Гейзер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Файл:Гейзери.JPG
Гейзери у світі

Гейзер — джерело, що періодично фонтанує гарячою водою та парою і є одним із проявів пізніх стадій вулканізму. Назва походить від Гейсіра — гейзера в Ісландії, який було вперше описано в друкованому джерелі. Часом називають водяним вулканом.

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Гейзери поширені в районах сучасного і недавнього світу. Гейзери з постійною тривалістю циклу називають регулярними, з мінливою — нерегулярними. Тривалість окремих стадій циклу вимірюється у хвилинах і в десятках хвилин, стадія спокою триває від декількох хвилин до декількох годин або днів. Вода, що викидається гейзером, відносно чиста, слабко мінералізована (1-2 г/л), містить відносно багато кремнезему, з якого біля виходу каналу і на схилах утворюється гейзерит. Гейзери відомі в Ісландії, Канаді, США, Новій Зеландії, РФ, Японії, Китаї, Гіпотези функціонування гейзерів

Існує ряд гіпотез, що пояснюють явище гейзерів. За однією з них, необхідною умовою існування гейзерів є їх живлення в приповерхневих частинах каналу перегрітими водами з температурою понад 100 °C. При підніманні води вгору по каналу тиск її меншає і вода закипає; при цьому швидко зростає пружність пари, яка, долаючи тиск води в каналі, викидає воду. З початком фонтанування гейзера вся вода в каналі закипає і вивергається за рахунок значного збільшення об'єму пароводяної суміші. Викинута вода, дещо охолоджена, частково падає в чашу гейзера. і попадає в його канал. Більша частина води просочується в канал з бічних порід, нагрівається (а в нижніх частинах каналу перегрівається), і знов відбуваються утворення пари і викид пароводяної суміші. Водяна пара і гаряча вода гейзерів можуть бути використані для опалювання будівель, теплиць і роботи енергетичних установок.

Гейзер

Динаміка гейзера
Geyser exploding 1 large.jpg Geyser exploding 2 large.jpg Geyser exploding 3 large.jpg Geyser exploding 4 large.jpg
1. Steam rises from heated water
2. Pulses of water swell upward
3. Surface is broken
4. Ejected water spouts upward and falls back

Світлини різних гейзерів[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]