Рукміні). Ця богиня також часто зображується на джайнських пам'ятниках.

Походження[ред.ред. код]

У Махабхараті фіксується її зв'язок з Нараяной-Вішну: Лакшмі народжується із золотого лотоса, який піднявся над головою Нараяни. Лотос — основний символ Лакшмі, і саме з нею пов'язаний лотос, що росте з пупа Нараяни в вішнуїтських зображеннях. Лакшмі є богинею грошей, багатств. У Махабхараті втіленням Лакшмі вважається Драупаді - дружина п'ятьох братів Пандавів, втілень Індри, Ями, Ваю і близнюків ашвінів. Згідно з Харіванші, індійський Купідон, Камадева, був сином Лакшмі і Дгарми, бога справедливості і дгармічного закону, практично тотожного Ямі. У ряді текстів Лакшмі може ототожнюватися з Сарасваті, богинею мудрості, освіченості і мистецтв, але в інших Лакшмі і Сарасваті — дружини-суперники Брахми. Згідно з однією версією народження Лакшмі, вона була дочкою мудреця-ріші Бгріґу і Кгьяті, згідно з іншою, значно популярнішою, вона з'явилася з лотосом у руках або сидить на лотосі під час пахтання світового океану девами і асурами (пор. народження Афродіти), відповідно ж третьої, вона з'явилася ще на самому початку світового процесу, виринувши з первісних вод на квітці лотоса (пор. її імена Падма і Камала - «Лотосова»).

Богиня Лакшмі , також відома як Шрі , не тільки є уособленням успіху і багатства , але також являє собою втілення чарівності , грації і шарму . Їй поклоняються як богині , яка дарує земне процвітання і звільнення від циклу життя і смерті.

Згідно з переказами вона вийшла з моря молока , найдавнішого космічного океану , тримаючи в руках лотос . Всі члени божественної трійці - Брахма , Вішну і Шива ( творець , споглядач , руйнівник ) хотіли дістати її . Вимога Шиви була відхилена , так як він вже претендував на Місяць , у Брами була Сарасваті , тому Вішну заявив про свої права на Лакшмі , і вона народжувалася і перероджувалася в якості його дружини протягом його десяти інкарнацій .

Деякі тексти говорять , про те , що Лакшмі є дружиною Бога Дхарми . Вона і ще кілька інших Богинь , які є уособленням певних благих якостей , знайшли своє призначення у шлюбі. Це з'єднання в першу чергу являє собою союз Дхарми ( доброчесної поведінки ) і Лакшмі ( процвітання і благополуччя ) . Мораль цього союзу вчить тому , що , виконуючи Дхарму , ми досягаємо процвітання.

Традиція також пов'язує Лакшмі з Кубера , огидним Богом якшей . Якши це раса надприродних істот, які жили за межами цивілізації. Про зв'язок Кубера і Лакшмі стало відомо з того факту, що він був знаменитий своєю схильністю до накопичення , охорони та поширенню багатств. Якшмі також є символом достатку. У храмах їх зазвичай зображують у вигляді пшногрудих жінок, звабливо лежать біля дерев, з широкими стегнами і великим ротом . Тому природно ототожнення Шрі, богині, яка уособлювала потужну енергію росту, з Якшмі . Вона , так само як і вони, бере участь у житті рослин і дає їм невичерпне родючість.

Індра відомий як цар девів, перший з богів. Зазвичай він зображується у вигляді небесного короля. Саме тому Шрі- Лакшмі повинна бути його дружиною. У цих міфах вона є уособленням королівської влади, істотою, чия присутність незамінне для ефективного володіння королівською владою і для забезпечення королівського процвітання.

Деякі міфи описують догляд Лакшмі від одного правителя до іншого. Наприклад , в одній легенді говориться , що вона жила з демоном Балі, бо він переміг Індру. Лакшмі залучили його спрямованість до перемоги і його хоробрість. Будучи в союзі з цією богинею, Балі гідно керував трьома світами ( земним , небесним і загробним ) і приніс їм процвітання . Тільки коли повалення боги хитрістю змусили Балі здатися , Лакшмі залишила його , позбавленого блиску і знесиленого. Разом з Лакшмі Балі покинули такі якості як хорошу поведінку, добродіяння, правда, діяльність і сила .

Зв'язок Лакшмі з настільки багатьма чоловічими божествами заслужила їй репутацію мінливої ​​і непостійною особи. В одному тексті сказано , що вона непостійна , і залишається з Вішну тільки тому , що її приваблюють його різні форми ( аватари! ) У міфах її мінливість і любов до пригод починають поступово змінюватися , коли вона залишається з Вішну , і нарешті заспокоюється. Вона стає вірною , слухняною і відданою дружиною , яка молиться про те , щоб знову возз'єднатися зі своїм чоловіком в його наступних життях. У храмі Джаганнат в Пурі Лакшмі готує їжу для свого повелителя і його прочан. На знаменитих картинах печер Бадами в Центральній Індії Лакшмі зображена сидячою на підлозі , спершись на свого повелителя , що сидить на троні . Що є моделлю громадської благопристойності і коректності.

У фізичному сенсі Лакшмі зображується у вигляді прекрасної жінки , з чотирма руками , що сидить на лотосі , одягненої в красиві одягу і обвішаній дорогими прикрасами. У неї добрий вираз обличчя , вона знаходиться в світанку своєї молодості , але у неї вже проявляються материнські риси .

Самою вражаючою особливістю Лакшмі є те , що вона постійно зображується з лотосом . Згідно Шрі- Лакшмі лотос є символом чистоти і духовної сили . Він занурений в бруд , але квітка його знаходиться над водою , він не забруднений брудом. Таким чином , лотос є символом духовного вдосконалення і влади. Більш того , лотос є загальним символом в іконографії індуїзму і буддизму . Боги і Богині , Будди і Ботхісаттви зазвичай зображаються сидячими на лотосі , що забезпечує духовну владу .

Таким чином , суттю буття є наступне: Бог , Будда або осіб вийшли за межі граничного світу (грязі ) і спокійно рухаються в сфері , наповненою чистотою і духовністю. Значить , Шрі- Лакшмі забезпечує щось більше , ніж енергію , що робить вологий грунт плідної , і що дає загадкові сили для зростання. Вона сприяє очищенню , яке виходить за межі матеріального світу. Вона асоціюється не тільки з королівською , але і з духовною владою , і поєднує в собі королівську і духовну міць. Лотос і Богиня Лакшмі є повністю розпустився квіткою органічного життя.

Опис Богині Лакшмі буде неповним , якщо ми не згадаємо її автомобіль- сову ( Улук на санскриті ) . Це птах спить протягом усього дня і не спить вночі . В одному гумористичному джерелі сказано , що в силу сонної і млявою природи сови , Лакшмі використовує її і катається на ній . Сова це раба тих , хто знає , як контролювати її ; як найкраще використовувати її ресурси так само , як це робить Бог Вішну. Ті , хто сліпо поклоняються Лакшмі , є самими справжніми совами .

Іконографія Шрі Лакшмі[ред.ред. код]

Коли Шрі має дві руки, вона тримає шріфала (кокос) і падма (лотос). Вона супроводжується двома жінками-носильницями (чаурі) з опахалами і двома або чотирма слонами, що несуть Ґати.

Якщо Лакшмі має вісім рук, то несе в них дганус (цибуля), ґада (жезл), стрілу, падма (лотос), чакра (колесо), Шанкг (раковина), дерев'яний товкач, анкуса (Стрекала) .

Якщо вона має чотири руки, то тримає чакра (колесо), Шанкг (раковина), падма (лотос), ґада (жезл); або махалунґа (лімоноподобний плід), падма (лотос), лотос та горня нектару; або падма (лотос), плід більва (bilva) (дерев'яне яблуко), раковину (санкг'я) і посудину з амброзією, або в обох верхніх руках богиня тримає по лотосу (падма), а з її нижніх долонь сиплються золоті монети, або одна з рук знаходиться в благословляючому положенні.

Якщо Лакшмі маєдві руки, то тримає Шанкг (раковина) і падма (лотос). З двох сторін її супроводжують Відьядгари, а також Раджашрі, Сварґалакшмі, Брахми, Лакшмі, Джайялакшмі.

Перебуваючи поруч з Вішну вона зазвичай має дві руки, і тоді тримає лотос (падма) і кокос (шріфала), або лотоси в обох руках. При цьому вона коштує, або сидить на лівому стегні Вішну, або сидить на змії Ананта, або на орлі.

Зазвичай Лакшмі, одягнена в золото, стоїть або сидить на лотосі. Буває, що її зображують зі слонами, які по пояс занурені у воду.

Імена[ред.ред. код]

У Лакшмі багато різних імен. Якщо Вішну супроводжується Бгу або Сарасваті, Лакшмі також складає йому компанію і тоді зветься Шрі. Коли вона єдина супутниця Вішну, то зветься Лакшмі. Коли вона зображується на самоті, то зветься як Шрі, так і Лакшмі. Значення імені Шрі - «процвітання», «щастя», «слава».

 • Падма: Житель лотоса
 • Камала: Житель лотоса
 • Падмапрія: Та, хто любить лотоси
 • Падмамаладгара деви: Та, хто носить гірлянду з лотосів
 • Падмамукгі: Та, чиє обличчя чудово як лотос
 • Падмакші: Та, чиї очі прекрасні як лотоси
 • Падмахаста: Та, хто тримає лотос
 • Падмасундарі: Та, хто прекрасна як лотос
 • Вішнупрія: Кохана Вішну
 • Улкавахіні: Та, хто пересувається на сові

Також інші її імена: Рама, Індіра, Манушрі, Чакріка, Камаліка, Лаліма, Нандіка, Руджула, Вайшнаві, Нараяні, Бгарґава, Шрідеві, Чанчала, Бгумі Деві, Джаладжа, Мадгава і Айсварья.

Під час ведичної церемонії йде звернення до 8 форм богині - Ашталакшмі

1) Шрі Дханйа Лакшмі: приносить благополуччя в усі сфери життя.

2) Шрі Гая Лакшмі: наповнює життя щастям і успіхом.

3) Шрі Адхі Лакшмі: сприяє набуттю багатства.

4) Шрі Віджая Лакшмі: допомагає долати перешкоди, уникати кримінальних та судових тяжб, сприяє багатству.

5) Шрі Айшварья Лакшмі: сприяє досягненню популярності і популярності. Сприяє самореалізації в житті.

6) Шрі Віра Лакшмі: сприяє безстрашності, хоробрості. Також надає значиме сприятливий вплив на здоров'я і добробуту людини.

7) Шрі Дхана Лакшмі: сприяє придбання фінансової незалежності.

8) Шрі Сантана Лакшмі: сприяє благополуччю дітей. Зростанню і розвитку в кар'єрі.

Мантри[ред.ред. код]

Gayatri Mantra (Devī upaniśhatḥ).

Деви упанишада

 • mahālakśmīścha vidmahe sarvasiddhiścha dhīmahi .

tanno devī prachodayātḥ .

варіант

 • Om Mahadevyaicha Vidhmahe

Vishnu Pathniyaicha Dheemahe Tanno lakshmi Prachodayaath !

Дивіться також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]