Палець руки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пальці
Hand.svg
Великий · Указівний · Середній
Підмізинний · Мізинець

Пальці рук — найбільш дистальні частини верхніх кінцівок тварин, у тому числі людини, у якої в процесі еволюції отримали важливе функціональне навантаження в порівнянні з іншими видами.

Палець руки людини[ред. | ред. код]

Пальці рук

У нормі у людини на кисті руки розташовано п'ять пальців, кожен з яких має власну назву: великий, вказівний, середній, підмізинний і мізинець. Великий палець протиставлений іншим, що забезпечує різноманіття хапальні функції кисті. Пальці рук людини пристосовані до точних дій, що дозволяють виконувати тонку роботу. Зусилля м'язів передається пальцям в основному з інших відділів руки за допомогою зв'язок.

Назви пальців[ред. | ред. код]

Фаланга пальця має назву челенок або ж маслачок, долоня: дит. ладка; кінчик пальця руки: пу́чка[6], суглоби пальців: гуцул. — чє́колонок (чи́колонок), бойківською — кичири́́нки, кі́стки.[7], ніготь: лемківською — паніст[5], бойківською — но́хоть[7], здерта шкіра пальця біля основи нігтя: ли́ко, зау́сениця[2].

Скелет[ред. | ред. код]

Скелет кожного з пальців кисті складається з декількох кісток, які називаються фалангами. Проксимальні фаланги сполучають іншу частину пальця з п'ястковими кістками. Між фалангами розташовуються рухливі міжфалангові суглоби.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Гуцульські говірки. Короткий словник. — Львів, 1997. — С. 123, 145.
  2. а б в г Зафіксовано у с. Невгоди Овруцького району Житомирської області / Дяченко Н. М. Номінативні поля соматизмів та відсоматичних утворень в українських діалектах: автореф. дис… канд. філол. наук: 10.02.01 / Н. М. Дяченко ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2008. — С. 6-7, 9.
  3. а б Аркушин Г. Словник західнополіських говірок: У 2-ох томах. — Луцьк: Вежа, 2000. — Т. 1. — С. 254.
  4. Т. 2. — С.87.
  5. а б Пшепюрська-Овчаренко Марія. Мова українців Надсяння. Перемишль, 2007. — С. 72.
  6. Середній палець символізує самотність, а мізинець — нікчемність // Газета по-українськи. — 2014. — 16.05.
  7. а б Рабій-Карпинська Софія . Бойківські говірки. Перемишль 2011. — С. 145[недоступне посилання з липня 2019]