Петро Ратенський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Петро
Петро
Митрополит Київський та всієї Руси Петро. Ікона XV ст.
1260—1326-й Митрополит Київський і всієї Русі
1308 — 1326
Церква: Константинопольська православна церква
Попередник: Митрополит Максим
Наступник: Митрополит Феогност
 
Смерть: 1326
Москва

Петро́ Ратенський (1260? — 21 грудня 1326) — Митрополит Київський і всієї Русі. Переніс київську митрополичу кафедру з Владимира до Москви.

Короткий життєпис[ред.ред. код]

Петро Ратенський народився близько 1260 року на Волині в благочестивій боярській родині. 12-річним підлітком пішов у монастир, декілька років трудився в обителі. Юнак з благоговінням і великою майстерністю писав ікони. В Успенському соборі Московського Кремля збереглося дві ікони, написані Святителем Петром: Пречистої Божої Матері та ікона Пресвятої Богородиці, іменована «Петровською».

З благословення духівника Петро віддалився в пустинне місце на березі ріки Рати, де заснував монастир. Невдовзі його обрали ігуменом, згодом про подвижника стало відомо далеко за межами обителі.

Після смерті митрополита Галицького Ніфонта галицькі єпископи обрали Петра його наступником та відправили до Константинополя на затвердження. Але в той же час помер митрополит Київський Максим. Тому одночасно до Константинополя прибув із півночі ігумен Геронтій — кандидат від тверського князя Юрія. Через суперечки та вимоги північних князів скасувати Галицьку митрополію справа про затвердження митрополита тривала кілька років. Зрештою, Патріарх вирішив об'єднати разом 2 митрополії. Петру було надано титул — митрополит Київський і всієї Руси.

Ні галицьким князям, ні духовенству таке рішення не сподобалось — тим більше, шо митрополит Петро поїхав до північних князівств. Так святий Патріарх Константинопольський Афанасій І об'єднує митрополії і наставляє Петра Ратенського митрополитом Київським і Галицьким. Він керував Руською Православною Церквою в період монгольського свавілля та княжих усобиць, мирив ворогуючих князів, ставав на перешкоді братовбивчим розбратам.

1325 року митрополит Петро, на прохання великого князя Іоанна Даниловича Калити, переніс митрополичу кафедру з Владимира-на-Клязьмі до Москви. З його благословення у Московському Кремлі був закладений Успенський собор.

Помер 21 грудня 1326 року. Через 13 років його зарахували до святих Московської церкви. Мощі святителя Петра почивають в Успенському соборі Московського Кремля.

Вважається небесним покровителем Москви.

Попередник: Митрополит Київський
(Митрополит Московський)
13081326
Наступник:
Максим Феогност

Посилання[ред.ред. код]