Пухка планета

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юпітер і екзопланета HAT-P-1b в порівнянні за розмірами.

Пухка планета (англ. puffy planet) — клас планет, газових гігантів, густина яких менше 0,5 грам/см³. Для порівняння: густина Юпітера 1,326 грам/см³, Землі — 5,5 грам/см³.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Планети, які належать до класу гарячих юпітерів, розширюються у безпосередній близькості до материнської зірки. Гарячий Юпітер знаходиться від своєї зірки на відстані близько 0,05 а.о., тобто на порядок ближче, ніж Меркурій від Сонця (http://www.shvedun.ru/stjsncheapl.htm). Якщо маса планети вдвічі менша за масу Юпітера, то її розігрів поблизу зірки настільки великий, що вона своєю гравітацією не може втримати свою атмосферу і саму себе від розширення. При такому розширенні планету оточує хмара газу і пилу.

Важкі планети (понад 2 мас Юпітера) пухкими не є, оскільки гравітація планети не дозволяє їй розширюватися, незважаючи на розігрів.

Чим менша маса газового гіганта, тим нижча необхідна температура для того, щоб планета стала пухкою.

Відомі пухкі планети[ред. | ред. код]

Типовими представниками такого виду екзопланет є HAT-P-1b, COROT-1b, TrES-4, і WASP-17b. Ці планети відкриті так званим транзитним методом (при проходженні планети через диск материнської зірки).

На сьогодні найбільш розрідженою (тобто з найменшою густиною) є планета WASP-17b. Її маса близько 0,5 маси Юпітера, але розміри приблизно вдвічі перевищують розміри Юпітера. Середня густина цієї екзопланети 0,1 грам/см³, що нижче густини пінопласту.

Зауваги до термінології[ред. | ред. код]

Стійкого терміну щодо цього класу екзопланет ще немає. Китайською мовою їх називають 气胀行星 («Планета з атмосферою, яка розширилася»). Англійською — «fluffy-planet». Термін «пухка планета» запропонований в [1]. Часто у літературі можна зустріти описове терміносполучення: «планета з малою густиною» ([2], [3]).

Посилання[ред. | ред. код]