Метрологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Метролог

Метрологія (грецька μέτρον — міра, λόγος — слово, вчення) — це наука про вимірювання, методи забезпечення їх єдності та способи досягнення необхідної точності. Основне її завдання — установлення одиниць вимірювань фізичних величин, відтворення їх з допомогою еталонів, а також розроблення методів передачі розмірів одиниць вимірювань від національних еталонів через робочі еталони до робочих засобів вимірювань.

Розрізняють теоретичну, прикладну (практичну) і загальну метрологію. Крім того, введення поняття «загальна» метрологія дало поштовх до появи ряду «галузевих» метрологій, наприклад, медичної, будівельної, спортивної, гравітаційно-релятивістської метрології тощо.

Новий Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність», що набере чинності 2016 року, визначає метрологію як науку про вимірювання та їх застосування[1].

Історія метрології[ред.ред. код]

Історичними етапами в розвитку метрології стали: встановлення еталону метра (Франція, кінець XVIII ст.), створення абсолютної системи одиниць (К. Ґаусс, 1832), підписання міжнародної Метричної конвенції (1875), розробка і встановлення в 1960 р. Міжнародної системи одиниць (SI). Сьогодні метрологічні дослідження окремих країн координуються Міжнародними метрологічними організаціями.

Метрологія законодавча, теоретична та практична[ред.ред. код]

З метою впорядкування понятійної системи останнім часом пропонується відмовитися від вживання понять галузевих метрологій, залишивши тільки терміни метрологія законодавча, метрологія теоретична та метрологія практична. Завдання сучасної метрології: теорія вимірювань, побудова одиниць фізичних величин і систем одиниць; вивчення метрологічних характеристик, повірка і атестація засобів вимірювання; створення еталонів, методів і засобів вимірювання, зокрема в гірничій справі; обробка сукупностей вимірів, оцінка точності вимірювання тощо.

Метрологія законодавча[ред.ред. код]

Метрологія законодавча — частина метрології, що містить законодавчі акти, правила, вимоги, які регламентуються і контролюються державою для забезпечення єдності вимірювань.

Метрологія теоретична[ред.ред. код]

Метрологія теоретична — розділ метрології, присвячений вивченню її теоретичних основ.

Метрологія практична[ред.ред. код]

Метрологія практична — розділ метрології, який присвячений вивченню питань практичного застосування в різних сферах діяльності результатів теоретичних досліджень у рамках метрології та положень метрології законодавчої.

Метрологі́чна дія́льність — діяльність, яка пов'язана із забезпеченням єдності вимірювань.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Наука Це незавершена стаття з науки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.