Орнек (орнамент)
Орнек — кримськотатарський орнамент та знання про нього | |
---|---|
Ornek, a Crimean Tatar ornament and knowledge about it [1] | |
Світова спадщина | |
Країна | Україна |
Тип | Нематеріальна спадщина |
Ідентифікатор | 01601 |
Зареєстровано: | 2021 (45 сесія) |
Орнек у Вікісховищі |
Орнек (крим. Örnek) — національний кримськотатарський орнамент, одне з найдавніших досягнень культури кримськотатарського народу. Орнек та знання про нього у 2021 році було внесено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства, який ведеться ЮНЕСКО[2][3].
Орнамент містить об'єднані в композицію дрібні елементи, переважно рослинного та геометричного характеру симетричного та асиметричного розташування. Основною символікою є зображення квітів і дерев у відтінках рожевого, зеленого, жовтого і синього кольорів[4].
Орнамент використовують як елемент декору національного одягу, взуття, головних уборів, а також у ювелірних прикрасах, на керамічному та металевому посуді, виробах з деревини, хатньому приладді, в оздобленні меблів, килимових покриттях.
В лютому 2018 Орнек було внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України[5].
Орнамент як елемент нематеріальної культурної спадщини (НКС) України, було внесено до попереднього списку ЮНЕСКО для можливого включення його до репрезентативного переліку нематеріальної культурної спадщини людства[6]. 16 грудня 2021 року кримськотатарський орнамент Орнек офіційно внесли до культурної спадщини ЮНЕСКО[3][7].
Розробка номінаційного досьє «Орьнек — кримськотатарський орнамент» була довгостроковою ініціативою кримськотатарської громадської організації «Алем»[8].
23.05.2024 відбулась презентація срібної та недорогоційних монет номіналом 5 грн та 10 грн відповідно, які випустив НБУ. Презентація відбувалась з нагоди 70-річчя членства України в ЮНЕСКО. Презентував монету заступник Голови Національного банку України Олексій Шабан разом із головою громадської організації «Алем» Есмою Аджієвою. Крім того, участь у презентації також взяли т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв, директор з питань співробітництва Посольства Швейцарії в Україні Андреас Хубер. Монета входить до серії «Українська спадщина».[9][10][11]
- Кримськотатарська кавова культура
- Косівська мальована кераміка;
- Опішнянська кераміка;
- Петриківський розпис;
- Самчиківський розпис.
- ↑ * Назва в офіційному англомовному списку
- ↑ UNESCO - Ornek, a Crimean Tatar ornament and knowledge about it. ich.unesco.org (англ.). Процитовано 3 квітня 2022.
- ↑ а б Кримськотатарський орнамент Орьнек внесли до культурної спадщини ЮНЕСКО. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 16 грудня 2021. Процитовано 16 грудня 2021.
- ↑ Крымскотатарский орнамент признан культурным наследием Украины. crimea-news.info (рос.). Архів оригіналу за 20 лютого 2022. Процитовано 16 грудня 2021.
- ↑ Мінкультури включило Кримськотатарський орнамент ОРЬНЕК до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Міністерство культури України (укр.). Архів оригіналу за 19 лютого 2020. Процитовано 16 грудня 2021.
- ↑ Кримськотатарський орнамент включили до попереднього списку ЮНЕСКО. Укрінформ (укр.). Архів оригіналу за 24 липня 2020. Процитовано 16 грудня 2021.
- ↑ Кримськотатарський орнамент Орьнек внесли до списку спадщини ЮНЕСКО. РБК-Україна (укр.). Архів оригіналу за 16 грудня 2021. Процитовано 16 грудня 2021.
- ↑ Кримськотатарський орнамент «орьнек» включили до списку ЮНЕСКО. Укрінформ (укр.). Процитовано 3 квітня 2022.
- ↑ Глянько, Катерина (23 травня 2024 року). У Києві презентували пам'ятну монету "Орьнек. Кримськотатарський орнамент". Суспільне (укр.) .
- ↑ АСАДЧЕВА, Тетяна (24 ТРАВНЯ 2024). Нацбанк представив пам’ятні монети зі старовинним кримськотатарським орнаментом. vechirniy.kyiv.
- ↑ Кабінет Міністрів України - МКІП: Національний банк присвятив пам’ятні монети кримськотатарському орнаменту орьнек. www.kmu.gov.ua (ua) . Процитовано 31 травня 2024.
- Фільм про Орьнек https://www.youtube.com/watch?v=3qnT-nidWZI&ab_channel=Alem_Ornek
- Орьнек — кримськотатарський орнамент. Автентична Україна (укр.). Архів оригіналу за 4 червня 2021. Процитовано 16 грудня 2021.
- Шлях додому. Світ кримськотатарських орнаментів Рустема Скібіна. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 16 грудня 2021. Процитовано 16 грудня 2021.
- Орьнек — кримськотатарський орнамент та знання про нього. Віртуальний музей нематеріальної культурної спадщини (укр.). Архів оригіналу за 17 грудня 2021. Процитовано 17 грудня 2021.