Герб Казахстану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Герб Казахстану
Emblem of Kazakhstan.svg
Деталі
Затверджений 4 червня 1992

Державний Герб Казахстану — герб держави Казахстан, один із її офіційних символів поряд з прапором, гі́мном і Конституцією. Герб затверджений 4 червня 1992 року.

Опис[ред.ред. код]

Золотий шанирак (верхня склепінна частина юрти) на блакитному тлі, від якого в усі сторони у виді сонячних променів розходяться уикі (опори) в обрамленні крил тулпарів (міфічних коней). У нижній частині герба – напис „Казахстан”. Всі елементи герба – золотого кольору.

Автори гербу – художники Жандарбек Малібеков та Шота Уаліханов.

Трактування[ред.ред. код]

Шанирак

Образ шанираку – верхньої склепінної куполоподібної частини юрти – у державному гербі республіки є образом загального будинку всіх людей, що проживають у Казахстані. Щастя в ньому залежить від благополуччя кожного, як міцність шанираку залежить від надійності його уиків (опор). Шанирак не лише за формою нагадує небесний купол, але й за відбиттям у свідомості людей є одним з важливих елементів життєустрою. Шанирак – символ рідної домівки, а в ширшому розумінні і світу як всесвіт.

На гербі зображений Тулпар – міфічний кінь із крилами. Крила символізують мрію про побудову сильної, процвітаючої держави. Вони свідчать також про чисті помисли і прагнення до вдосконалювання і досягнення гармонії в суспільстві, із природою та світовою цивілізацією. У державному гербі республіки зображені два міфічних коні, і вони ніби оберігають шанирак із обох сторін. Вони також яскраво виражають ідею служіння спільній домівці – Батьківщині. Берегти Батьківщину як зіницю ока і віддано служити їй – це один з найважливіших лейтмотивів, закладених в образах міфічних коней.

Історичні герби[ред.ред. код]

Герб Казахської РСР

У складі Радянського Союзу країна мала офіційну назву Казахська Радянська Соціалістична Республіка (Казахська РСР, КРСР), і використовувала радянську державну символіку.

Див. також[ред.ред. код]