Маслоробка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стара механічна маслоробка

Маслоро́бка[1], маслобі́йка, маслобі́йня, рідше биянка — пристосування, що використовується в побуті або в промисловості для приготування масла з вершків шляхом обертання чи штовхання.

Історичні факти

[ред. | ред. код]

Найпершу згадку про збивання масла можна знайти в Біблії, воно належить приблизно до 2000 року до н. е.[2] Маслобійка, можливо, існувала вже в VI столітті, оскільки в Шотландії була знайдена кришка від неї, датована цим часом[3].

У європейській традиції збивання масла маслоробками було головним чином жіночою справою, поряд з іншими домашніми обов'язками[4].

Використання

[ред. | ред. код]

При механічному збиванні вершків відбувається відділення молочного жиру. Мембрани, які оточують жир, руйнуються, утворюючи шматочки масла. У маслоробці шматочки злипаються один з одним і утворюють більші шматки. При збиванні повітряні бульбашки включаються до шматків масла. При подальшому збиванні масло стає все більш щільним, а повітряні бульбашки видаляються. У результаті масло відділяється від решти рідини (сколотин або маслянки).

Масничка

[ред. | ред. код]
Масничка

Масни́чка[5], також маслянка[6] — пристрій для ручного збивання масла. Складалася з дерев'яної діжки у формі високого зрізаного конуса, верхньої частини-кришки («навершника», «збушка») і довгої палиці з дерев'яним кружком або перехрестям, яким збивали вершки. Матеріалом слугувала деревина липи, сливи, ялини або верби[7].

Механічна маслоробка

[ред. | ред. код]

Механічні маслоробки за своєю будовою розділяються на нерухомі й рухомі, а перші, у свою чергу — на товкачні і ударні[8].

 • Товкачні маслоробки аналогічні за конструкцією ручним масничкам. Колотівка-товкач приводиться в рух валом з корбою, який може мати ручний чи машинний привод. На одному валу може розташовуватися кілька товкачів, поміщених у ряд діжок.
 • Ударні маслоробки здійснюють збивання за допомогою лопаток, закріплених на обертовому валі. Залежно від розташування останнього розрізняють ударні маслоробки з вертикальним і горизонтальним валом.
 • Рухомі чи обертові маслоробки мають вигляд закритої бочки, закріпленої на осі і спорядженої механізмом для її обертання. Збивання здійснюється ударами вершків об стінки.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Маслоробка // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
 2. Columbia Electronic Encyclopedia, 6th Edition. 2 009 pg: 1 −1. «Butter.»
 3. National Museums of Scotland, «Churn Lid.» Http://nms.scran.ac.uk/database/record.php?usi=000-100-103-159-C [Архівовано 10 серпня 2020 у Wayback Machine.]
 4. Jensen, Joan M. What's in a Butter Churn? Objects and Women's Oral History. 1983. http://www.jstor.org/stable/3345974 [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.] (англ.)
 5. Масничка // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980. — Том 4, 1973. — Стор. 641.
 6. Маслянка // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
 7. Христина Андрійків Розвиток деревообробних промислів на Бойківщині в кінці XIX — на початку ХХ століть
 8. Маслобойки // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)

Посилання

[ред. | ред. код]