Меша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Меша (Меса, лат. Mesa), моавітський цар, який згадується в Біблії (2 Цар. 3:4), про якого до нас дійшов великий напис — один з найдавніших (IX ст. до н. е..) і найважливіших пам'яток семітичної епіграфіки, відкритий німецьким місіонером Кляйном в 1868 році в Дібане (біблійний Дібон), місцевості на схід від Мертвого моря, в області стародавнього Моава. З 1958 року відомий також Напис з Ель-Керак, який імовірно теж відноситься до царя Меша.

Стела Меша[ред.ред. код]

Докладніше: Стела Меша

Суперництво німців і французів привело до того, що бедуїни розбили камінь на частини і поділили між собою, вважаючи, що він володіє чудесними властивостями, які приносять щастя власнику. Драгоманові французького консульства Клермону-Ганно, а потім англійської капітану Воррену з великими труднощами і за велику суму вдалося придбати у бедуїнів кілька великих і безліч дрібних фрагментів каменю. За допомогою естампажа, знятого за його дорученням одним арабом до руйнування каменю, Клермону-Ганно вдалося поєднати розрізнені фрагменти, відновити і розібрати велику частину напису. Його видання «La st èle de Mésa, roi de Moab» (П., 1870) викликало цілу літературу; завдяки сукупним зусиллям славнозвісних семітолог новітнього часу, напис був ретельно і всебічно досліджена, і за нею визнано перше місце в ряду давньосемітичних написів.

Останнім часом напис Меша (так звана «стела Меша») знаходиться в Луврі, вона висічена на чорному базальті і має 34 рядка. В історичному відношенні напис Меше, кидаючи яскраве світло на взаємні відносини Ізраїлю і Моава близько середини IX століття до н. е.., представляє найважливіший документальний джерело до-полоненої епохи ізраїльської історії, що доповнює і підтверджує біблійне розповідь. У філологічному відношенні напис Меше є найвідомішою пам'яткою моавської мови. Напис з Ель-Керак занадто фрагментарний. В палеографічному плані напис Меше представляє одну із стародавніх форм семітського алфавіту.

Життєпис Меші[ред.ред. код]

У дійшла до нас частини Меші оповідає про свої війнах з Ізраїлем, про свої перемоги, про завоювання ізраїльських міст Атарот, Нево і Іасси, про своїх будівлях, спорудах та інших діяннях. Як видно із згаданих в написі міст і місцевостей, велика частина яких зустрічається і в Старому Завіті, Меша завоював для свого народу територію на північ від Арнона, що служила протягом багатьох століть предметом спору між Ізраїлем і Моавом; він є, таким чином, восстановителем давніх кордонів Моава і замечательнейшим з відомих нам піль царів.

Успіхи Меша викликали проти нього коаліцію з ізраїльського царя Йорама, іудейського — Йосафата і підлеглого останньому намісника Едома (Ідумеї). Про це, так само як і про подальшу долю Меша, ми дізнаємося з Біблії (2 Цар. 3:4); союзники обігнули Мертве море з півдня і, пройшовши Едомітскую пустелю, вторглися в Моава з найменш захищеної сторони; розбивши на кордоні моавитян, вони зрадили країну страшному спустошенню і замкнули Меше в гірській фортеці Кір-Харешете. Доведений до крайності, Меша зробив спробу пробитися з добірним загоном, але невдало, не бачачи нізвідки порятунку, він взяв сина свого, первістка і спадкоємця престолу, і на стіні фортеці, перед очима обложених і обложників, приніс його в жертву Кемоша, верховному богу Моава, щоб умилостивити його гнів. З розповіді Біблії не ясно, що сталося слідом за цим, там йдеться тільки про відступ союзників і зняття облоги.

Відсутність в написі згадки про цю експедиції служило головним підставою, змушував вчених відносити час спорудження цього пам'ятника до царювання Ахазії або до перших років Йорама, тобто до часу, що передував згаданої в Біблії експедиції. Це думка, висловлена вже першими дослідниками написи, панує в науці і досі. Але в новітній час Клермон-Ганно звернув увагу на те, що реставрована їм стела Меше в її нинішньому вигляді, маючи приблизно ту ж саму ширину і товщину, як і що знаходяться в тому ж луврської музеї єгипетські та ассирійські стели, значно нижче їх, тобто представляє, може бути, тільки верхню частину стели, яка в первісному її вигляді повинна була бути вдвічі вищим.

В не дойшовших до нас частин напису могло, таким чином, полягати оповідання про похід проти Меше союзних царів, що підтверджується наступним:

  1. назва «Висота Порятунку», яке Меше дав спорудженому ним на честь Кемошів пам'ятника, містить прямий натяк на облогу союзниками Кир-Харешета і порятунок Меше від загрожувала йому погибелі;
  2. на ті ж факти вказують і наведені в написі мотиви цієї споруди: «я спорудив висоту цю в честь Кемошів в Карх[1] — цитадель Дібона, столиці Меше, Висоту Спасіння, бо він (тобто Кемош) врятував мене від усіх царів[2] і дав мені насолоду бачити загибель всіх моїх ненависників»;
  3. зазначені в перших двох пунктах назву і мотиви споруди спорудженого Меше пам'ятника рішуче суперечать всього змісту збереженої частини написи, яка оповідає тільки про перемоги і завоювання і нічого не говорить про порятунок Меше від великої загрожувала йому небезпеки.

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Карх (точне читання цього слова невідомо)
  2. за іншим читання — " ворогів"