Ніл Стівенсон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ніл Стівенсон
англ. Neal Stephenson
Neal Stephenson 2008.jpg
Ніл Стівенсон на конференції «Сайєнс фу кемп» (2008)
Ім'я при народженні Ніл Таун Стівенсон
Псевдо Стівен Бері (англ. Stephen Bury)
Народився 31 жовтня 1959(1959-10-31) (62 роки)
США м. Форт-Мід, округ Енн-Арундел, Мериленд, США
Громадянство США США
Національність американець
Місце проживання Сіетл[1]
Діяльність письменник
Сфера роботи наукова фантастика
Alma mater Ames High Schoold (1977), Бостонський університет (1981) і Boston University College of Arts and Sciencesd
Мова творів англійська
Роки активності з 1984
Напрямок історична проза, фантастика
Жанр кіберпанк, посткіберпанк, наукова фантастика
Magnum opus т. зв. «Бароковий цикл» (англ. The Baroque Cycle)
Премії «Г’юґо» (1996), журналу «Локус» (1996, 2000, 2005, 2009), журналу «Сайєнс фікшн кронікл» (1996), «Імажинер» (1997), «Іґнотус» (2001), Артура Кларка (2004), «Прометеус» (2005)
Сайт: Офіційний веб-сайт Ніла Стівенсона

CMNS: Ніл Стівенсон у Вікісховищі

Ніл Та́ун Сті́венсон (англ. Neal Town Stephenson, 31 жовтня 1959, Форт-Мід, округ Енн-Арундел, Мериленд, США) — американський письменник, що працює з жанрами історичної прози, фантастики, зокрема посткіберпанку. Має славу одного з найудумливіших фантастів сучасної американської літератури, який досліджує у своїй творчості математичні і філософські теми, а також криптографію, історію розвитку наукової думки тощо.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в сім'ї професора електротехніки Університету Айови і лабораторного техніка-біохіміка. Як романіст дебютував у 1984 році текстом «Велике У» (Big U). Автор роману «Snow Crash», 1991, який став підсумком основних досягнень та художніх відкриттів кіберпанку. В основу гострого сюжету покладена ідея вірусу Snow Crash, здатного чинити на людей згубний вплив, як в цифровій реальності, так і в біологічних формах. Заслуга Стівенсона полягає у вичерпному описі нового виду комерційної матриці у вигляді Метавсесвіту як вершини технологічного прогресу.

Лауреат премії «Х'юго» (1996). Іноді творчість Стівенсона відносять до посткіберпанку. У співавторстві ним написані два романи. Це «Інтерфейс» (Interface, 1994) і «Павутина» (Cobweb, 1996). У романі Стівенсона «Криптономикон» (Cryptonomicon, 1999) чітко спостерігаються системні ремінісценції, які неодноразово відсилають читача до роману "Веселка земного тяжіння" американського прозаїка Томаса Пінчона. В науково-фантастичному оповіданні Стівенсона «Хрускіт» у реалістично-побутовій манері, але у впізнаваній стилістиці новел Франца Кафки описані методи впливу на людину комерційної реклами та наслідки агресивного маркетингу продуктів харчування і товарів споживання.

Творчий доробок[ред. | ред. код]

Романи[ред. | ред. код]

У ряді творів («Криптономікон», «Бароковий цикл», оповідання «Джі-Пі і чіп-параноїк») фігурують представники родин Вотергаус, Шафто і Комсток, які взаємодіють з відомими історичними особистостями - Ісааком Ньютоном, Робертом Гуком, Лейбніцем, королями, Аланом Тюрінгом та іншими. А також уродженці островів Йглм і безсмертний Енох Роот. У романі «Діамантовий вік, або ілюстрована абетка для шляхетних дівчат» (1995) автор вживає термін Англосфера.

Переклади українською[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]