Нео (Матриця)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Нео

Нео, також відомий як Томас А. Андерсон (11 березня 1962, місце народження — Lower Downtown, Capital City; дівоче прізвище матері — Мішель МакКейхі; батько— Джон Андерсон) — головний герой фільмів «Матриця», «Матриця: Перезавантаження» і «Матриця: Революція». Його також іноді називають Обраним (англ. The One). Він має неймовірні здібності, які використовує для того, щоб звільнити людство від гноблення агресивних машин. У всіх трьох фільмах його грає американський кіноактор Кіану Рівз.

Нео і світ Матриці[ред.ред. код]

Нео живе у світі Матриці, ілюзорній реальності, що симулює кінець XX століття. Люди були підключені до Матриці, щоб повністю контролюватися повсталими машинами, які використовують людей для себе як джерело енергії. Причиною цього стало те, що головне джерело енергії — Сонце — було приховане людьми за непроникними хмарами під час війни з машинами.

Ті, хто приєднані до Матриці, не розуміють, що реальність навколо них насправді нереальна. Проте «вільними» людьми, не підключеними до Матриці, було організовано опір, який час від часу відключає певних людей від Матриці за допомогою складної процедури.

Серед них побутує легенда або пророцтво про те, що існує людина, яка зможе контролювати Матрицю, змінювати її закони під себе. У міфі цю людину називають «Обраний». Він став метою пошуку Морфеуса, капітана одного з кораблів Зіону. Він вірить у те, що Обраний закінчить війну між людьми і машинами.

Однак правда «пророцтва» виявляється набагато простішою: Нео — це системна аномалія, варіант рівняння, який не прийшов до рівноваги. Не підключені до Матриці люди, що живуть в Зіоні, повинні бути знищені, а «Обраний» повинен відібрати кілька людей і перезапустити Матрицю, інакше людський вид буде знищений машинами, які знищували Зіон вже кілька разів. Але Нео збагнув все це, веде своїм шляхом, він зберігає Зіон, запобігає винищенню людства, закінчує війну з машинами, звільняє людей від Матриці. Слово «Нео» є анаграмою слова «One» (Обраний).

У фільмі «Матриця»[ред.ред. код]

Нео рятує Морфеуса

Днем Томас Андерсон — звичайний програміст, який працює в комп'ютерній фірмі «Metacortex», а вночі — найвідоміший хакер, під ніком Нео. Єдине питання, яке мучить його останнім часом, — «Що таке Матриця?» Одного разу з ним зв'язується Морфеус — людина, яка, на переконання Нео, знає відповідь на його запитання. Саме в цей момент Нео потрапляє під нагляд Матриці, і за ним починають полювати Агенти — програми, що розшукують Морфеуса. Агенти заарештовують Нео. Агент Сміт намагається умовити Нео розповісти про «небезпечного терориста» Морфеуса. Однак Нео відмовляється. Тоді Агенти «ставлять на Томаса жучок» і відпускають.

Коли Морфеус знову зв'язується з Нео, то призначає йому зустріч. Нео не зустрічає Морфеуса, а замість цього знайомиться з частиною його команди. Після неприємної процедури вилучення жучка Нео нарешті зустрічається з Морфеусом. Морфеус говорить, що не може сказати Нео, що таке Матриця, але може показати, і пропонує вибір: або Нео ковтає синю таблетку і все забуває як сон, або ковтає червону таблетку і отримує можливість дізнатися «наскільки глибока кроляча нора». Нео обирає другий варіант і приходить у себе, обплутаний кабелями в капсулі, де він провів все життя. Його від'єднують від Матриці, Морфеус забирає його на свій корабель «Навуходоносор» і розповідає про Матрицю і про реальний світ. Нео приголомшений, він не може нічого зрозуміти, не може повірити і хоче повернутися назад, але це вже неможливо. Морфеус говорить, що він вірить у те, що Нео — Обраний, і розповідає про пророцтво.

На наступний день Нео починає «тренування», в ході якого він навчається різним бойовим стилям та іншим корисним речам, що завантажуються йому прямо в мозок. Незабаром Морфеус вирішує відвезти Нео до Піфії. Оракул пропонує Нео самому вирішити — вірити їй чи ні, — але, за словами Оракула, в ньому безумовно щось є, але ніби він чогось чекає: «Можливо, в наступному житті. Хто знає?» Також Оракул попереджає Нео про те, що незабаром йому належить вибрати, хто залишиться жити: він або Морфеус.

Під час їх повернення команду Морфеуса зраджує її член — Сайфер, і в ході битви з агентами матриці Морфеус потрапляє до них у полон. В цей же час Сайфер повертається на корабель, підступно винищує практично всю команду, крім Нео і Триніті, але гине від рук іншого члена команди, що прийшов до тями після атаки Сайфера — Тенка. Тенк пропонує вбити Морфеуса, щоб той не розкрив агентам секретний код захисту. Але Нео, згадавши пророкування, вирішує врятувати Морфеуса. Разом з Триніті він проникає в будинок, де тримають Морфеуса, і з боєм пробивається на дах, де зустрічає агента Джонса. Нео незвичайним способом ухиляється від пострілів Джонса і тим самим відволікає його. Триніті вдається підібратися до Джонса і вистрілити йому в голову. На вертольоті Нео і Триніті підлітають до поверху, на якому тримають Морфеуса. З кулемету Нео розстрілює агентів, давши можливість Морфеусу звільнитися від ланцюгів і застрибнути на вертоліт. Так Нео і Триніті вдається врятувати Морфеуса, який тут же запитує Триніті: «Тепер ти віриш?» Вони добираються до телефону в метро. Морфеус і Триніті виходять з Матриці, але Нео не встигає це зробити, оскільки агент матриці Сміт знищує телефон.

Нео бачить код Матриці

Нео вступає з ним у смертельний двобій, попри те, що Сміт перевершує його в майстерності. Наприкінці Нео скидає Сміта під потяг і тікає. Але агенти йдуть за ним. Після нетривалої погоні Нео добирається до кімнати з телефоном, на порозі якої його зустрічає Сміт і розстрілює героя в притул. Нео вмирає. Триніті в реальному світі говорить, що він не може померти, тому що вона любить його і Піфія передбачила, що їй судилося закохатися і її коханий буде Обраний, а Нео і є Обраний, оскільки вона його любить, і він не може померти, тому що його ще чекають великі звершення. Далі відбувається Програмна помилка і Нео оживає. Приголомшені Агенти відкривають шквальний вогонь, але більше не можуть навіть поранити Нео, бо він зупиняє кулі. Нео отримує можливість бачити код Матриці, після чого проникає в агента Сміта і знищує його.

Нео залишає для машин повідомлення по телефону:

Я знаю, ви мене чуєте. Я відчуваю вас. Я знаю, ви боїтеся … боїтеся нас, боїтеся змін. Я не знаю майбутнього. Я не стану передбачати як все скінчиться. Я скажу лише з чого почнеться. Зараз я повішу трубку і покажу людям, те, що ви хотіли приховати. Я покажу їм світ без вас. Світ без диктату і заборон. Світ без кордонів. Світ, де все можливо. Що буде далі — вирішувати нам.

Він кладе трубку і злітає в небо.

У фільмі «Матриця: Перезавантаження»[ред.ред. код]

Нео нарешті повною мірою розуміє, як маніпулювати Матрицею — він може літати, має неймовірну силу і швидкість, володіє телекінезом і лікувальними здібностями; практично невразливий. Він і Триніті стають коханцями.

Нео, не розуміючи своєї мети, шукає зустрічі з оракулом. Матриця відправляє 250 тисяч машин, щоб пробурити землю, дійти до Зіону і зруйнувати його. Всі кораблі повертаються в Зіон для його оборони. Нео досі складно сприймати себе Обраним, люди Зіону підносять йому дари, вважаючи його Богом, і просять, щоб він захистив їхніх синів і дочок які знаходяться у Матриці. Незабаром приходить послання від Піфії, в якому вона призначає зустріч. Всупереч наказам Морфеус з командою залишає Зіон.

Нео зустрічає Піфію і намагається дізнатися у неї свою мету. Вона дає йому завдання знайти Майстра Ключів, який може знайти будь-яку лазівку в системі Матриці. Майстер Ключів приведе Нео до його мети — Джерела, серця Матриці. Але Майстер Ключів знаходиться в ув'язненні у старої програми — Меровінга. Помічник оракула — Серафим радить Оракулу негайно піти, з'являється колишній Агент Сміт. Нео розуміє, що код Сміта дивним чином перебудувався і він тепер не Агент, а якась подоба вірусу, який може створювати свої клони зі звичайних людей і програм. Нео вступає в сутичку з двома сотнями клонів Сміта, але не може перемогти їх усіх і відлітає.

Нео на постері Матриці «Перезавантаження»

Морфеус, Триніті і Нео приходять до Меровінга, який відмовляється віддавати їм Майстра Ключів. Але його дружина, Персефона, готова зробити це заради поцілунку Нео. Нео виконує її прохання і зустрічається з Майстром Ключів, який давно чекав Обраного. З'являється розлючений Меровінг. Морфеус і Триніті тікають разом з Майстром Ключів, а Нео залишається, щоб битися з програмами Меровінга. Після перемоги Нео виявляється в особняку в горах за 500 миль від міста. Він злітає і летить за покликом Морфеуса, що просить допомоги. Нео рятує його і Майстра Ключів від вибуху від зіткнення вантажівок на автостраді.

Нарешті завдяки спланованій операції Нео, Морфеус і Майстер Ключів проникають в будівлю, де розташовується Джерело. Там вони знову зустрічають Сміта і його клонів. Майстер Ключів перед загибеллю встигає вказати потрібні двері і віддати ключ від неї. Морфеус повертається на корабель, а Нео входить в Джерело.

Там він зустрічає Архітектора — творця Матриці. Нео дізнається правду про фікції «пророцтва». Він дізнається, що він вже шостий «Обраний». Зіон знищувався Машинами вже п'ять разів. Архітектор пропонує Нео вибір: або той обирає кілька людей і перезапускає Матрицю, або рятує Триніті, яку вбиває Агент. В останньому випадку системна криза із загибеллю всіх людей, підключених до Матриці і руйнування Зіону означатимуть тотальне вимирання людського виду. Нео розуміє, що «Обраний» — це теж якийсь засіб контролю. Він вирішує врятувати Триніті.

На неймовірній швидкості він проноситься по місту і встигає зловити Триніті, коли вона падає з вікна хмарочоса. Агент встиг її смертельно поранити, але Нео, використовуючи свою силу, повертає її до життя.

Нео і Триніті виходять з Матриці. Нео розповідає все Морфеусу, який не може в це повірити. Несподівано на «Навуходоносор» нападають роботи-вартові, один з них пускає самонавідну бомбу, але Морфеус з командою встигають покинути борт. Нео зупиняється і вимовляє: «Щось змінилося, я відчуваю їх». Коли вартові наближаються, Нео впливає на них силою, якій він володів лише у Матриці. Після цього він без почуттів падає на землю. Його й інших рятує інший корабель — «Хаммер», який також знайшов ще одного з тих, хто вижив: Бейна, члена команди з іншого корабля. Вони розповідають про провал атаки, хтось вистрілив з електромагнітної гармати, знерухомивши всі кораблі, які прибули і машини влаштували різанину. Але ніхто не знає, що мозком Бейна керує програма, яка проникла в реальний світ — один з клонів Сміта, метою якого є вбивство Нео…

У фільмі «Матриця: Революція»[ред.ред. код]

Нео приходить у себе в дивному місці, схожому на станцію метро. Він зустрічає сім'ю програм, які розповідають йому, що це місце служить переходом між реальним світом і Матрицею і що ця станція є власністю Провідника, який служить Меровінгу. Нео намагається пройти на поїзд у Матрицю, але Провідник викидає його геть. Нео виявляється замкненим між двома світами. Після безуспішної спроби зловити Провідника в метро Морфеус, Триніті і Серафим їдуть до Меровінга, який в обмін на Нео пропонує їм принести очі Оракула. Триніті пропонує йому іншу угоду — або він повертає Нео, або вони всі гинуть. Меровінг погоджується.

Нео розуміє, що Оракул була права: Обраний повинен прийти до Джерела, щоб зупинити війну. Але Архітектор змінював Пророцтво, умовляючи попередників Нео піти шляхом перезавантаження Матриці і знищення Зіону. Нео в останній раз приходить до Піфії і дізнається, що він повинен думати не про машини, а про Сміта, який, розмножившись, може призвести до знищення Матриці, смерті всіх людей і руйнування Міста Машин. Піфія також говорить про невірність підходу Архітектора: «Ти і я не можемо зрозуміти наслідки наших власних виборів, але Він не може зрозуміти наслідки будь-якого вибору». Оракул говорить, що Нео тепер володіє достатньою силою, щоб зупинити війну: «Все що має початок, має й кінець, Нео». Нео повинен пробратися в надзахищене Місто Машин та запропонувати їм свою допомогу в боротьбі зі Смітом, що вийшов з-під контролю.

Нео і Триніті беруть корабель «Логос», яким до того керувала колишня кохана Морфеуса — Ніоба, і відправляються в Місто Машин. Несподівано на них нападе Бейн-Сміт. Під час жорстокої сутички він засліплює Нео (який з цього часу починає бачити ауру Сміта) і гине від його руки. Нео, використовуючи свою силу, пробивається до Міста Машин, але корабель отримує пошкодження і падає поруч з Джерелом. Триніті вмирає.

Фінальна битва між Нео і Смітом

Нео зустрічає Головний Комп'ютер, і пропонує зупинити Сміта в обмін на мир між людьми та машинами. Пропозиція приймається. Нео входить в Матрицю і бачить, що Сміт повністю заповнив її своїми клонами. Нео вступає в сутичку зі Смітом. Битва здається нескінченною, бо супротивники рівні за силою. Руйнівна битва проходить на землі і в повітрі. Нарешті Сміт з неймовірною силою кидає Нео на землю, від чого виникає величезний кратер. Але Нео непереможний, вони продовжують бій. Нео розуміє, що не зможе перемогти за допомогою сили, і дозволяє Сміту перетворити себе на його чергового клона.

Сміт тріумфує, але його оболонка починає тріскатися і вибухає;тим часом, зі Смітом по всій Матриці відбувається теж саме. Тіло Нео відвозять на помості, атака на Зіон припиняється. Тепер будь-яка людина у Матриці може за своїм бажанням від'єднатися від неї. До людей приходить мир.

В кінці фільму Матриця починає відновлюватися. Саті, молода програма, зустрічається з Піфією і створює барвистий схід Сонця на честь Нео. Саті питає у Оракула, чи побачить вона знову Нео, на що та відповідає: «Я думаю, що так. Одного разу».

Сили і здібності[ред.ред. код]

Нео володіє екстраординарними силами у Матриці, на зразок телекінезу, який дозволяє Нео переміщувати об'єкти. Також Нео може літати на надвисоких швидкостях і стрибати на величезні дистанції. У «Матриця: перезавантаження» він пролітає від особняка Меровінгів до автостради — близько 500 миль за 15 хвилин, що означає, що він літає зі швидкістю, що в три рази перевищує швидкість звуку. Крім того, Нео має надлюдську силу і спритність і може витримувати удари, які не в змозі перенести звичайна людина. Він також вміє ухилятися від куль, подібно Агентам, або ж зупиняти їх. Нео володіє всіма відомими техніками ведення бою, постійно комбінуючи їх під час сутички, і може повертати людей до життя.

У реальності Нео може відчувати Машини і бачити їх у вигляді золотистого сяйва, він також здатний знищувати їх силою думки.

Посилання[ред.ред. код]