Петрушка кучерява

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Петрушка кучерява
Петрушка
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Аралієцвіті (Apiales)
Родина: Окружкові (Apiaceae)
Рід: Петрушка (Petroselinum)
Вид:
Петрушка кучерява (P. crispum)
Біноміальна назва
Petroselinum crispum
(Mill.) Fuss, 1866
Синоніми

Apium crispum Mill.
Apium petroselinum L.
Petroselinum hortense Hoffm.

Петру́шка кучеря́ва, петрушка городня (Petroselinum crispum) — вид рослин з роду петрушка.

У перший рік утворює розетку листків і білий веретеноподібний корінь, на другий — прямовисне, круглясте, вздовж ребристе, від середини розгалужене (гілки супротивні або кільчасті) стебло 30-100 см заввишки. Листки трикутні, темно-зелені; прикореневі й нижні стеблові — довгочерешкові, двічі або тричіперисторозсічені, з оберненояйцеподібними, при основі клиноподібними, тричінадрізаними або глибокозубчастими листочками (зубці тупуваті, з дрібним білуватим вістрям); верхні — трироздільні, з ланцетно-лінійними частками. Квітки дрібні, правильні, двостатеві, 5-пелюсткові, зібрані в складні зонтики; пелюстки округлі, при основі серцеподібні, виїмчасті, у виїмці — із загнутою всередину часточкою, жовтувато-зелені або білуваті, часто з червонуватим відтінком. Плід — вислоплідник, що розпадається на два випуклих мерикарпії, неправильно-яйцеподібної форми, з витягненим носиком на верхівці й п'ятьма реберцями, два з яких світліші, розміщені по краях. Цвіте у червні-липні, плодоносить у липні-серпні.

Поширення

[ред. | ред. код]

Батьківщина петрушки — країни Середземномор'я, іноді зустрічається в Південній Європі. Культурні форми широко вирощують в Європі, Азії, Америці та Австралії.

Практичне використання

[ред. | ред. код]

Кучерява петрушка у свіжому і засушеному вигляді є важливим кулінарним продуктом як спеція.

Петрушка має сечогінну дію, сприяє виведенню солей з організму; вона зменшує потовиділення, показана при захворюваннях нирок і печінки, атеросклерозі. Деякі дослідження показали, що свіжий сік петрушки сприяє нормалізації функцій кори надниркових залоз і щитоподібної залози, зміцненню капілярів тощо.[1]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Петрушка - корисні і небезпечні властивості петрушки - Гарбуз.інфо. harbuz (укр.). 6 березня 2018. Процитовано 9 вересня 2020.

Посилання

[ред. | ред. код]