Припутень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Припутень

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Голубоподібні (Columbiformes)
Родина: Голубові (Columbidae)
Рід: Голуб (Columba)
Вид: Припутень
Columba palumbus
Linnaeus, 1758

Посилання
Вікісховище: Category:Columba palumbus
Віківиди: Columba palumbus
ITIS: 177103
МСОП: 22690103
NCBI: 8934
Fossilworks: 365966

При́путень[1] (Columba palumbus) — птах родини голубових (Columbidae), дикий лісовий голуб, розміром трохи більший за свійського голуба. В Україні — гніздовий, перелітний, зимуючий вид.

Опис[ред. | ред. код]

За розміром перевищує більшість інших голубів. Маса тіла 0,4-0,6 кг, довжина тіла 40-42 см, розмах крил 75-80 см. Статевий диморфізм не виражений. Дорослий птах має бурувато-сіре забарвлення. На боках шиї білі плями. Шия спереду і воло бурувато-рожеві, а шия ззаду і на боках із зелено-пурпуровим полиском. На крилі біла смуга. Махові пера бурі. Хвіст сірувато-бурий, на кінці темніший. Восковиця біла, а дзьоб червоний, на кінці жовтуватий. Ноги червоні. Райдужна оболонка ока жовта. Молодий птах має бурувате забарвлення оперення, а райдужна оболонка ока світло-коричнева[2]. У польоті помітна поперечна біла смуга — «шеврон» на кожному крилі. При зльоті гучно ляскає крилами.

Голос і поведінка[ред. | ред. код]

На світанку можна почути гучне вуркотіння припутнів «кру-кууу-ку-куку, кру-кууу-ку-куку». Політ енергійний, при зльоті видає різкий свист крилами, подібно до бурого голуба. Під час розмноження поводиться таємно, ховаючись в густому листі дерев і замовкаючи при наближенні тварин і людини. Шукає корм тут же в безпосередній близькості від гнізда на землі. На перельоті ще більш обережний, зазвичай зупиняючись на недоступних для інших тварин ландшафтах.

Поширення та місця існування[ред. | ред. код]

Типово тримається у хвойних лісах та парках від Скандинавії до середньої частини Гімалайських гір.

В Україні в останні десятиліття оселяються в межах населених пунктів — у парках, лісопарках, поблизу людських осель. У гніздовий період літають зазвичай попарно, не скопичуються в зграї на відміну від сизих голубів.

На півночі — перелітний, на півдні — осілий птах.

Гніздування[ред. | ред. код]

Весняний приліт припутнів на місця гніздування в Україні триває починаючи з початку березня до початку-середини квітня. Гніздиться на гілках дерев. Гніздо пухке, зазвичай кладка складається з двох яєць. Вона зустрічається в гніздах припутнів не раніше кінця квітня. Насиджують і самець і самка, причому вони сідають на гніздо вже після відкладання першого яйця. Насиджування триває 17—18 днів. Пташенята вилуплюються сліпими і вкритими рідким пухом, залишають гніздо через три тижні. Деякі пари мають дві кладки протягом року. При побудові гнізда птахи обережні, легко можуть покинути недобудоване гніздо або гніздо з яйцями бувши потривоженими. Насиджування починається після другого яйця, у процесі беруть участь як самець, так і самиця. Самець регулярно змінює самку в 10-11 год ранку і сидить до 16-17 год, що продовжується також і в перші 5-7 днів після вилуплення пташенят. Самець перед зміною недалеко від гнізда напівголосно вуркотить. У середині чи в кінці інкубаційного періоду, а також в перші 5-7 днів після вилуплення пташенят потривожені батьки можуть відводити від гнізда, імітуючи поранену або хвору птицю.[3]

Живлення[ред. | ред. код]

Припутні споживають переважно насіння ялини, сосни, гороху, пшениці, ячменю, жолуді та насіння бур'янів, а також зелені листочки різних рослин, зокрема конюшини; іноді в їх шлунках трапляються молюски.

Охорона[ред. | ред. код]

В Україні є об'єктом полювання. Перебуває під охороною Бернської конвенції (додаток 3) та Директиви Європейського союзу про захист диких птахів.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.
  3. Размножение: Вяхирь / Columba palumbus Linnaeus, 1758. egir.ru (рос.). Архів оригіналу за 14 травня 2021. Процитовано 14 травня 2021. 

Посилання[ред. | ред. код]