Кісткові риби

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кісткові риби
Час існування: пізній силур–наш час,
425 - 0 млн років тому[1]
Скаларія (Pterophyllum)
Скаларія (Pterophyllum)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Хребетні (Vertebrata)

Щелепні (Gnathostomata)
Кінцевороті (Teleostomi)

Надклас: Кісткові риби (Osteichthyes)
Huxley, 1880
Класи

Ця група не складає клади, та еквівалентна Euteleostomi із вилученими чотириногими

Посилання
Вікісховище: Osteichthyes
EOL: 2775704
ITIS: 161030
Fossilworks: 218963

Кісткові риби (Osteichthyes) — за застарілою (традиційною) класифікацією клас риб, що поділявся на підкласи (зараз — класи) лопатеперих (Sarcopterygii) і променеперих (Actinopterygii) риб. За сучасною класифікацією представники цієї групи разом із чотириногими складають кладу Euteleostomi.

Група охоплює близько 18 тис. видів (95 % від загальної кількості видів риб). У хребті переважає кісткова тканина, тільки у найпримітивніших видів — хрящовий скелет на вапняковій основі. Представники мають парні кінцівки (плавники). Рот цих риб утворено хапаючими щелепами із зубами, зябра розташовані на зябрових дугах з внутрішньою скелетною опорою, ніздрі парні.

Спосіб життя та зовнішня будова

[ред. | ред. код]

Типовий представник кісткових риб — звичайний окунь. Цей хижак пристосований до водного середовища існування. Завдяки обтічній формі збільшується швидкість руху. Шиї немає, тому голова плавно переходить у тулуб, а тулуб — у хвіст. Шкіра вкрита лускою — напівпрозорими кістковими пластинками із зубчастими краями. Одним кінцем вони занурені в шкіру, а другим — налягають на сусідню луску (подібно до черепиці). На лусці за допомогою лупи можна побачити концентричні кільця. Скільки кілець, стільки років і рибі.

Травна система

[ред. | ред. код]

З ротової порожнини їжа переходить у глотку, з неї — в стравохід, а потім — в об'ємистий шлунок або відразу в кишечник (карась). У шлунку відбувається часткове перетравлювання їжі під впливом шлункового соку. Остаточне переварювання їжі відбувається в тонкому кишечнику. У початковий відділ тонкого кишечника впадає протока жовчного міхура, печінки і протоки підшлункової залози. У тонкому кишечнику поживні речовини всмоктуються в кров, а неперетравлені залишки надходять в задню кишку і видаляються через анальний отвір.

Дихальна система

[ред. | ред. код]

Дихання за допомогою зябер. З ротової порожнини вода проходить через зяброві щілини, омиває зябра і з-під зябрових кришок виходить назовні. Зябра складаються з зябрових дуг, які в свою чергу складаються з зябрових пелюсток і зябрових тичинок. У деяких видів істотне значення має шкірне дихання, або є пристосування до дихання повітрям[джерело?].

Плавальний міхур

[ред. | ред. код]

Він допомагає їм триматися у воді. Це тонкостінний виріст стравоходу, який зберігає зв'язок із кишечником.

Кровоносна система

[ред. | ред. код]

Кровоносна система риб замкнута, серце складається з двох камер: передсердя і шлуночка. Від шлуночка до зябер відходить велика кровоносна судина — аорта, що розгалужується на дрібніші — артерії. В зябрах артерії утворюють густу мережу дрібних судин — капілярів. Після збагачення крові киснем (збагачена киснем кров називається артеріальною) судини знову збираються в артерію, яка галузиться на дрібніші артерії і капіляри. В органах тіла через стінки капілярів кисень і поживні речовини надходять в тканини, а з тканин до крові надходить вуглекислий газ та інші продукти життєдіяльності.

Видільна система

[ред. | ред. код]

Непотрібні для організму речовини виділяються з крові, коли вони проходять через органи виділення — нирки. Від нирок відходять два сечоводи, по яких сеча стікає в сечовий міхур, і виділяється назовні через отвір позаду анального.

М'язова система

[ред. | ред. код]

М'язи краще розвинені на спинному боці у хвостовому відділі. Вони мають сегментарну будову, тобто утворюють послідовний ряд подібних частин. Крім того є особливі м'язи, які рухають щелепи.

Органи розмноження

[ред. | ред. код]

Запліднення у кісткових риб зовнішнє. У видів із внутрішнім заплідненням копулятивний орган самців утворюється зміненою частиною анального плавника.

Філогенія

[ред. | ред. код]

Родинні зв'язки у надкласі кісткових риб.[2][3][4][5]

Osteichthyes
Sarcopterygii
Coelacanthimorpha

Coelacanthiformes

Rhipidistia
Dipnomorpha

Ceratodontiformes

Tetrapodomorpha

Actinopterygii
Cladistia

Polypteriformes

Actinopteri
Chondrostei

Acipenseriformes

Neopterygii
Holostei

Amiiformes

Lepisosteiformes

Teleostei
Elopocephalai

Elopiformes

Albuliformes

Notacanthiformes

Anguilliformes

Osteoglossomorpha

Osteoglossiformes

Hiodontiformes

Otomorpha

Clupeiformes

Alepocephali

Alepocephaliformes

Ostariophysi
Anotophysa

Gonorynchiformes

Otophysa

Cypriniformes

Characiformes

Gymnotiformes

Siluriformes

Euteleosteomorpha

Lepidogalaxiiformes

Protacanthopterygii

Argentiniformes

Galaxiiformes

Salmoniformes

Esociformes

Stomiatii

Osmeriformes

Stomiatiformes

Neoteleostei


Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Zhao, W.; Zhang, X.; Jia, G.; Shen, Y.; Zhu, M. (2021). The Silurian-Devonian boundary in East Yunnan (South China) and the minimum constraint for the lungfish-tetrapod split. Science China Earth Sciences. 64: 1784—1797. doi:10.1007/s11430-020-9794-8. S2CID 236438229. Архів оригіналу за 27 березня 2022. Процитовано 24 травня 2022.
  2. Betancur-R та ін. (2013). The Tree of Life and a New Classification of Bony Fishes. PLOS Currents Tree of Life (Edition 1). doi:10.1371/currents.tol.53ba26640df0ccaee75bb165c8c26288. Архів оригіналу за 13 жовтня 2013. {{cite journal}}: Cite має пустий невідомий параметр: |df= (довідка)Обслуговування CS1: Сторінки із непозначеним DOI з безкоштовним доступом (посилання)
  3. Betancur-R та ін. (2013). Complete tree classification (supplemental figure) (PDF). PLOS Currents Tree of Life (Edition 1). Архів оригіналу (PDF) за 21 жовтня 2013. {{cite journal}}: Cite має пустий невідомий параметр: |df= (довідка)
  4. Betancur-R та ін. (2013). Appendix 2 – Revised Classification for Bony Fishes (PDF). PLOS Currents Tree of Life (Edition 1). Архів оригіналу (PDF) за 3 травня 2013. Процитовано 9 травня 2018.
  5. Ricardo Betancur-R; Edward O. Wiley; Gloria Arratia; Arturo Acero; Nicolas Bailly; Masaki Miya; Guillaume Lecointre; Guillermo Ortí (2017). Phylogenetic classification of bony fishes. BMC Evolutionary Biology. 17: 162. doi:10.1186/s12862-017-0958-3. Архів оригіналу за 22 березня 2019. Процитовано 9 травня 2018.{{cite journal}}: Обслуговування CS1: Сторінки із непозначеним DOI з безкоштовним доступом (посилання)

Література

[ред. | ред. код]
  • Helfman, G.S.; Facey, D.E (1997). The Diversity of Fishes. Blackwell Sciences.