Північний острів (Нова Зеландія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Північна Зеландія

Північний острів — один з островів у південній частині Тихого океану на південному-сході від Австралії на якому розташована Нова Зеландія.Площа 113 729 км².

У 19-му сторіччі мав назіву Новий Ольстер.

Природа острова[ред.ред. код]

Гірська система Південного острова, уриваючись вузькою протокою Кука, продовжується на Північному острові хребтами Тараруа, Руахіне, Каїманава і Хуїарау. На північ і захід від хребта Каїманава тягнеться плато, покрите вулканічним попелом, лавою і пемзовими відкладами. Над ним підносяться три вулканічних піки — Руапеху (2797 м), Тонгаріро (1968 м) і Нгаурухое (2290 м). На захід від плато підіймається симетрична гора Егмонт (2518 м), що панує в цій частині країни. Загалом гористий і горбистий рельєф займає 63 % площі Північного острова. У центрі Північного острова розташоване найбільше в Новій Зеландії озеро — Таупо (площа 606 км², глибина бл. 159 м). З нього витікає найдовша ріка країни — Уаїкато (425 км). Навколо Роторуа і Уаїракеї зустрічаються гарячі джерела, ґейзери і грязьові «казани». В Уаїракеї геотермальний пар використовується для отримання електроенергії. На крайній півночі острова знаходяться великі поля піщаних дюн. Місцями вздовж західного побережжя на пляжах зустрічаються виходи залізистих пісків.

Середньорічна температура становить +16 °C.

Економіка[ред.ред. код]

Населення[ред.ред. код]

На острові розташовані основні міста країни, зокрема найбільші в Новій Зеландії — Окленд і столиця країни — Веллінгтон. Приблизно 76 % населення Нової Зеландії живуть на Північному острові, що є 3,148,400 осіб.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Гірничий енциклопедичний словник, т. 3. / За ред. В. С. Білецького. — Донецьк: Східний видавничий дім, 2004. — 752 с. ISBN 966-7804-78-X