Маслоробка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стара механічна маслоробка

Маслоро́бка[1], маслобі́йка, маслобі́йня — пристосування, що використовується в побуті або в промисловості для приготування масла з вершків шляхом обертання чи штовхання.

Історичні факти[ред. | ред. код]

Найпершу згадку про збивання масла можна знайти в Біблії, воно належить приблизно до 2000 року до н. е.[2] Маслобійка, можливо, існувала вже в VI столітті, оскільки в Шотландії була знайдена кришка від неї, датована цим часом[3].

У європейській традиції, поряд з іншими домашніми справами, збивання масло маслоробками, головним чином, було жіночою справою[4].

Використання[ред. | ред. код]

При механічному збиванні вершків відбувається відділення молочного жиру. Мембрани, які оточують жир, руйнуються, утворюючи шматочки масла. У маслоробці шматочки злипаються один з одним і утворюють більші шматки. При збиванні повітряні бульбашки включаються до шматків масла. При подальшому збиванні масло стає все більш щільним, а повітряні бульбашки видаляються. У результаті масло відділяється від решти рідини (сколотин або маслянки).

Масничка[ред. | ред. код]

Масничка

Масни́чка — пристрій для ручного збивання масла. Складалася з дерев'яної діжки у формі високого зрізаного конуса, верхньої частини-кришки («навершника», «збушка») і довгої палиці з дерев'яним кружком або перехрестям, яким збивали вершки. Матеріалом слугувала деревина липи, сливи, ялини або верби[5].

Механічна маслоробка[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Маслоробка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Columbia Electronic Encyclopedia, 6th Edition. 2 009 pg: 1 −1. «Butter.»
  3. National Museums of Scotland, «Churn Lid.» Http://nms.scran.ac.uk/database/record.php?usi=000-100-103-159-C
  4. Jensen, Joan M. What's in a Butter Churn? Objects and Women's Oral History. 1983. http://www.jstor.org/stable/3345974 (англ.)
  5. Христина Андрійків Розвиток деревообробних промислів на Бойківщині в кінці XIX — на початку ХХ століть

Посилання[ред. | ред. код]