Айстериди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Asterids)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Айстериди
Campanula portenschlagiana
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Core eudicots
Клада: Суперастериди (Superasterids)
Клада: Айстериди (Asterids)
Ряди (Порядки)

— кампануліди (campanulids)

— ламіїди (lamiids)

Вікісховище: Asterids

Айстери́ди (Asterids) — підклас евдикотів, тобто справжніх дводольних рослин. Згідно із системою APG класифікації покритонасінних, це монофілетичний таксон (клада), одна з двох головних груп евдикотів (друга — розиди). В застарілій системі Кронквіста більшість представників айстеридів належали до підкласу Asteridae.

Вік айстеридів оцінюється в 128 млн років, Cretaceous, Cornales і Ericales відхиляються через короткий час, а інші айстериди — понад 100 млн років тому. Серед айстеридів складені листи відносно рідкі, і листочки часто слабо визначені та нечіткі. Таксони з прилистками також відносно незвичайні, як і таксони з квітками без пелюсток.

Дерева, чагарники або частіше трави. Листки цілісні або різним чином розчленовані. Продихи 2, 4 або 6 (рідко) побічними клітинами. Членики судин з драбинчастою або простою перфорацією. Квітки маточково-тичинкові, майже завжди зрослопелюсткові. Тичинки, як правило, у кількості в однаковій з долями віночка або у меншій кількості. Стиглий пилок 3-клітинний або 2-клітинний. Оболонка пилкових зерен триборозниста або похідна від триборознистого типу. Гінецей завжди ценокарпний, мабуть, морфологічно завжди паракарпний, звичайно з 2-5, рідко 6-14 плодолистків. Насінні зачатки завжди унітегмальні, тенуінцелятні або рідко красинуцелятні. Насіння з ендоспермом та без нього.[1]

Походження

[ред. | ред. код]

Ймовірно, айстериди походять від примітивних розидів, скоріше за все від якихось древніх форм, близьких до сучасних деревних представників порядку Ломикаменецвіті.

Філогенез

[ред. | ред. код]

Філогенетичне дерево, запропоноване проєктом APG IV:

asterids 

 Cornales

 Ericales

euasterids
campanulids

Aquifoliales

Asterales

Escalloniales

Bruniales

Apiales

Dipsacales

Paracryphiales

lamiids

Icacinales

Metteniusales

Garryales

Boraginales

Gentianales

Vahliales

Lamiales

Solanales


Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Нечитайло В. А., Кучерява Л. Ф. Ботаніка. Вищі рослини. — Київ : Фітосоціоцентр, 2001. — С. 319. — 500 прим. — ISBN 966-7459-80-2.

Посилання

[ред. | ред. код]