Псковська вічова республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Псковське князівство)
Перейти до: навігація, пошук
Псковщина близько 1400 році.

Пско́вське республікаруська держава зі столицею в Пскові. Розташовувалося на території сучасної Псковської області Російської федерації. У 10141036 роках існувало як самостійний уділ Новгородської республіки. До 1136 року керувалося посадниками великого князя київського. Згодом знову було підпорядковано Новгороду як удільне князівство. З 1348 року стала самостійною республікою. 1510 року знищена Великим князівством Московським. Також — Псковська земля, Псковська держава, Псковська республіка.

Опис[ред.ред. код]

Псковське віче

Після роздроблення Київської Русі в 12 столітті Псков з прилеглими до нього територіями по річці Великій, озерах Чудському й Псковському і річці Нарові ввійшов до складу Новгородської феодальної республіки. В 13 столітті столітті значення Псковської землі зросло в зв'язку з участю псковичів у боротьбі проти Лівонського ордену в 1240 і 1242 роках. З середини 13 стоілття вона стала фактично самостійною. Відокремлення Пскова оформив Болотовський договір 1348 року, за яким новгородські бояри відмовлялися посилати у Псков своїх посадників. Основним заняття псковичів було землеробство, рибальство, ремесла, торгівля. Псков був одним з найбільших ремісничо-торговельних центрів регіону. Соціальні відносини, що склались у Псковській республіці відображає Псковська судна грамота. Найвищим органом влади було віче. В 1510 році Псковська республіка була приєднана до Московії. Псков був значним центром літописання (Псковські літописи).

Князі[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Войтович 2000.

Джерела та література[ред.ред. код]

  • (рос.) Псковские летописи, в. 1—2. М. —Л., 1941—55.
  • (рос.) Масленникова Н. Н. Присоединение Пскова к Русскому централизованному государству. — Ленинград, 1955.
  • (рос.) Марасинова Л. М. Новые псковские грамоты XIV—XV веков. — Москва, 1966.
  • (рос.) Кафенгауз Б.Б. Древний Псков. Очерки по истории феодальной республики. — Москва: Наука, 1969.
  • (рос.) Псковская феодальная республика // Псковский край в истории России / под ред. Е.П. Иванова. — Псков, 1996.
  • (рос.) Плоткин К.М. Древний Псков. — Псков, 1997

Войтович Л. В. Князівські династії Східної Європи (кінець IX — початок XVI ст.): склад, суспільна і політична роль. — Львів : Інститут українознавства ім. І. Крип'якевича, 2000. — 649 с. — ISBN 966-02-1683-1.