Матриця (фільм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Матриця
The Matrix
Matrix poster.jpg
Жанр Наукова фантастика, бойовик, пост-кіберпанк
Режисер Брати Вачовські
Продюсер Джоель Сільвер
Сценарист Брати Вачовські
У головних
ролях
Кіану Рівз
Лоуренс Фішборн
Керрі-Енн Мосс
Г'юго Вівінґ
Оператор Білл Поп
Композитор Дон Дейвіс
Кінокомпанія Silver Pictures
Дистриб'ютор  Warner Brosers Pictures
Village Roadshow Pictures
Тривалість  136 хв.
Країна  Австралія Австралія
Flag of the United States.svg США
Рік  1999
IMDb ID 133093
Кошторис  63 млн. $
Касові збори  463,5 млн. $
Наступний  Матриця: Перезавантаження

«Матриця» (англ. The Matrix) — науково-фантастичний фільм, який зняли в 1999 році брати Ваховські.

Фільм зображує майбутнє, у якому люди насильно під'єднані повсталими машинами до Матриці — інтерактивної комп'ютерної програми, що симулює дійсність. В такий спосіб машини одержують із людей енергію, що потрібна їм для продовження існування. Ідея Матриці багато в чому відтворює платонівський міф про печеру, а, згідно з деякими думками, це втілена ідея соліпсизму. Фільм містить безліч посилань на кіберпанк і хакерську субкультуру, філософські та релігійні ідеї. «Матриця» також активно використовує мотиви «Аліси в Країні Див» і Айзека Азімова («Професія»), ґонконґських бойовиків і японського аніме[1]. Фільм «Матриця» поєднав в собі революційні способи фільмування та глибоку філософію.

Сюжет[ред.ред. код]

Головний герой фільму — хакер Томас Андерсон на прізвисько Нео. Несподівано для себе він дізнається, що увесь навколишній світ — лише ілюзія, а справжній світ вже давно полонений і знищений комп'ютерами. Нео дізнається що він Обраний і на нього покладена надія урятувати останній притулок людей на планеті — місто Зіон.

В ролях[ред.ред. код]

Премії і нагороди[ред.ред. код]

Нагорода Лауреат
2000 Перемога: премія «Оскар»
Найкращий монтаж Зак Стенберг
Найкращий звук Джон Т. Рейтц, Грегг Рудлофф, Девід Е. Кемпбелл, Девід Лі
Найкращий звуковий монтаж Дейн А. Девіс
Найкращі візуальні ефекти Джон Гаета
2000 Перемога: премія Премія БАФТА у кіно
Найкращий звук Джон Т. Рейтц, Грегг Рудлофф, Девід Е. Кемпбелл, Девід Лі
Найкращі візуальні ефекти Джон Гаета, Стів Кортлі, Янек Сіррс, Джон Тум
Номінація:
Найкраща операторська робота Білл Поуп
Найкращий монтаж Зак Стенберг
Найкраща робота художника-постановника Овен Патерсон
Нагорода Лауреат
2000 Перемога: премія «Сатурн»
Найкраща режисура Вачовські
Найкращий науково-фантастичний фільм
Номінація:
Найкращий актор Кіану Рівз
Найкраща акторка Керрі-Енн Мосс
Найкращі костюми Кім Барретт
Найкращий грим Ніккі Гулі, Боб Маккеррон, Венді Сайнсбарі
Найкращі спецефекти Джон Гаета, Стів Кортлі, Янек Сіррс, Джон Тум
Найкращий актор другого плану Лоуренс Фішборн
Найкращий сценарій Вачовські


Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Актор Вілл Сміт відмовився від ролі Нео.
 • Сцена, в якій агенти женуться за Нео по ринку, нагадує сцену погоні за людиною, захопленою Ляльковиком у Ghost in the Shell.
 • У фільмі часто можна помітити числа 1 і 3. Вважають, що Neo — це анаграма слова «one» (один), також поняття «Обраний» по-англійськи — «The One», а Trinity означає «трійця». *В іншому фільмі братів Вачовські — «V означає Вендетта» — фігурує число 5.
 • Номери кімнат у фільмі мають певну закономірність. Трініті на початку фільму сидить за ноутбуком у кімнаті готелю під номером 303. Квартира Нео має номер 101. В кінці фільму Нео, щоб вийти з Матриці, має прийти в ту ж кімнату 303 того ж готелю. Можливо, це символізує зв'язок між Нео і Трініті.
 • «Матриця», «Трініті», «Морфіус», 303 та 101 — назви легендарних музичних синтезаторів (Oberheim Matrix, KORG Trinity, E-mu Morpheus, Roland TB-303 і SH-101).
 • Справжнє ім'я героя — Томас Андерсон. На початку фільму Томас сумнівається щодо реальності того, що відбувається. Якщо врахувати, що Томас — це Тома на англійський манір, його недовір'я набуває більш глибокого філософського змісту (про невірство апостола Томи (Томаса) згадується в Євангелії від Івана). В Одкровенні Івана Богослова є слова: «Знаю діла твої і труд твій, і твою терпеливість і те, що ти не можеш терпіти лихих, і випробував тих, хто себе називає апостолами, але ними не є, і знайшов, що фальшиві вони». У клубі Трініті говорить Нео: «Я знаю навіщо ти тут, знаю що тебе гнітить, чому ти не спиш … Ти шукаєш Його …».
 • Один з чит-кодів у грі Warcraft III на нескінченний запас мани звучить так: thereisnospoon, що перекладається як «Ложки нема».
 • Neo означає «новий» (походить від грецького слова).
 • Прізвище Андерсон означає «син людини» («Андрій» — по-грецьки «людина», «чоловік»; «son» — син. СР «Син Людський» в Євангелії). Таким чином, прозрілий Томас стає Нео Андерсоном — «новим сином людини», або, якщо завгодно, «новим Сином Людським», тобто новим Спасителем. Інше тлумачення — Андер Сон від слова Андер — під (англ.) Тобто, син підземелля. Людське місто Зіон якраз розташоване глибоко під землею. Новий син Зіону.
 • Тлумачі Тори стверджують, що шість днів, протягом яких Бог створив світ, символізують шість тисячоліть (епох) «тьми» на Землі, коли Бог прихований від людей і царює зло, а сьомий день — шабат (субота) — прообраз сьомого тисячоліття, епохи «світла», явної божественної присутності в усьому (шхіна). Обчислення тисячоліть ведеться від створення світу, 1999 рік від Р. Х. відповідає 5759 від с. м. за єврейським календарем і відноситься до останнього, шостого тисячоліття темряви, після якого (і, згідно з новозавітними уявленнями, після другого пришестя Спасителя) настане епоха світла (царство небесне на землі), що описується пророками: «І перекують мечі свої на орала … і не будуть більше вчитися воювати»(Іс. 2:4). У фільмі приятель говорить Нео «ти мене врятував, ти мій особистий Ісус Христос», у другій серії Архітектор повідомляє йому, що нинішня Матриця шоста за рахунком, а в третій серії Нео припиняє війну і домагається для людей свободи виходити з Матриці (темряви).
 • Багато імен з фільму не тільки мають під собою історичне підґрунтя, а й символічно узгоджені у своїх сюжетних поєднаннях. Так, наприклад, Морфеус від Морфея — бога сновидінь в давньогрецькій мітології, сина Гіпнозу, бога сну. (Слід зауважити, що Гіпноз посилає сон, а Морфіус вже приносить сновидіння). У «Матриці» корабель Морфеуса називається «Навуходоносор», ім'ям царя Вавілонії. За легендою, важливу роль у житті цього царя відіграли сновидіння.
 • Імена головних героїв співзвучні з комп'ютерними термінами:
  • Епок (Epoch) — термін комп'ютерного світу, що позначає точку відліку від 1 січня 1970 року. Від цього моменту зчитується час у секундах в Unix, так званий формат unix time stamp.
  • Свіч (Switch) — оператор, який реалізує в деяких мовах програмування багатоваріантний вибір; також пристрій, що дозволяє будувати множинно-розгалужені комп'ютерні мережі.
  • Маус (Mouse) — комп'ютерний маніпулятор миша; використовується в основному в системах з графічним інтерфейсом користувача.
  • Оракул, Піфія (Oracle) — поширена система управління базами даних (СКБД), що використовує мову запитів SQL.
  • Капітан Міфуне — співзвучна з назвою функції «myfun», іноді використовується програмістами аналогічно Hello World.
  • Лінк (Link) — назва комп'ютерного з'єднання.
 • Також символічний візит Нео до віщунки: Нео звертається до неї за відповіддю, як клієнт до сервера, та, на додаток до відповіді, пригощає його печивом (cookie).

«Код матриці» на моніторах нагадує фігури в Тетріс, а також один з перших вірусів у середовищі DOS — «вірус букв, що падають», який спричинював «осипання» символів на екрані. На борту «Навуходоносора» розташована табличка. На ній відображено ім'я корабля («Nebuchadnezzar» — англійською) і дата і місце його побудови: США, близько 2069. Близько цього напису є ще одна: «Mark III № 11». Якщо звернутися до відповідного вірша Євангелії від Марка, то можна прочитати: «І духи нечисті, як бачили Його, то падали ницьма перед Ним, і кричали: Ти Син Божий.» Мр. 3:11

 • Назву бунтівного міста Зіон утворено від пагорба Сіон, на якому стоїть Єрусалим. Для євреїв він є символом Землі Обітованої.
 • Приблизно на четвертій хвилині фільму є сцена, де Трініті, втікаючи від агента Бравна, перестрибує з одного даху на інший. На тому даху, куди вона приземляється, можна побачити рекламний щит з написом «GUNS» («ПІСТОЛЕТИ»). Що символічно: зображення пістолета під цим написом відповідає моделі «Israeli Military Industries 'Desert Eagle» — зброї, якою протягом фільму користуються агенти Матриці.
 • Ім'я Сайфер (Cypher) схоже на слово «Lucifer» (Люцифер — ім'я сатани), а також на «cipher» (шифр).
 • Коли Сайфер обговорює з агентом Смітом умови, за якими він зрадить Морфіуса, він п'є червоне вино і їсть рибу. Це — явні євангельські та ранньохристиянські алюзії, оскільки вино сам Христос називав своєю кров'ю, а риба (іхтіка) була першим символом християнства; крім того, Христос також був зраджений одним зі своїх послідовників.
 • Коли зрадник Сайфер зустрічається в ресторані з агентом Смітом, стає відомо, що його прізвище — Рейган, що він хоче «все забути» і бути «важливою людиною, можливо, актором». Президент США Рональд Рейган у минулому був актором, а в останні роки страждав на хворобу Альцгеймера (тобто «все забув»).
 • Коли наприкінці фільму Нео, втікаючи від агентів, забігає до кімнати до літньої жінки, яка в'яже й дивиться телевізор, на екрані телевізора ми бачимо зображення — чоловіка в чорному пальто. Це уривок з телешоу «The Prisoner» («В'язень»), яке йшло 1967 року в Америці.
 • Трохи раніше, коли Нео тільки вибіг зі станції метро, він дзвонить операторові і звертається до нього: «Mr. Wizard, get me out of here!»(« Гей, Маг і чарівник, витягни мене звідси!» — В одному з перекладів). Ця фраза є цитатою з мультфільму Tooter Turtle («Черепашка Сурмач»), що вийшов на екрани 1960 року. За сюжетом, у цієї черепашки був знайомий Маг («Mr. Wizzard») (ящірка, за співзвучністю слів wizard і lizard), і щоразу, коли Трубач потрапляв в чергову халепу, він виголошував цю заповітну фразу, після якої зазвичай Маг «витягав» його додому.
 • Всі назви перехресть (як, наприклад, кут «Wells and Lake», де розташований телефон-автомат, через який іде з Матриці Трініті на початку фільму) є реальними й існують у місті Чикаго, в якому народилися брати Вачовські. Станція метро, на якій б'ються Нео і Сміт, також існує в Чикаго. Проте жодна зі сцен в Чикаго не знімалася.
 • На початку фільму Нео дістає комп'ютерний диск з книжки «Simulacra and Simulation» («Симулякри і симуляція») Жана Бодріяра — ця книга є популярною критичною теорією, що намагається пояснити, де «реальність», а де «імітація». При цьому Нео відкриває книгу на розділі «On Nihilism» («Про нігілізм»). У першому наближенні нігілізм — це філософська точка зору, що являє собою заперечення загальноприйнятих цінностей: ідеалів, моральних норм, культури, форм суспільного життя.
 • Джой (хлопець, який купує у Нео диск на початку фільму) періодично говорить з Нео «пророчими» фразами: «Ти не існуєш …», «Ти мій рятівник!» І т. п. Також на фразу Нео "У мене все життя таке відчуття, ніби я не знаю: сплю я, чи ні ", — він говорить про мескалін — психоделічний наркотик, одним з ефектів якого є відчуття «пробудження» від сну, яким здається все попереднє життя. Про це зокрема згадував Олдос Гакслі у книзі «The Doors Of Perception» («Двері сприйняття»).
 • У кімнаті, де Нео чекає Оракула, телевізор показує гігантських кроликів (фільм «Night of the Lepus» 1972 року), оскільки Нео одержав на початку фільму повідомлення про те, що він повинен (подібно до Аліси в Країні Див) слідувати за білим кроликом. Це символізує, що він на правильному шляху.
 • У папці з особистою справою Нео, яку переглядає агент Сміт, допитуючи його, можна розгледіти деякі пункти біографії Нео:

Останній раз ця папка оновлена 22 липня 1998. Він народився (11 березня) 1962 року. Він народився в місці під назвою «Lower Downtown, Capitol City, FU, USA». У дівоцтві його матір звали Мішель МакГахей (як одного з художніх директорів фільму). Його батька звали Джон Андерсон. Його паспорт дійсний до 11 вересня 2001 Він закінчив Центральну західну вищу школу і вищу школу Овена Патерсона (Овен Патерсон — художник-постановник фільму).

 • У фільмі «Вища освіта» 1995 року першою фразою Ловренса Фішберна є знайома нам по «Матриці» фраза: «Ласкаво просимо в реальний світ!»
 • У фільмі «Жах на вулиці В'язів 3: Воїни сну» Ловренс Фішберн грав санітара психіатричної лікарні, сюжет фільму також був побудований навколо реальності сновидінь і їх впливу на реальний світ.
 • У 1995 році в телефільмі «The Tuskegee Airmen» в персонажа Ловренса Фішборна вже був член екіпажу на ім'я Тенк.
 • Керрі-Енн Мосс (Трініті) зіграла роль Ліз Тіл в телесеріалі «Матриця» 1993 року. Назва цього телесеріалу з фільмом «Матриця» безпосередньо не пов'язана.
 • У фільмі, який є класикою фантастичного кінематографу, «Термінаторі», є момент, де Термінатор, розчавлений пресом, «гине»: у цей момент гаснуть його червоні очі-лампочки. У «Матриці» є явна алюзія на це, коли Трініті витягає з Нео робота-жучка, виводить останнього з ладу електричним розрядом, і викидає у вікно автомобіля.
LobbySceneScreenshot.jpg
 • У фільмі «Гуд бай, Ленін!» один з головних героїв з'являється у футболці, малюнок на якій (зелені букви і цифри на чорному фоні) є алюзією на «Матрицю», зняту, проте, через десятиліття після описуваних в кінокартині «Гуд бай, Ленін!» подій.
 • У Стародавній Греції в місті Дельфи розташовувався так званий Храм Аполлона, або Оракул. Це був найзначніший культовий центр Еллади, сюди зверталися в різні періоди багато великих мислителів, зокрема Піфагор (названий на честь піфії) і Платон. Головну віщунку Оракула звали піфією, а на самому Храмі були три написи, які значною мірою визначили шляхи філософії Стародавньої Греції. Один з написів був: «Пізнай себе». У фільмі віщунку звуть Піфія, вона також жінка, і над входом в місце її проживання також є напис «Пізнай себе».
 • Дружина Меровінга — Персефона, за аналогією з дружиною Аїда (давньогрецького бога підземного світу) з давньогрецької міфології, також ненавидить його. У Меровінгів, як і у Аїда, є перевізник (у древніх греків — Харон), що перевозить інші програми, які повинні бути знищені.
 • Сцена погоні на даху на початку фільму дуже сильно схожа на сцену погоні у фільмі Темне місто.
 • Ім'я «Меровінга» співзвучне назвою першої Франкської королівської династії Меровінгів та імені її засновника Меровея (Меровіга). У фільмі Піфія говорить Нео, що ця програма дуже давня, а сам Меровінг любить і часто вживає французьку мову.
 • У комп'ютерній грі Heroes of Might and Magic III: The Shadow of Death як чит-код використовують різні імена і назви з трилогії. Наприклад nwcfollowthewhiterabbit — максимум удачі, nwczion — будівлі у всіх містах [16].
 • На заключних титрах фільму «Матриця III: Революція» звучить мантра на санскриті: «Асато МАА сад гама, Тамас МАА джйотір гама, Мрітйор МАА амрита гама. Ом Шанті Шанті шантіхіі.» Переклад цієї мантри: «Веди мене від незнання до знання. Веди мене від темряви до світла. Веди мене від смерті до безсмертя. [Світ тілу, розуму і духу]».

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Кінематографія Це незавершена стаття про кінематографію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.