Походження родини, приватної власності та держави

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Походження родини, приватної власності та держави
нім. Der Ursprung der Familie, des Privateigentums und des Staats[1]
OriginOfFamily-1884.jpg
Жанр спеціальна літератураd[1]
Автор Фрідріх Енгельс
Мова німецька
Опубліковано 1884

Der Ursprung der Familie, des Privateigenthums und des Staates.gif

«Походження родини, приватної власності та держави» (нім. Der Ursprung der Familie, des Privateigenthums und des Staats; варіант перекладу українською мовою — Початок родини, приватної власности і держави) — твір німецького мислителя Фрідріха Енгельса (18201895), присвячений основним проблемам первісної історії, еволюції родинно-шлюбних відносин, аналізу процесів розкладання родового суспільства, становлення приватної власності, суспільних класів і держави.

Історія написання[ред. | ред. код]

Енгельс написав книгу навесні 1884 року. При написанні спирався на праці американського етнографа й історика первісних суспільств Люїса Морґана (18181881), в першу чергу на його книгу «Стародавнє суспільство, або Дослідження напрямків людського розвитку від дикого стану до варварства й далі до цивілізації» (англ. Ancient society: or, Researches in the Lines of Human Progress from Savagery through Barbarism to Civilization). Звідси підзаголовок Енгельсової книжки: «На підставі дослідів Л. Г. Морґана» (нім. Im Anschluss an Lewis H. Morgan's Forschungen).

При підготовці 4-го видання (у 1890-91) Енгельс вніс у свою книгу значні зміни та доповнення (особливо в главу про сім'ю), а також написав нове передмову під назвою «До історії первісної сім'ї (Бахофен, Мак-Леннан, Морґан)». У цій передмові Енгельс дав нарис розвитку поглядів на сім'ю, починаючи з швейцарського етнографа й історика Йоганна Якоба Бахофена (1815—1887) і закінчуючи Л.Морґаном.

Зміст твору[ред. | ред. код]

У 1-му розділі «Передісторичні ступені культури» Енгельс не просто виклав запропоновану Морґаном періодизацію первісної історії, але, як він сам висловився, «узагальнюючи» її, виділив два основних етапи розвитку докласового суспільства: період переважного присвоєння готових продуктів природи, коли штучно створені людиною продукти служать переважно допоміжними знаряддями такого присвоєння, і період запровадження скотарства та землеробства, період оволодіння методами збільшення виробництва продуктів природи за допомогою людської діяльності.

Викладену у 2-й главі книги Морґанова схема розвитку шлюбу та родини було значно переглянуто з огляду на нові наукові дані. Аналізуючи питання про сім'ю, Енгельс, на відміну від Морґана, виходить далеко за рамки передісторичної родини, розглядає розвиток родинно-шлюбних відносин у класовому суспільстві, різко критикує буржуазну сім'ю.

У 3-й главі Енгельс розкриває значення для науки відкриття роду як основного осередку докласового суспільства і дає характеристику первісного родового «комунізму». До 3-ї глави примикає 4-та, присвячена грецькому роду.

Якщо у перших чотирьох розділах Енгельс спирається у першу чергу на матеріали й узагальнення, що містяться у Морґановому «Стародавньому суспільстві», то в наступних (5-9) главах використовує також матеріали інших вчених. Тут Енгельс дає аналізу процесів походження приватної власності, майнової нерівності, суспільних класів і держави. Викриваючи теорії буржуазних соціологів, Енгельс показує, що держава не існувала одвічно, а виникла тільки з появою приватної власності та пов'язаного з нею розколом суспільства на ворожі класи, причому виникла держава як знаряддя класи експлуататорів (правлячого класу) для придушення класу пригноблених (підлеглого класу). Із зникненням класів зникне неминуче і держава.

Історія видання[ред. | ред. код]

Написану в березнітравні 1884 року, книгу було випущено в жовтні того ж року. З того часу неодноразово виходив різними мовами. Перший переклад українською мовою вийшов друком у Нью-Йорку 1919 як видання Української федерації Американської соціалістичної партії під назвою «Початок родини, приватної власности і держави».

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. а б Deutsche Nationalbibliothek, Staatsbibliothek zu Berlin, Bayerische Staatsbibliothek et al. Record #4099178-7 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.