Позагалактична планета

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
HIP 13044 b, перша відкрита планета позагалактичного походження (в уявленні художника).

Позагалакти́чна плане́та[1] — це планета, що знаходиться за межами галактики Чумацький Шлях. Також може позначатися терміном «позагалактична екзопланета».

Планета яка спостерігається в зв'язку з системою Подвійного квазара[ред. | ред. код]

Ефект мікролінзування в системі подвійного квазара вперше був виявлений Рудольфом Шілдом в 1996 році. Цей ефект спостерігався в частці «А» спотвореного гравітаційним лінзуванням зображення квазара. Цей ефект був пояснений спотворенням, яке викликає планета масою в 3 маси Землі, що знаходиться в лінзуючій галактиці YGKOW G1. Так вперше була теоретично передбачена позагалактична планета. Однак, при повторних спостереженнях зазначений ефект не був виявлений. Передбачена планета знаходиться від Землі на відстані в 4 мільярди світлових років[2][3].

Планети в галактиці Андромеди[ред. | ред. код]

Передбачувана позагалактична планета була виявлена ​​в галактиці Андромеди найближчої до нас великій галактиці. Вона була відкрита завдяки виробленому нею гравітаційному мікролінзуванню. Характер гравітаційного спотворення світла вказує на зірку із супутником меншого розміру (від 6 до 7 мас Юпітера). Це — перша планета, теоретично передбачена в галактиці Андромеди[4][5].

HIP 13044[ред. | ред. код]

HIP 13044 — це зірка, що знаходиться на відстані приблизно 2000 світлових років від Землі, тобто ще в межах галактики Чумацький Шлях. Близько цієї зірки була виявлена ​​екзопланета HIP 13044 b. Найцікавіше те, що ця зірка є частиною так званого зоряного потоку Хелмі. Він же, в свою чергу, являє собою залишки невеликої галактики, яка зіткнулася з галактикою Чумацький Шлях була розірвана і поглинена нею близько 6 мільярдів років тому. Вік зірки HIP 13044 перевищує 6 мільярдів років. 

Таким чином, ця зірка і її планета сформувалися в іншій галактиці, яка оберталася навколо Чумацького Шляху, або випадково проходила від нього занадто близько. Це означає, що  планета HIP 13044 b колись була позагалактичної планетою. Також цікавим є і те, що ця планета майже напевно була поглинена своєю зіркою коли та перебувала в стадії червоного гіганта і таким чином провела кілька мільйонів років усередині зірки[6].

Перші підтверджені позагалатичні планети у RX J1131-1231[ред. | ред. код]

Сигнали групи планет на відстані 3,8 мільярда світлових років були відриті завдяки гравітаційному мікролінзуванню від надмасивної чорної діри у квазарі RX J1131-1231. За допомогою моделювання було відкрито близько 2000 незв’язаних з зорями планет у проміжку між квазарами. Вчені також встановили, що їхня маса варіюється у межах між масою Місяця та масою Юпітера, до маси зорі головної послідовності[7].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Список внегалактических планет Архівовано 30 березень 2012 у Wayback Machine. на сайте Extrasolar Visions
  2. New Scientist (issue 2037), Do alien worlds throng faraway galaxy?
  3. Extrasolar Visions, The Q0957+561 Planet Архівовано 30 березень 2012 у Wayback Machine.
  4. Thaindian News, First extragalactic exoplanet may have been found by gravitational microlensing, 11 June 2009
  5. New Scientist, First extragalactic exoplanet may have been found, 10 June 2009
  6. Discover Magazine; Bad Astronomy Blog, «Exoplanet found… from another galaxy!!», 18 November 2010
  7. Вперше в історії астрономії відкрито позагалактичні планети — Science Ukraine. Science Ukraine (uk-UA). 2018-02-06. Процитовано 2018-02-06.