Мужун Вей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мужун Вей


3-й Імператор Ранньої Янь
360 — 370
Попередник: Мужун Цзюнь
Спадкоємець: Падіння династії
 
Народження: 350
Смерть: 384
Сіань, КНР
Країна: Династія Пізня Янь і Рання Янь[1]
Батько: Мужун Цзюнь[1]
Мати: Empress Kezuhund
Шлюб: Empress Kezuhund

Мужун Вей (кит.: 慕容暐; піньїнь: Mùróng Wěi; 350-385) — останній імператор Ранньої Янь періоду Шістнадцяти держав.

Життєпис[ред. | ред. код]

Був сином Мужун Цзюня. 354 року отримав титул «Чжуншаньський князь». 356 року помер офіційний спадкоємець престолу Мужун Є, тому новим спадкоємцем був проголошений Мужун Вей.

На початку 360 року Мужун Цзюнь захворів і, оскільки Мужун Вей був ще малим, імператор запропонував трон своєму брату Мужун Ке. Останній відмовився, й запевнив імператора, що зможе допомогти в управлінні його малолітньому сину. Того ж року Мужун Цзюнь помер, і 10-річний Мужун Вей зійшов на трон, а Мужун Ке став при ньому регентом. У той період країна поступово розширювала свої кордони. 367 року Мужун Ке захворів і порадив Мужун Вею в якості регента іншого його дядька — Мужун Чуя. Однак це не сподобалось вдові-імператриці Кецзухунь, тому новим регентом став Мужун Пін, також дядько Мужун Вея.

Мужун Пін, однак, виявився набагато менш здібним правителем, ніж Мужун Ке. 369 року цзіньські війська вдались до такого нападу, що навіть дістались яньської столиці — Єчена, в результаті чого Мужун Вею довелось звертатись по допомогу до держави-суперниці — Ранньої Цінь, пообіцявши їй за це Лоянський регіон. Цзіньський напад було відбито, однак Лоянський регіон вирішили не віддавати, що призвело до війни між Ранньою Янь і Ранньою Цінь. 370 року ціньський полководець Ван Мен розбив яньське військо під проводом самого Мужун Піна, й ціньські війська взяли в полон Мужун Вея, в результаті чого Рання Янь припинила своє існування.

Мужун Вей разом з іншими членами своєї родини оселився в ціньській столиці Чанані, де йому було надано титул Сіньсінського хоу. Він став генералом та брав участь у кількох ціньських походах.

384 року Мужун Чуй підбурив повстання в східній частині країни (на колишніх яньських землях) і створив державу Пізня Янь. Довідавшись про таке, брати Мужун Вея Мужун Хун і Мужун Чун також підбурили повстання в районі Чананя й зажадали передати їм Мужун Вея, обіцяючи віддати за це регіон Гуаньчжун. Правитель Фу Цзянь відмовився, й Мужун Чун узяв в облогу Чанань (Мужун Хун був убитий). Мужун Вей спробував організувати повстання всередині Чананя, втім змову було викрито, й Мужун Вей був страчений.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Весняні й осінні аннали Шістнадцяти держав, т. 3
  1. а б China Biographical Database