Маркіш Перец Давидович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Файл:PeretzMarkish.jpg
Перец Маркіш

Перец Давидович Маркіш (25 листопада (7 грудня) 1895, Полонне на Волині12 серпня 1952) — єврейський поет та письменник, писав мовою ідиш.

Перец Маркіш народився 25 листопада (7 грудня) 1895 року в містечку Полонне на Волині. Уже з трьох років почав навчатися в хедері та співав у синагогальному хорі.

Рядовий царської армії у Першу світову Маркіш був поранений і Лютневу революцію зустрів у шпиталі. Вперше публікує свої вірші мовою ідиш. У Києві Маркіш знайомиться з єврейськими поетами — Давидом Гофштейном, Левом Квітко, Ошер Шварцманом. У 1918 пише поему «Волинь», яка разом зі збіркою віршів «Пороги» висунула його в перший ряд єврейських письменників. З 1921 по 1926 рік Маркіш живе у Варшаві, Берліні, Парижі, Лондоні, Римі, де багато пише і публікується. Учасник гурту «Халястра».

У 1926 році поет повернувся до СРСР. Маркіш входив до керівництва Союзу письменників СРСР: обраний керівником Єврейської секції Спілки письменників і нагороджений Орденом Леніна.

У ніч з 27 на 28 січня 1949 його заарештовано як члена президії Єврейського антифашистського комітету і 12 серпня 1952 розстріляно.

Автор книг «Брат», «Війна», «Чортополох», «З століття в століття», «Міхоелс» (монографія).