Основний союзник поза НАТО

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Країни, що володіють статусом MNNA

Основний союзник поза НАТО (англ. Major Non-NATO Ally або MNNA) — визначення уряду Сполучених Штатів Америки, що характеризує виключно тісні стратегічні і військові відносини з країнами, які не є членами НАТО.

Введення подібного статусу в двосторонніх відносинах визначає пріоритетність розвитку відносин США з цими країнами, в тому числі, можливість участі у спільних оборонних ініціативах, можливість проведення спільних досліджень військового характеру, участь у ряді обмежених контртерористичних заходів, поставка обмежених видів озброєння, спільна участь у космічних проектах.

Статус MNNA був законодавчо визначений у 1989. Наявність статусу не визначається входженням країн у ті чи інші військові блоки.

Країни зі статусом MNNA[ред. | ред. код]

Статус MNNA на 2015 мають такі країни:

Названі Джорджем Г. В. Бушем:

Названі Біллом Клінтоном:

Названі Джорджем В. Бушем:

Названі Бараком Обамою:

Кандидати:

  • Україна (2014)
  • Грузія
  • Молдова

Україна та MNNA[ред. | ред. код]

21 липня 2014Президент України Петро Порошенко заявив, що є підстави звернутися до Конгресу США про надання Україні спецстатусу — головного союзника поза блоком НАТО.[3] 11 грудня 2014 року Сенат США (Верхня палата Конгресу) підтримав законопроект S.2828 під назвою ”Акт підтримки свободи в Україні 2014” щодо надання Україні озброєння та статусу союзника без членства в Організації північноатлантичного договору (НАТО). Аналогічний законопроект під номером H.R.5782 повинен також бути підтриманим Палатою представників (Нижня палата Конгресу), і тільки потім президент США Барак Обама повинен буде вирішувати, чи підтримувати рішення Конгресу, чи накласти вето.[4]

1 червня 2019 - Палата представників Конгресу США представила законопроект, який передбачає посилення підтримки суверенітету і територіальної цілісності України, розширення оборонної допомоги та надання Україні статусу головного військово-політичного союзника США. [5]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]