Мориски

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вигнання морисків — посадка на кораблі у Валенсії

Мориски (від ісп. morisco — малий мавр; араб. موريسكيون‎, аль-борайкос; разом з маранами — ісп. cristiano nuevo tornadidos; порт. cristãos novos) — мусульманське населення Піренейського півострова, представники якого (т. зв. мудехари) після завершення Реконкісти в 1492 р. були змушені офіційно прийняти християнство.

Незважаючи на утиски, мориски чинили опір асиміляції, зберігали арабську мову, одяг і звичаї, а також таємно сповідували іслам, через що ставали об'ектом переслідування іспанської інквізиції, подібно до маранів — євреїв, які прийняли християнство в аналогічних обставинах.

У 1502 р. була видана так звана прагматика католицьких королів, згідно з якою всі мусульмани Арагона і Кастілії були зобов'язані прийняти християнську віру або виїхати за межі Іспанії. Мечеті перетворювали на католицькі храми; в XVI ст. було розібрано багатий мінарет Кордовської мечеті, замість якого побудовали п'ятиярусну дзвіницю [1].

У 1566 р. король Філіп II видав едикт, який забороняв морискам, що проживали в Гранаді, користуватися арабською мовою і змушував їх до відмови від традиційного одягу і звичаїв. Мориски неодноразово піднімали повстання. Найбільшим з них було повстання 1568—1571 рр., що розгорталося головним чином в горах Сьєрра Невади. Мориски були переможені, переселені в інші місцевості країни, а в 1609 р. остаточно вигнані з Іспанії на підставі спеціального едикту Філіпа III, після чого оселилися на теренах Північної Африки. За підрахунками фахівців, з Іспанії було вигнано від 300 тис. [2] до 600 тис. морисків [3].

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Література і джерела

  • Варьяш И. И. История мусульманского населения средневековой Испании в исследованиях последних лет // Средние века. Вып. 59. — М., 1997.
  • Ланда Р. Г. Мавры Аль-Андалуса и мориски Испании // Российское востоковедение в память о М. С. Капице: Очерки, исследования, разработки. — М., 2001. С. 178—200.
  • Ланда Р. Г. Мориски Испании: XV-XVI вв. // Вопр. истории. — 1994. — N 2. — С.172-174.
  • Сьомій С. У прийдешнє — через каяття // Людина і світ. — 1999. — № 5. — С. 47-51 [4]
  • Chejne, Anwar G. (1983). Islam and the West: The Moriscos, a Cultural and Social History. SUNY Press. с. pp. 250. ISBN 0-87395-603-6.  (читати книгу)
  • Lea, H. C. Moriscos of Spain: Their Conversion and Expulsion. — London, 1901.
  • Domínguez Ortiz, A. y Vincent, B. Historia de los moriscos. Vida y tragedia de una minoría. — Madrid: Revista de Occidente, 1978.
  • Perry, M. E. The Handless Maiden: Moriscos and the Politics of Religion in Early Modern Spain. — Princeton: Princeton University Press, 2005.
Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.