Надземля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Надземля (Суперземля) 55 Cancri e з масою 8,63 ± 0,35 мас Землі. Відкрита у 2004 р.

Надземля або Суперземля — клас планет, маса яких перевищує масу Землі, але значно менша за масу газових гігантів. Термін «надземля» стосується виключно маси планети і не стосується її відстані до своєї зірки та будь-яких інших критеріїв.

Зазвичай під Суперземлею розуміють кам'яну планету земного типу, що складається з кам'яних порід і за будовою подібна до Землі. Планет такого типу в нашій Сонячній системі немає, найбільша планета земної групи в нашій Сонячній системі — Земля. Інша планета — Уран, маса якої становить майже 14,5 мас Землі, не належить до класу надземель. Під надземлею розуміють планету з масою 1–10 (в інших джерелах — 5–10) мас Землі. Планети цього типу були виявлені порівняно недавно в інших зоряних системах. Надземлі мають невелику масу і їх важко виявити доплеровською спектроскопією. Найкращий спосіб пошуку планет такого типу — гравітаційне мікролінзування.

Межа між надземлею і газовими гігантами типу Нептуна нечітка; вона оцінюється приблизно в 10 мас Землі. Як приклад такої прикордонної планети можна навести Мю Жертовника c (маса — 10,5 мас Землі). Можливі властивості таких планет були теоретично розраховані, але прямих спостережень не було.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]