Гейзер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ґейзер Old Faithfull
Гейзери у світі

Гейзер або Ґейзер  — джерело, що періодично фонтанує гарячою водою та парою і є одним із проявів пізніх стадій вулканізму. Назва походить від Ґейсіра — гейзера в Ісландії, який було вперше описано в друкованому джерелі. Часом називають водяним вулканом.

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Ґейзери поширені в районах сучасного і недавнього вулканізму. Ґейзери з постійною тривалістю циклу називають регулярними, з мінливою — нерегулярними. Тривалість окремих стадій циклу вимірюється у хвилинах і в десятках хвилин, стадія спокою триває від декількох хвилин до декількох годин або днів. Вода, що викидається Ґейзером, відносно чиста, слабко мінералізована (1-2 г/л), містить відносно багато кремнезему, з якого біля виходу каналу і на схилах утворюється ґейзерит. Ґейзери відомі в Ісландії, Канаді, США, Новій Зеландії, РФ, Японії, Китаї,Азербайджані.

Гіпотези функціонування гейзерів[ред. | ред. код]

Існує ряд гіпотез, що пояснюють явище ґейзерів. За однією з них, необхідною умовою існування ґейзерів є їх живлення в приповерхневих частинах каналу перегрітими водами з температурою понад 100 °C. При підніманні води вгору по каналу тиск її меншає і вода закипає; при цьому швидко зростає пружність пари, яка, долаючи тиск води в каналі, викидає воду. З початком фонтанування ґейзера вся вода в каналі закипає і вивергається за рахунок значного збільшення об'єму пароводяної суміші. Викинута вода, дещо охолоджена, частково падає в чашу ґейзера. і попадає в його канал. Більша частина води просочується в канал з бічних порід, нагрівається (а в нижніх частинах каналу перегрівається), і знов відбуваються утворення пари і викид пароводяної суміші. Водяна пара і гаряча вода ґейзерів можуть бути використані для опалювання будівель, теплиць і роботи енергетичних установок.

Гейзер

Динаміка ґейзера
Geyser exploding 1 large.jpg Geyser exploding 2 large.jpg Geyser exploding 3 large.jpg Geyser exploding 4 large.jpg
1. Steam rises from heated water
2. Pulses of water swell upward
3. Surface is broken
4. Ejected water spouts upward and falls back

Світлини різних ґейзерів[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]