Моноплакофори

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Моноплакофори (Monoplacophora)
Pilina unguis.jpg
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Молюски (Mollusca)
Клас: Моноплакофори (Monoplacophora)
Odhner, 1940
Сучасні роди
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Monoplacophora
EOL logo.svg EOL: 2676
ITIS logo.svg ITIS: 78802
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 358446
Fossilworks: 57663

Моноплакофори (Monoplacophora) — клас включає морські молюски, які живуть на значній глибині. Тривалий час моноплакофори були відомі лише у викопному стані, їхні черепашки знаходили у морських відкладеннях кембрія, силура та девона (описано близько 200 видів). І тільки у 1952 році данська зоологічна експедиція в райноні Перуано-Чилійської западини добули з глибини 3570 метрів кілька екземплярів сучасних представників цього класу. Це були декілька екземплярів молюсків, яких згодом віднесли до нового роду і виду — Neopilina galatheae. Зараз відомо близько 20 видів сучасних моноплакофор. В Чорному та Азовському морях не представлені.

Опис[ред. | ред. код]

Моноплакофори мають черепашку у вигляді ковпачка. Це дрібні молюски, довжиною в кілька сантиметрів. Серед сучасних молюсків моноплакофори — один з найбільш примітивних класів, що має архаїчні риси — збереження великих целомічних порожнин, метамерією у будові деяких систем органів, примітивною нервовою системою. Нога з округлою підошвою знаходиться в центральній частині черевної поверхні. Голова слабо відмежована від тулуба. Очі відсутні. На голові знаходиться рот, оточений спереду і ззаду складками — губами; задні краї губ утворюють вирости — щупальця, що покриті віями і, ймовірно, беруть участь у зборі їжі. Є радула. Від глотки відходять великі слинні залози, а від стравоходу — особливі кишені. Шлунок містить кристалічну стеблинку. Печінка парна. Кишківник довгий, з 4-6 петель, відкривається анальним отвором у заднього краю ноги. Вважається, що моноплакофори живляться в основному донними осадами.

Класифікація[1][ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Bouchet P. & Rocroi J.-P. (Ed.); Frýda J., Hausdorf B., Ponder W., Valdés Á. & Warén A. 2005. Classification and nomenclator of gastropod families. Malacologia: International Journal of Malacology, 47(1-2). ConchBooks: Hackenheim, Germany. ISBN 3-925919-72-4. ISSN 0076-2997. 397 pp. http://www.vliz.be/Vmdcdata/imis2/ref.php?refid=78278

Використані джерела[ред. | ред. код]

  • Щербак Г. Й., Царичкова Д. Б., Вервес Ю. Г. Зоологія безхребетних. Том 3. — К.: Либідь, 1997. ISBN 5-325-00662-2