Перевтілення (оповідання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Перевтілення
нім. Die Verwandlung
Metamorphosis.jpg
Обкладинка першого видання
Жанр новела, оповідання, епос, Q27036528?, магічний реалізм, Абсурдистська фантастика[d] і роман
Автор Франц Кафка
Мова німецька
Видавництво Penguin Books[d]
Виданий 1915
Окреме видання The Metamorphosis[d]
Переклад Євген Попович
Іван Кошелівець
в проекті «Гутенберг» 5200

«Перевті́лення» (нім. Die Verwandlung), також інколи перекладається українською як «Перетво́рення» — новела Франца Кафки, написана 17 листопада — 7 грудня 1912. Героєм твору є Ґреґор Замза, який одного дня прокидається, непоясненним чином перевтілений на велику комаху, що приносить страждання йому і його родині.

Сюжет[ред.ред. код]

Несподівано перетворившись на комаху, Ґреґор хоче продовжити повноцінне життя. На жаль, це неможливо, бо він навіть не може підвестися з ліжка. Він втрачає роботу, родина замикає його в кімнаті, турбуючись, щоб ніхто не дізнався, що з ним сталося.

Під впливом перевтілення Ґреґора змінюються також і члени його родини. Вони мусять самі собі заробляти на життя, оскільки Ґреґор досі працював заради всієї сім'ї. З часом на нього все менше звертають уваги, ставлячись більше не як до людини і родича, а до предмета.

Зміна, яка повністю ізолювала Ґреґора від світу, призводить в кінці до його смерті, до полегшення для родини, якій він став тягарем і набрид.

Символізм твору[ред.ред. код]

Перевтiлення Ґреґора на комаху — яскрава метафора вiдчуження  людини  вiд усього  свiту. Втративши  людську  подобу, герой  опинився за межами людського iснування. Вiн автоматично був позбавлений права займати у суспiльствi хоча б найнижчий щабель, i навiть у власнiй родинi не мiг претендувати на будь-яке «людське» мiсце. Iсторiя його поступового виштовхування з кола близьких людей, що завершилася сiмейним судом i вiдвертим бажанням Ґреґору смертi, у символiчному планi прочитується як процес безжалiсного вiдторгнення «хвороï» своïм нещастям людини благополучним байдужим суспiльством.

Твір можна визначити як образ сучасності, відчуження людини, дійсного характеру людських зв'язків, коли людина не вважається особою. Оповідь також інтерпретують як протест проти стилю життя, що призводить до відчуження.

Українські переклади[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]