Перевтілення (оповідання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Перевтілення
нім. Die Verwandlung
Metamorphosis.jpg
Обкладинка першого видання
Жанр новела, оповідання, епос, Q27036528?, магічний реалізм, Абсурдистська фантастика[d] і роман
Автор Франц Кафка
Мова німецька
Видавництво Penguin Books[d]
Виданий 1915
Окреме видання The Metamorphosis[d]
Переклад Євген Попович
Іван Кошелівець
в проекті «Гутенберг» 5200

«Перевті́лення» (нім. Die Verwandlung), також інколи перекладається українською як «Перетво́рення» — новела Франца Кафки, написана 17 листопада — 7 грудня 1912. Героєм твору є Ґреґор Замза, який одного дня прокидається, непоясненним чином перевтілений на велику комаху, що приносить страждання йому і його родині.

Сюжет[ред.ред. код]

Несподівано перетворившись на комаху, Ґреґор хоче продовжити повноцінне життя. На жаль, це неможливо, бо він навіть не може підвестися з ліжка. Він втрачає роботу, родина замикає його в кімнаті, турбуючись, щоб ніхто не дізнався, що з ним сталося.

Під впливом перевтілення Ґреґора змінюються також і члени його родини. Вони мусять самі собі заробляти на життя, оскільки Ґреґор досі працював заради всієї сім'ї. З часом на нього все менше звертають уваги, ставлячись більше не як до людини і родича, а до предмета.

Зміна, яка повністю ізолювала Ґреґора від світу, призводить в кінці до його смерті, до полегшення для родини, якій він став тягарем і набрид.

Символізм твору[ред.ред. код]

Перевтiлення Ґреґора на комаху — яскрава метафора вiдчуження  людини  вiд усього  свiту. Втративши  людську  подобу, герой  опинився за межами людського iснування. Вiн автоматично був позбавлений права займати у суспiльствi хоча б найнижчий щабель, i навiть у власнiй родинi не мiг претендувати на будь-яке «людське» мiсце. Iсторiя його поступового виштовхування з кола близьких людей, що завершилася сiмейним судом i вiдвертим бажанням Ґреґору смертi, у символiчному планi прочитується як процес безжалiсного вiдторгнення «хвороï» своïм нещастям людини благополучним байдужим суспiльством.

Твір можна визначити[джерело?] як образ сучасності, відчуження людини, дійсного характеру людських зв'язків, коли людина не вважається особою. Оповідь також інтерпретують як протест проти стилю життя, що призводить до відчуження [джерело?].

Українські переклади[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]