Опціон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Опціо́н, опціо́нний контра́кт  (англ. option — «варіант, вибір») — стандартний документ, який засвідчує право придбати або продати цінні папери (товари, кошти) на визначених умовах у майбутньому, з фіксацією ціни на час укладення такого опціону або на час такого придбання за рішенням сторін контракту. Продавець опціону (емітент) несе безумовне та безвідкличне зобов'язання щодо продажу цінних паперів (товарів, коштів) на умовах укладеного опціонного контракту. Будь-який покупець опціону має право відмовитися у будь-який момент від придбання/продажу таких цінних паперів (товарів, коштів). Претензії стосовно неналежного виконання або невиконання зобов'язань опціонного контракту можуть пред'являтися винятково емітенту опціону. Опціон може бути проданий без обмежень іншим особам протягом строку його дії.

Типи опціонів[ред.ред. код]

Опціон може бути на покупку або продаж базового активу.

  • Опціон Call або купівельний опціон— опціон на покупку. Надає покупцеві право купити базовий актив.
  • Опціон Put або опціон продажу — опціон на продаж. Надає покупцеві право продати базовий актив.

Відповідно можливі чотири види операцій з опціонами:

  • купити купівельний (call) опціон
  • виписати купівельний (call) опціон
  • купити опціон продажу (put)
  • виписати опціон продажу (put)

Стилі опціонів[ред.ред. код]

Найпоширеніші опціони двох стилів — американський і європейський.

Американський опціон може бути погашений в будь-який день до експірації (закінчення терміну дії). Тобто для такого опціону задається строк, під час якого покупець може виконати даний опціон. Європейський опціон може бути погашений тільки в одну вказану дату (дата експірації, дата виконання, дата погашення).

Премії опціонів[ред.ред. код]

Премія опціону — це сума грошей, що сплачується покупцем опціону продавцеві при укладенні опціонного контракту. По економічній суті премія є платою за право укласти операцію в майбутньому.

Часто, кажучи "ціна опціону", мають на увазі премію по опціону. Премія біржового опціону є котируванням по ньому.

Операції з опціонами[ред.ред. код]

Стелаж - це операція, при якій Ви продаєте або купуєте одночасно опціони call і put на одні і ті ж акції з однією і тією ж ціною виконання і датою закінчення контрактів.

Стренгл – це купівля або продаж опціонів call або put на одні і ті ж акції з однаковим терміном закінчення контрактів, але з різною ціною виконання.

Спред – це операція з опціонами, при якій Ваш дохід формується з різниці між премією, отриманою за проданий опціон, і премією, сплаченою за куплений опціон.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]