Давньопсковський діалект

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Давньопсковський діалект
Поширена в Псковська феодальна республіка
Регіон Псковська земля
Носії вимерла мова
Писемність кирилиця
Класифікація

Індоєвропейські мови

Слов'янська група
Східнослов'янська підгрупа
Давньоруська мова
Давньоновгородський діалект
Офіційний статус
Коди мови

Давньопсковський діалект — середньовічний діалект давньоруської мови, поширений на території Псковської республіки. Особливості діалекту стародавнього Пскову знайшли відображення в пам'ятках писемності, що дійшли до нас лише з XIV століття. Для цього діалекту були характерні такі риси:

  1. Цокання та чокання, тобто нерозрізнення звуків [ц] і [ч]: с'концашасѦ (замість скончашасѦ),сшарьчі (замість старці), нацальника (Псков, апостол 1307); чепі (замість цепі), ноць (Псков, гр. XV ст.); человав до конча, оцистимсѦ (Псков, пролог 1383) та ін. Цокіт в давньоновгородськомудіалекті[1] є у Новгородських мінеях (1095—1097), також його можна зустріти в смоленсько-полоцьких пам'ятках XIII століття (більш ранніх пам'яток цих територій немає). Важко встановити, чи було цокання відомо іншим областям Давньої Русі, оскільки стародавні пам'ятники, написані на цих територіях, до нас не дійшли. Цокання в низці північно-російських говірок багато дослідників пояснюють результатом фіно-угорського субстрату[2][3].
  2. Змішання звуків с і ш, з і ж: васі (замість ваші), сгрѣсіх (замість сгрѣших), зелеза (замість железа), здать (замість ждащь), друзини (замість дружини), жима (замість зима), вешна (замість весна), вшю (замість всю) та ін. Ця особливість знайшла відображення в таких псковських пам'ятках, як Апостол 1307, Шестоднев 1374, Пролог 1383, 1-ий Псковський літопис та ін.
  3. Вживання кл, гл на місці загальнослов'янських поєднань*tl,*dl в невідмінюваних дієприкметниках минулого часу на-ль. Загальнослов'янські *tl,*dl в загальній давньоруській мові змінилися на л. А в деяких псковських пам'ятках XIV—XVI ст. поряд з загальноруським л трапляються написання, що свідчать про збереження цих загальнослов'янських поєднань у вигляді кл, гл: привеглі (замість привели; загальнослов.*privedli), блюглісѦ (замість блюлісѦ), соустрѣклі (загальнослов.*sustrětli, порівн. зустріли) на конь оусеглі (сіли) (2-ий Псковський літопис).
  4. Вживання жг замість жд: дожгь, прігвожгьше (Апостол 1307), дожгѦ, прігвожген (Шестоднев 1374).
  5. Пропуск звуку в перед м'яким л': посталяша (1-й Псковський літопис).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Цоканье в древненовгородском диалекте
  2. С. М. Глускина О второй палатализации заднеязычных согласных в русском языке (на материале северо-западных говоров) Архівовано 13 вересня 2016 у Wayback Machine.
  3. Х. Бирнбаум Еще раз о завоевании Северо-Восточной Европы славянами и о вопросе финно-угорского субстрата в русском языке // Российская Академия Наук. Институт славяноведения и балканистики. Балто-славянские исследования 1988—1996. Сборник научных трудов. Отв. ред. Т. М. Судник, Е. А. Хелимский. М.: «Индрик», 1997

Література[ред. | ред. код]

  • Самсонов, Н. Г. Древнерусский язык / Под ред. О. В. Ермолаева. — 1-е изд. — М. : Высшая школа, 1973. — С. 247 — 248.