Герб Казахстану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Казахстану
Qazaqstan eltañbasy
Деталі
Носій Казахстан
Затверджений 4 червня 1992
Девіз Казакстан
Ранні версії

Державний Герб Казахстану — герб держави Казахстан, один із її офіційних символів нарівні з прапором, гі́мном і Конституцією. Герб затверджений 4 червня 1992 року.

Офіційно — Державний герб, хоча ця державна емблема не є геральдичною.

Опис[ред. | ред. код]

Золотий шанирак (верхня склепінна частина юрти) на блакитному тлі, від якого в усі сторони у виді сонячних променів розходяться уикі (опори) в обрамленні крил тулпарів (міфічних коней). У нижній частині герба — напис «Казахстан». Всі елементи герба — золотого кольору.

Автори герба — художники Жандарбек Малібеков та Шота Уаліханов.

Трактування[ред. | ред. код]

Шанирак

Образ шанираку — верхньої склепінної куполоподібної частини юрти — у державному гербі республіки є образом загального будинку всіх людей, що проживають у Казахстані. Щастя в ньому залежить від добробуту кожного, як міцність шанираку залежить від надійності його уиків (опор). Шанирак не лише за формою нагадує небесний купол, але й за відбиттям у свідомості людей є одним з важливих елементів життєустрою. Шанирак — символ рідної домівки, а в ширшому розумінні і світу як всесвіт.

На гербі зображений Тулпар — міфічний кінь із крилами. Крила символізують мрію про побудову сильної, процвітаючої держави. Вони свідчать також про чисті помисли і прагнення до вдосконалювання і досягнення гармонії в суспільстві, із природою та світовою цивілізацією. У державному гербі республіки зображені два міфічних коні, і вони ніби оберігають шанирак із обох сторін. Вони також яскраво виражають ідею служіння спільній домівці — Батьківщині. Берегти Батьківщину як зіницю ока і віддано служити їй — це один з найважливіших лейтмотивів, закладених в образах міфічних коней.

Історичні герби[ред. | ред. код]

Герб Казахської РСР

У складі Радянського Союзу країна мала офіційну назву Казахська Радянська Соціалістична Республіка (Казахська РСР, КРСР), і використовувала радянську державну символіку.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Гречило А. Символи нових незалежних держав [Казахстан, Киргизстан, Туркменістан, Узбекистан, Таджикистан] // Пам’ятки України: Історія та культура. – 2001. – Ч. 4. – С. 134—141.
  • Все про світ. Країни. Прапори. Герби: енциклопедичний довідник / [відповідальний за випуск М. Ілляш]. — К. : Школа, 2001. — 622 с. ISBN 966-7657-79-5.

Посилання[ред. | ред. код]