Риба-місяць

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Риба-місяць

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Акантопері (Acanthopterygii)
Ряд: Скелезубоподібні (Tetraodontiformes)
Родина: Риби-місяці (Molidae)
Рід: Mola
Вид: Риба-місяць
Mola mola
(Linnaeus, 1758)
Ареал виду
Ареал виду
Посилання
Вікісховище: Mola mola
Віківиди: Mola mola
EOL: 46570742
ITIS: 173414
МСОП: 190422
NCBI: 94237
Fossilworks: 178163

Риба-місяць (Mola mola) — найбільша за масою відома кісткова риба у світі: середні дорослі риби важать близько 1 тонни, а рекордний екземпляр, виловлений біля Азорських островів, досягав маси 2744 кг. Вид поширений у тропічних та помірних водах всього світу. За зовнішнім виглядом нагадує голову риби із хвостом, зі сплощеним тілом, її висота (враховуючи плавці) приблизно дорівнює її довжині.

Розповсюдження

[ред. | ред. код]

Риба-місяць зустрічається в тропічних і помірних водах. Нереститься у тропічних водах Атлантичного, Індійського і Тихого океанів. У Північній Атлантиці рибу-місяць можна зустріти біля берегів Ньюфаундленду, Ісландії, Великої Британії, в західній частині Балтійського моря і вздовж берегів Норвегії та Кольського півострова. Зрідка її можна зустріти в північній частині Японського моря і в районі південних островів Великої Курильської гряди.

Не часто можна побачити місяць-рибу, що лежить на боці на поверхні води. Час від часу її плавники з'являються на поверхні — іноді їх помилково приймають за акулячі спинні плавники. Личинки і молодь цього виду плавають як звичайні риби, проте доросла місяць-риба — поганий плавець, нездатний подолати сильну течію, тому її відносять до океанічного макронектону. Харчується риба-місяць планктоном, а також кальмарами, личинками вугрів, сальп, реброплавами й медузами. Риба-місяць — найплодовитіша риба у світі: одна самиця може відкладати до 300 млн ікринок.

Японські вчені, використовуючи сучасне устаткування, виявили цікаві, приховані від людських очей, подробиці життя риби-місяця. Ця риба зазвичай попадається людині, коли вона пасивно дрейфує біля поверхні океану. Але виявилося, що в денний час риба-місяць регулярно пірнає на глибину близько 200 м, де полює на сцифомедуз і сифонофор. Після відвідування холодних глибин вона відігрівається у приповерхневих водах[2][3].

Взаємодія з людиною

[ред. | ред. код]

Небезпеки для пірнальників місяць-риба не становить. Вживання її в їжу в Європі та США непопулярне, але в Азії їдять усі частини тіла (включаючи шкіру і хребет).

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Liu, J., Zapfe, G., Shao, K.-T., Leis, J.L., Matsuura, K., Hardy, G., Liu, M., Robertson, R. & Tyler, J. (2015). Mola mola: інформація на сайті МСОП (англ.) 07 червня 2011
  2. Опаев А. Луна-рыба охотится на глубине, а у поверхности отогревается
  3. Itsumi Nakamura, Yusuke Goto, Katsufumi Sato. Ocean sunfish rewarm at the surface after deep excursions to forage for siphonophores // J. Animal Ecology. — 2015. — V. 84. — P. 590—603. DOI:10.1111/1365-2656.12346

Джерела

[ред. | ред. код]