Мравінський Євген Олександрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Євген Олександрович Мравінський
Russov-Lev-Portrait-of-Yevgeny-Mravinsky-7port3bw.jpg
Народився 22 травня (4 червня) 1903(1903-06-04)
Петербург
Помер 19 січня 1988(1988-01-19) (84 роки)
там же
Поховання Богословське кладовище
Громадянство СРСР і Російська імперія
Діяльність диригент і музичний педагог[d]
Alma mater Санкт-Петербурзька державна консерваторія імені Миколи Римського-Корсакова
Студент у Ґаук Олександр Васильович
Нагороди
Сталінська премія Орден Леніна Герой Соціалістичної Праці Орден Жовтневої Революції Орден «Знак Пошани» Народний артист СРСР Орден Трудового Червоного Прапора Орден Дружби народів
Сторінка в інтернеті mravinsky.org

Євге́н Олександрович Мраві́нський (Евгений Александрович Мравинский, *22 травня (4 червня) 1903(19030604), Петербург — †19 січня 1988, там само) — російський диригент, народний артист СРСР (1954), лауреат Сталінської (1946) та Ленінської премій (1961), нагороджений орденом Леніна, іншими орденами і медалями.

Народився в Петербурзі. Учився на природному факультеті Петроградського університету, працював артистом мімансу в Маріїнському театрі, піаністом у Хореографічному училищі. 1924 року вступив до Ленінградської консерваторії, де спочатку займався в класі композиції, а з 1927 — у класі диригування, спочатку в Н. А. Малько, а після його від'їзду за кордон — в А. В. Гаука.

1932 року дебютував у Маріїнському театрі, продиригувавши балетом «Спляча красуня» Чайковського. В 1932—1938 був диригентом цього театру (переважно балетного репертуару); з 1938, перемігши на конкурсі диригентів, очолив Симфонічний оркестр Ленінградської філармонії (колишній Придворний) і залишався на цьому посту до кінця своїх днів. За десятиліття роботи із Мравінським оркестр став високопрофесійним колективом і завоював міжнародну популярність. З 1961 викладав у Ленінградській консерваторії.

Мравінський був диригентом авторитарного й у той же час академічного типу, він прагнув до максимально повного пророблення інтерпретації, аж до дрібних деталей. Його манері були властиві скупий жест, тверда воля, стриманість емоцій, прекрасне відчуття форми, і в той же час вона втілювала духовну зосередженість майстра. У досить широкому в стилістичному відношенні, хоча й не занадто великому репертуарі Мравінського деяка перевага віддавалася російській музиці, у тому числі сучасній, а в західноєвропейській класиці — Бетховену, Брамсу, Вагнеру, Р.Штраусу й Брукнеру. Улюбленими авторами Мравінського були Чайковський і Шостакович. До числа вищих досягнень диригента можна віднести трактування П'ятої й особливо Шостої симфоній Чайковського, а також багатьох симфонічних полотен Шостаковича: під його керуванням уперше прозвучали П'ятої, Шоста, Восьма, Дев'ята, Десята симфонії; Восьму симфонію автор присвятив диригентові.

У культурному житті Ленінграда велична фігура Мравінського грала майже культову роль, символізуючи наступність традицій. Помер Мравінський у Петербурзі.

На його честь названо астероїд 19081 Мравінський.

Посилання[ред.ред. код]