Ніколас Йоанніс Вишер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ніколас Йоанніс Вишер (Клаас Янсзон Вісхер)
Claes Jansz Visscher - detail kaart van NL.jpg
Псевдо Піскатор нід. Claes Jansz Visscher
Народився 1587(1587)
Амстердам
Помер 1652(1652)
Амстердам
·старість
Громадянство Голландія
Національність голландець
Місце проживання Амстердам
Діяльність підприємець, гравер, друкар
Відомий завдяки засновник друкарні родини Піскатор
Володіє мовами нідерландська[1]
Батько Claes Janszoon Visscher I[d]
Діти син Ніколас Віскер старший

Ніколас Йоанніс Вишер (Клаас Янсзон Вісхер)(нід. Claes Jansz Visscher 1587, Амстердам1652, Амстердам)— нідерландський малювальник, гравер, картографі друкар. Мав власну друкарню в місті. ДрукарняВісхера стала відома в Голландії і в Європі під перекладом латиною його прізвища — Піскатор, під яким і увійшов в історію друкарства Європи.

Життєпис[ред. | ред. код]

Клаас Янсзон Вісхер був сином тесляра, котрий будував човни і вітрильники. Але не пішов працювати теслярем. У кого навчався гравюрі, невідомо. Але за припущеннями Константена Гюйгенса міг навчатися у Жака де Гейна молодшого, що і допоміг тому опанувати техніку офорта.

1608 року Клаас Янсзон Вісхер записався як гравер в Амстердамі. Ще з 1605 року почали з'являтися граюри виробництва його друкарні, майже повністю створені за картинами тогочасних фламандських художників, серед яких були і твори Девіда Вінкбонса ( останні й емігрував в Антверпен в 1602 році). В другому десятилітті 17 століття друкарня Піскатора оприлюднила офорти з творів молодих голландських художників, серед яких були Ян ван де Вельде, Есайас ван де Вельде, Віллем Бейтевех. Продукція мала попит і популярність і сприяла першому комерційному успіху друкарні Піскатора. Він сам працював за офортним верстатом і зробив близько двохсот (200) мідьоритів-матриць. Друкарня Піскатора почала спеціалізуватися на створенні мап і планів міст, що мали значний попит і аристократів, комерсантів і купців, пересічних громадян, що прикрашали власні оселі географічними мапами на кшталт великих картин. Друкарня також робила гравюри-портрети і гравюри за картинами відомих митців.

Помер 1652 року. Продовжувачем родинного бізнеса став єдиний син Клааса Вісхера, Піскатора-засновника друкарні, Ніколас Віскер старший ( 1618-1679).

Карта України Клааса Вісхера[ред. | ред. код]

У 1657 р. в Амстердамі, видається одна із ранніх карт Угорщини "Totius Regni Hungariae..." Клааса Янсзона Вісхера (Claes Jansz Visscher). Мапа була видана вже після смерті автора, його сином Ніколасом. Мапа охоплює Центральну, Південно-Західну і Західну Україну. Дану карту брали за основу багато картографів, що допомогло зберегти контури України на численних версіях карт Угорщини. Ця мапа має прямий зв'язок з Картою Радзивіла: за аналогією з нею, центральноукраїнські землі позначені там як «Східна Волинь, яку називали також Україною і Низом» (Volynia ulteririor, quae tum Vkraina tum Nis ab altis vocitatur), хоча щодо Угорщини Україна беззаперечний верх. На мапі позначено Поділля [Podolia] [2].


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. Байцар Андрій.Назва "Україна" на картах голландських картографів Вісхерів (Піскаторів) (друга пол. XVII ст.) http://baitsar.blogspot.com/2017/02/xvii_3.html

Джерела і посилання[ред. | ред. код]