Пробудись!

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пробудись!
Awake!
Логотип Watchtower
Тематика Релігія
Періодичність виходу один раз на два місяці
Скорочена назва Пробудись!
Мова 121 мов (6/2017) в тому числі українська
Адреса редакції 25 Columbia Heights, Brooklyn, NY 11201-2483
Видавець Watchtower Bible and Tract Society of New York, Inc.
Країна видання США
Рік заснування жовтень 1919 року
Обсяг 16 сторінок
Наклад 60 240 000 примірників
ISSN 0043-1087

Веб-сторінка: jw.org

«Пробудись!» — релігійний журнал, що видається та поширюється релігійною організацією Свідки Єгови.[1]

Назва журналу[ред. | ред. код]

Протягом всієї історії свого існування у журналу було три назви:

  • З жовтня 1919 року — «Золотий вік» (англ. The Golden Age)
  • З жовтня 1937 року — «Розрада» (англ. Consolation)
  • З серпня 1946 року — «Пробудись!» (англ. Awake!)

Перша назва журналу «Золотий вік» відображала уявлення видавців про наближення часу тисячолітнього царства Христа, під час якого весь світ чекає епоха «світанку і відродження». Подальше перейменування журналу на «Розрада», яке відбулося в 1937 році, було пов'язано з тогочасними страхами перед Другою світовою війною, через що багато хто перебував в стані відчаю і безвиході. Остання назва «Пробудись!», прийнята 1946 року, вказувала на ціль журналу — «розкривати людям очі» на значення подій.

Мета видання[ред. | ред. код]

У першому номері журналу за 1 жовтня 1919-го говорилося: «Його мета — пояснювати у світлі божої мудрості справжнє значення великих явищ теперішнього часу і доводити мислячим людям за допомогою неспростовних і переконливих фактів те, що близько час великих благословень для людства».

До 2013 року мета видання викладалася в кожному номері наступними словами:

«ЦЕ ЖУРНАЛ для всієї родини. На його сторінках розповідається про життя в різних країнах, обговорюються нагальні проблеми та їх вирішення, піднімаються питання науки та релігії, аналізуються світові події і те, що за ними стоїть. При цьому статті політично нейтральні і в рівній мірі поважні до всіх народів і рас. Але найголовніше, цей журнал зміцнює віру у Всевишнього Творця і в його задум — покласти край несправедливості і беззаконню і в недалекому майбутньому встановити на землі прекрасний новий світ».

— четверта сторінка кожного номера журналу« Пробудись!»

Поширеність[ред. | ред. код]

Тираж журналу становить 60.25 млн примірників 121 мовами.

Історія[ред. | ред. код]

Перші номери[ред. | ред. код]

Оголошення про випуск журналу було зроблено на першому міжнародному конгресі Дослідників Біблії, що проходив у Сідар-Пойнті (штат Огайо, США) з 1 по 8 вересня 1919 року. Цей журнал повинен був стати доповненням до журналу «Вартова башта» і почав видаватися з 1 жовтня 1919 р. двічі на місяць. Багато років тираж «Золотого віку» перевершував тираж «Вартової башти», тому що на відміну від неї в той час «Золотий вік» призначався для широкого кола читачів, а не тільки для самих «дослідників». У журналі висвітлювалися різні теми, але більшою мірою події у світі, а також біблійна обіцянка про те, що всі проблеми людства в змозі вирішити тільки тисячолітнє правління Христа, яке й буде для людей «золотим віком». На обкладинці журналу кожного номера була написана фраза: «Журнал фактів, надії і переконаності».

1920 року в журналі було звернуто увагу на молодих читачів, і в ньому з'явилася рубрика «Юні дослідники Біблії», в якій друкувалися питання, а також тексти з Біблії, в яких можна було знайти відповіді. Того ж року як додаток до журналу, вийшла в світ «Азбука золотого віку». Це була ілюстрована брошура в допомогу батькам, які давали своїм дітям релігійне виховання.

29 вересня 1920 р. вийшов спеціальний випуск журналу «Золотий вік» накладом 4 млн екземплярів, у якому висвітлювалася хвиля опору та протидії діяльності дослідників Біблії, яка прокотилася по США з 1917 по 1920 роки.

У 1920-х і 1930-х роках об'єктом викривання в статтях і карикатурах «Золотого віку» стало духівництво християнського світу, а особливо католицька церква та її відносини з фашистськими і нацистськими диктаторами.

Висвітлення подій у нацистській Німеччині[ред. | ред. код]

У журналі часто зверталася увага на те, що відбувалося в Німеччині в нацистський період і безпосередньо перед його настанням. 1929 року, більш ніж за три роки до приходу Гітлера до влади, в німецькому випуску «Золотого століття» говорилося: «Націонал-соціалізм — це рух, який діє безпосередньо служачи ворогові людства, дияволу». Перед самим приходом Гітлера до влади у випуску за 4 січня 1933 було сказано: «Грізні обриси рифа націонал-соціалістського руху стають все яснішими. Здається неймовірним, щоб така безрідна політична партія, з такими єретичними поглядами змогла б за якісь кілька років розростися до таких розмірів, що їй вдалося б захопити всі структури державного управління. Але Адольфу Гітлеру і його націонал-соціалістської партії (нацистам), як не дивно, це вдалося».

Уже в 1930-х роках у виданнях Свідків Єгови з'явилися детальні описи концентраційних таборів. Наприклад, у 1937 році в журналі «Розрада», як тоді називався журнал «Пробудись!», розповідалося про експерименти з отруйними газами, що проводилися в Дахау. За оцінками німецького історика Детлефа Гарбі, вже до 1939 року в нацистських концтаборах містилося до 6 тис. свідків Єгови. [2] До 1946 році в журналах «Розрада» і «Золотий вік» було згадано до 60 різних тюрем і таборів нацистів, зокрема Аушвіц, Бухенвальд, Дахау і Заксенгаузен, які більшості людей довоєнного часу ні про що не говорили.

У журналі «Розрада» за червень 1940 повідомлялося:

« Коли Німеччина почала свій "бліцкриг", у Польщі було 3500000 євреїв ... і якщо вірити повідомленням, що досягли західної громадськості, то знищення тамтешніх євреїв в самому розпалі. »

А в номері за 1943 рік було сказано про те, що нацистами систематично винищуються цілі народи, зокрема греки, поляки та серби.

Післявоєнний період[ред. | ред. код]

Випуск від 22 серпня 1946 вийшов під назвою «Пробудись!». Журнал часто використовував матеріали, опубліковані в ЗМІ, а також мав власних кореспондентів у всьому світі. Більшість статей журналу звертали увагу на головну ідею: світові події свідчать про виконання біблійних пророцтв, а значить, ми живемо в останні дні, і незабаром царство бога приступить до правління над усією землею.

Початок XXI століття[ред. | ред. код]

З 2006 року у виданні журналу, для того щоб спростити його підготовку до друку, переклад і відправку, відбулися зміни, в результаті яких сам журнал став видаватися один раз на місяць, а його статті, хоча й продовжують висвітлювати різні теми, але їх зміст стало більше орієнтований на біблії та на її головній звістці про правління царства бога. З 2016 року журнал видається один раз на два місяці (датується простою нумерацією випусків).

Зміст[ред. | ред. код]

Журнал має релігійну спрямованість. У ньому також друкуються статті на різноманітні теми, як-от медицина, біологія, обставини у світі, стосунки між людьми, країни і народи, економіка і робота, релігія, а також організація свідків Єгови. Передові статті присвячені, як правило, таким питанням, як сімейне щастя, відносини між батьками і дітьми, проблеми сучасної молоді, мораль, стихійні лиха і т. д. На ці статті в першу чергу Свідки Єгови звертають увагу людей, проповідуючи по домівках або на вулиці і пропонуючи «Пробудись!» разом з журналом «Вартова башта».

У журналі є кілька регулярних рубрик.

Погляд біблії[ред. | ред. код]

У цій рубриці, яка видається з 1985 року, розглядаються різні питання, пов'язані з біблією. Назви статей з цієї рубрики виносяться на обкладинку журналу разом з темою передових статей і часто використовуються в проповідницької діяльності свідків Єгови.

Молоді люди запитують[ред. | ред. код]

Ця рубрика з'явилася 1982 року і була призначена для підлітків, щоб дати побудовані на вченні Свідків Єгови практичні поради у питаннях, які їх хвилюють. Кожна стаття випускається в світ після того, як кореспонденти «Пробудись!» беруть інтерв'ю у сотень підлітків по всьому світу. У 1989 році на підставі понад двохсот статей з цієї рубрики була видана книга «Питання молоді. Практичні поради», а в 2008 році на підставі наступних статей вийшов другий том цього видання. З 2013 року рубрика перенесена на сайт jw.org.

Випадковість чи задум?[ред. | ред. код]

З 2008 року в журналі з'явилася нова рубрика «Випадковість чи задум?», у якій друкуються невеликі статті про загадки природи, на які, на думку видавців, важко дати відповідь, відкидаючи Творця. Розглядаючи в рамках цих статей особливості унікальної вентиляції в термітнику, органи смаку людини, симбіоз рослин і бактерій та інші подібні факти з навколишнього світу, видавці спонукають замислитися над тим, чи могло все це з'явитися випадково, чи навпаки, служить свідченням творчого задуму.

Біографії[ред. | ред. код]

Час від часу в різних номерах «Пробудись!» З'являються статті з біографією окремих Свідків Єгови, які розповідають про свою віру в Бога, про те, як змінили своє життя, як долали труднощі і як досягали своїх духовних цілей.

Спостерігаємо світ[ред. | ред. код]

Це постійна рубрика кожного номера журналу, яка виходить з 1946 року. У ній публікуються невеликі замітки з новинами від інформаційних агентств, державних служб, великих громадських організацій та різних авторитетних видань, оформлені комічними малюнками.

Листи читачів[ред. | ред. код]

У цій рубриці публікуються відгуки з листів читачів на різні статті, а також відповіді редакції на зауваження та незгоду з будь-яким матеріалом. Існувала до 2013 року.

Вікторина[ред. | ред. код]

На 31 сторінці частини номерів журналу розташована рубрика «Вікторина», яка складається з кількох розділів із завданнями для читачів різного віку. В одному з розділів пропонується детально дослідити і разом з сім'єю або друзями обговорити один з біблійних епізодів. Інший присвячений повторенню головних думок, які обговорювалися в цьому ж номері журналу. Ще один розділ допомагає побудувати часову пряму, яка показує, коли відбулися важливі історичні події і жили ті чи інші люди, про яких йдеться в Біблії. Є завдання і для найменших дітей з фрагментами з ілюстрацій, які потрібно знайти в цьому номері журналу. В інших завданнях за підказками необхідно вгадати одного з біблійних персонажів. З 2013 року рубрика перенесена на сайт jw.org.

Заборона журналу в Росії[ред. | ред. код]

Окремі номери знаходяться в Росії у Федеральному списку екстремістських матеріалів. На підставі рішення Ростовського обласного суду від 11.09.2009 та ухвали Судової колегії в цивільних справах Верховного Суду Російської Федерації від 08.12.2009 р Мін'юстом Росії включені до Федерального списку екстремістських матеріалів випуски журналу від таких дат і видавництв[3]:

  •  — Лютий 2000, вид. Wachtturm Bibel- und Traktat-Gesellschaft der Zeugen Jehovas, Selters / Taunus;
  •  — Січень 2007, вид. Wachtturm Bibel- und Traktat-Gesellschaft der Zeugen Jehovas, Selters / Taunus;
  •  — Лютий 2007, вид. Wachtturm Bibel- und Traktat-Gesellschaft der Zeugen Jehovas, Selters / Taunus;
  •  — Квітня 2007, вид. Wachtturm Bibel- und Traktat-Gesellschaft der Zeugen Jehovas, Selters / Taunus.

Відповідно до закону від 25.07.2002 № 114-ФЗ «Про протидію екстремістської діяльності» на території РФ забороняються поширення екстремістських матеріалів, а також їх виробництво або зберігання з метою розповсюдження.[4]

У квітні 2010 р. Роскомнадзор анулював дозвіл на поширення на території Росії друкованих видань «Пробудись!» і «Вартова башта»[5][6].

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Свидетели Иеговы // Религии народов современной России: словарь / М. П. Мчедлов (отв. ред.), Ю. И. Аверьянов, В. Н. Басилов и др. — 2-е изд., испр. и доп. — М. : Республика, 2002. — 624 с.
  • Muir, Giovanna. Fear inspiring faith: a rhetorical analysis of Watchtower and Awake!.
  • M. Gene Smalley. Jehovah's Witnesses: Help with Bioethical Issues // Bioethics Yearbook. — № 5. — ISBN 978-94-017-0904-0. — DOI:10.1007/978-94-017-0904-0_12.

Посилання[ред. | ред. код]