Розподіл (економіка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Дана серія є частиною
серії з виробництва

thimb
Економічний портал · ред.


Розпо́діл в еконо́міці — стадія відтворення сукупного суспільного продукту, що зв'язує виробництво і споживання; розподіл засобів виробництва і продуктів споживання між класами суспільства й робочої сили за сферами діяльності.

Характер розподілу[ред.ред. код]

Характер Р. матеріальних благ визначається характером виробн., формою власності, що є панівною в даній суспільно-екон. формації. Кожний спосіб виробн. створює відповідну йому форму Р. і обміну продуктів праці (сукупного суспільного продукту). В свою чергу, розподіл зворотно впливає на виробн., прискорюючи або уповільнюючи його розвиток. Характер Р. найяскравіше виявляється в Р. національного доходу.

За капіталізму Р. нац. доходу має антагоністичний характер. Переважна частка його надходить у розпорядження буржуазії — власників осн. засобів виробн. Частка робітничого класу в нац. доході визначається вартістю робочої сили й виступає у формі заробітної плати. За соціалізму весь нац. доход належить трудящим. Його Р. і перерозподіл провадяться в інтересах неухильного зростання суспільного виробн. і якнайповнішого задоволення матеріальних і культурних потреб народу. Соціалістичний принцип розподілу по праці я розподіл через суспільні фонди споживання забезпечують поєднання особистих інтересів трудящих з загальнодерж. інтересами, створюють матеріальну й моральну заінтересованість трудівників у збільшенні виробн. продуктів і підвищенні продуктивності праці.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]