Піпін III Короткий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Піпін Короткий)
Перейти до: навігація, пошук
Піпін III Короткий
Pépin the younger.jpg
Король франків
Правління 751-768
Попередник Хільдерік III
Наступник Карл I Великий
Карломан I
Інші титули Король Бургундії
Біографічні дані
Дата народження 714
Дата смерті 24 вересня 768(0768-09-24)
Дружина Бертрада Лаонська
Діти Карл, Карломан
Династія Каролінги
Батько Карл Мартел
Мати Хротруда

Піпін ІІІ Короткий (фр. Pépin le Bref, *714 - †24 вересня 768) — король франків із династії Каролінгів, батько Карла I Великого. У 741 році Піпін із братом Карломаном успадкували від батька Карла Мартела мажордомство, що в ті часи означало фактичне правління франками. Піпін, заручившись згодою папи Захарія, повалив останнього короля з династії Меровінгів, і з 751 року посів на троні.

Піпіна Короткого називали також Піпіном III, оскільки його діда й діда його діда теж звали Піпіном: Піпін Герстальський та Піпін Ланденський, відповідно.

Відомий також «дар Піпіна» — коли 756 року франкський король Піпін III звільнив Равенну від лангобардів та допоміг Папі Римському стати світським правителем держави в серединній Італії, що включала в себе Рим. У політичному відношенні Папа перебував під захистом франкських королів.

Перші роки правління[ред.ред. код]

Після поділу з братом Карломаном батьківської спадщини отримав більшу частину Нейстрии, Бургундію, Прованс і досить гіпотетичний контроль над Аквітанією.

Ледь Карл Мартелл був похований в абатстві Сен-Дені, як почалися смути і війни. Кровний брат королів, Грифон, що знаходився під впливом своєї матері Свангільди, опанував Ланом і зажадав собі рівної частки з братами. Карломан і Піпін пішли на нього війною, відняли те небагато, що він отримав з волі батька, і помістили Грифона в Арденнський замок.

Слідом за тим брати повинні були вести важку війну проти відпалих від них аквітанців, баварців і алеманнів. У 742 році вони виступили в похід проти Аквітанського герцога Гунольда, спустошили країну на південь від Луари, зруйнували Лош, але марно намагалися заволодіти Бурже. Звідти вони пішли в Алеманнію і дійшли до берегів Дунаю, всюди вимагаючи данини і заручників. Так як вороги звинувачували синів Мартелла в тому, що вони відібрали владу у законної династії, Піпін і Карломан в 742 році звели на престол одного з Меровінгів, Хільдеріка III, не давши йому, втім, ніякої реальної влади.

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Хільдерік III
Blason pays fr FranceAncien.svg Король франків
751-768
Blason pays fr FranceAncien.svg Наступник
Карл I Великий
Карломан I
Попередник
Хільдерік III
Old Arms of the Dukes of Burgundy.svg Король Бургундії
751-768
Old Arms of the Dukes of Burgundy.svg Наступник
Карломан