Метання молота

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Спортсмен метає молот.

Метання молота — легкоатлетична дисципліна, яка полягає в метанні спеціального спортивного снаряда — молота — на дальність. Вимагає від спортсменів сили і координації рухів. Проводиться в літній сезон на відкритих стадіонах. Належить до технічних видів легкоатлетичної програми. Метання молота — олімпійська дисципліна легкої атлетики (у чоловіків — з 1900 року, у жінок — з 2000 року).

Інвентар[ред. | ред. код]

Метальний молот — снаряд для кидання. Складається з металевого ядра з тросом та ручкою, що кріпиться на кінці троса для того, щоб спортсмен міг тримати знаряд руками. Довжина молота у чоловіків — 117—121,5 см, вага — 7,265 кг (= 16 фунтів). У жінок довжина 116—119,5 см, вага — 4 кг. Вага метального молота дорівнює вазі ядра. Перед метанням спортсмен проводить розминку, виконує технічні вправи, розігріває м'язи. Після розминки учасник змагань заходить у метальний круг, загороджений високою міцною сіткою.

Проте, сітка відсутня у місці, де молот вилітатиме в сектор. З роками ширина сектора все зменшується у зв'язку із небезпезпекою, яку становить даний вид спорту для глядачів та суддів, а також для інших спортсменів.

Під час змагань учасники заходять в сектор по черзі, виконуючи певну кількість спроб, що залежить від виду змагань та від їх етапу. Це може бути 3, 4 або 6 спроб.

Зазвичай спортсмен виконує 3 попередні розкручування (рухи по колу руками) і наступні 4 кола, рухаючись на одній нозі навколо своєї осі. В період проходження кожного кола спортсмен ставить іншу ногу на землю, відштовхуючись від поверхні і таким чином швидкість обертання з кожним колом зростає, як і умовна вага молота, яка збільшується через відцентрову силу. На останньому колі учасник виконує фінал спроби, додаючи ще більших зусиль і метає молот у сектор. Спроба буде зарахована тільки тоді, коли знаряд впаде в зону сектора, а спортсмен вийде з кругу після падіння знаряду, не заступивши за метальний круг і вийшовши із задньої частини круга.

Рекорд з цього виду спорту серед чоловіків був встановлений радянським спортсменом Юрієм Сєдихом 30 серпня 1986 року на чемпіонаті Європи в Штутгарті. Рекорд становить 86,74 м і лишається досі непобитим.

Відомими спортсменами з метання молота є: Юрій Сєдих, Іван Тіхон, Вадим Дев'ятовський, Сергій Літвінов, Прімож Козмус, Олександр Крикун, Крістіан Парш, Андрій Скварук, Алі Мохамед Аль-Занкаві та інші. Найвідоміші тренери: Анатолій Бондарчук, Володимир Гуділін.

Джерела[ред. | ред. код]