Парламент Казахстану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Парламент Казахстану
каз. Қазақстан Республикасының Парламенті
Emblem of Kazakhstan.svg
 
Парламент Казахстана 2017.jpg
 
Загальна інформація:
Юрисдикція: Казахстан Казахстан
Тип: двопалатний парламент
Палати: Сенат
Мажиліс
Структура:
Депутатів: 154 (47+107)
Політичні
групи:
Нур Отан
Народные Коммунисты
Ак жол
Голова Сенату: Касим-Жомарт Токаєв (Нур Отан)
з 16 жовтня 2013
Голова Мажилісу: Нурлан Нігматулін (Нур Отан)
з 22 червня 2016
Адреса:
Адреса: Нур-Султан
Офіційний веб-сайт:
www.parlam.kz

Commons-logo.svgВікісховище має мультимедійні дані за темою: Парламент Казахстану


Парламент Республіки Казахстан - вищий представницький орган Казахстану, який здійснює законодавчі функції.

Склад[ред. | ред. код]

Парламент складається з двох палат: Сенату і Мажилісу, що діють на постійній основі.

  • Сенат (47 місць). В Сенаті присутні по два депутати від кожної області, міста республіканського значення та столиці Республіки Казахстан, що обираються непрямими виборщиками (всього 36). П'ятнадцять депутатів Сенату призначаються Президентом. Термін депутатських повноважень - 6 років, при цьому половина депутатів Сенату переобирається кожні 3 роки.
  • Мажиліс (107 місць). 98 депутатів обираються громадянами за пропорційною системою з 7-відсотковим бар'єром у загальнонаціональному округу, 9 обираються Асамблеєю народу Казахстану. Термін депутатських повноважень - 5 років.

Термін повноважень Парламенту визначається терміном повноважень депутатів Мажилісу чергового скликання.

Депутат Парламенту не може бути одночасно членом обох Палат.

Депутатом Сенату може бути особа, яка досягла тридцяти років, має вищу освіту і стаж роботи не менше п'яти років, постійно проживає на території відповідної області, міста республіканського значення або столиці Республіки не менше трьох років.

Депутатом Мажилісу може бути особа, яка досягла двадцяти п'яти років.

Історія[ред. | ред. код]

Парламент Казахстану прийшов на зміну однопалатному органу представницької влади - Верховній Раді Казахської РСР. Парламент запроваджений Конституцією Республіки Казахстан 1993 року.

В 1993 році депутати рад всіх рівнів, включно з Верховною Радою Казахської РСР[1], почали складати з себе повноваження. Менш ніж за півтора місяця система рад у республіці самоліквідувалася. У грудні 1993 на сесії Верховної Ради Казахстану було прийнято рішення про її саморозпуск і передачу всіх повноважень до нових виборів президенту.

7 березня 1994 відбулися вибори нового парламенту, що складався з 177 депутатів. 11 березня 1995 президент Нурсултан Назарбаєв підписав указ «Про заходи, що випливають з постанови Конституційного суду», на підставі якого Парламент було оголошено розпущеним.

30 серпня 1995 пройшов референдум щодо нової Конституції. За неї проголосувало 89,14% виборців, які прийшли на дільниці. Згідно з новою Конституцією парламент став складатися з двох палат.

В серпні 2007 пройшли вибори в нижню палату парламенту Казахстану (Мажиліс), перемогу на яких здобула партія «Нур Отан», очолювана Президентом Казахстану Нурсултаном Назарбаєвим, набравши 88,05% голосів. Решта партій не подолали семивідсотковий бар'єр.

16 листопада 2011 президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв підписав указ «Про розпуск Мажилісу Парламенту Республіки Казахстан четвертого скликання і призначення позачергових виборів депутатів Мажилісу Парламенту Республіки Казахстан», згідно з яким нижня палата парламенту була розпущена. Вибори депутатів, що обираються населенням за партійними списками, були призначені на 15 січня 2012, а депутатів, що обираються від Асамблеї народу Казахстану - на 16 січня. У підсумку семивідсотковий бар'єр подолали 3 партії: Нур Отан, Народные Коммунисты та Ак жол.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]